Wydarzenia 7 cze 10:07 | Redaktor
Zmarł Adam Mańczak, bydgoski społecznik i kolekcjoner

mat. ilustracyjny/fot. Pixabay

Adam Mańczak był nauczycielem, działaczem bydgoskiej „Solidarności”, twórcą kolekcji fonograficznej przekazanej Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy. Jego pogrzeb, poprzedzony Mszą św., odbędzie się dzisiaj (7 czerwca) o godz. 12.00 na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej.

Adam Mańczak ur. się 23 grudnia 1923 r. w Bydgoszczy, ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. W listopadzie 1956 uczestniczył w manifestacji zakończonej spaleniem zagłuszarki RWE na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Uczył wychowania fizycznego w bydgoskich szkołach, był trenerem pływania i rehabilitantem.

Współorganizował struktury Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy, był  I przewodniczącym „Solidarności” Pracowników Oświaty w naszym mieście. Po 13 grudnia 1981 uczestniczył w nielegalnych manifestacjach w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy. Należał do Warszawskiego Klubu Kolekcjonerów – swoje zbiory fonograficzne przekazał bydgoskiemu Muzeum Okręgowemu. W kolekcji znajduje się ponad 80 urządzeń odtwarzających dźwięk: fonografów, gramofonów i radioodbiorników.

Odznaczony Medalem Muzeum Niepodległości, Medalem Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Prezydenta Bydgoszczy, Medalem Solidarności; uhonorowany Złotą Odznaką Działacza Klubu Sportowego Zawisza.

Oprac. na podstawie: www.encysol.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor