Wydarzenia 16 lut 2019 | Redaktor
Złotowski pyta Europę o przetarg warszawski

fot. Anna Kopeć

Czy Komisja zamierza zbadać wyniki tego przetargu w zakresie nieuczciwej konkurencji oraz sprawdzić czy oferta firmy Hyundai dla Warszawy nie jest rażąco niska? – pyta bydgoski europoseł Kosma Złotowski w piśmie do Komisji Europejskiej.

Europoseł wystosował pytania w związku z rozstrzygnięciem przetargu warszawskiego na dostawę tramwajów. Bydgoska Pesa przegrała w nim z koreańską firmą Hyundai Roten. Oto pełna treść pisma europarlamentarzysty:

„W dniu 8 lutego władze Warszawy ogłosiły wyniki przetargu na zakup 213 nowych tramwajów, który wygrała koreańska firma Hyundai. Decyzja ta budzi wątpliwości związane z faktem, że Hyundai nigdy wcześniej nie realizował tego typu zamówień w żadnym państwie UE. Również oferta cenowa koreańskiej firmy wydaje się zaskakująco niska biorąc pod uwagę fakt, że nie posiada ona adekwatnego zaplecza produkcyjnego w UE do zrealizowania tak dużego zamówienia.

W swojej rezolucji z dnia 9 czerwca 2016 roku w sprawie konkurencyjności europejskiej branży zaopatrzenia kolei1 PE zwrócił się do Komisji o monitorowanie pozaeuropejskich inwestycji kolejowych w państwach członkowskich UE oraz o zagwarantowanie przestrzegania europejskich przepisów w dziedzinie zamówień publicznych, np. przepisów dotyczących rażąco niskich ofert i nieuczciwej konkurencji oraz zachęcał do badania sytuacji potencjalnych oferentów spoza Europy przedstawiających oferty w UE.

Biorąc pod uwagę wspomnianą rezolucję oraz fakt, że zakup ten będzie finansowany w znacznej mierze z funduszy unijnych chciałbym zapytać:

  1. Czy Komisja zamierza zbadać wyniki tego przetargu w zakresie nieuczciwej konkurencji oraz sprawdzić czy oferta firmy Hyundai dla Warszawy nie jest rażąco niska?
  2. Czy w opinii Komisji wybór przez władze Warszawy oferty firmy Hyundai, która nie ma wystarczającego doświadczenia i zaplecza produkcyjnego oraz miała w przeszłości sądowy zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, daje gwarancję efektywnego wykorzystania funduszy europejskich?”

Czytaj też:

Konferencja ministra Łukasza Schreibera i związkowców w spraiwe Pesy

Tramwaje warszawskie z Bydgoszczą w tle [ANALIZA]

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor