Wydarzenia 5 cze 2020 | mk
Zmiana na UTP.  Elektorzy wybrali nowego rektora

prof. Marek Adamski/mat. UTP

Profesor dr hab. inż. Marek Adamski pokonał w wyborach dotychczasowego rektora UTP, prof. dr. hab. inż. Tomasza Topolińskiego. Otrzymał 53 głosy, jego konkurent - 44.

- 5 czerwca 2020 roku Uczelniane Kolegium Elektorów powierzyło funkcję rektora prof. dr. hab. inż. Markowi Adamskiemu - poinformował Michał Grzybowski, kierownik Działu Informacji i Promocji Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. 

Prof. Marek Adamski pełni funkcję dziekana Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. Urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem Akademii Techniczno-Rolniczej. W 2003 r. został doktorem nauk rolniczych. Habilitację zrobił sześć lat później, a w 2018 roku uzyskał tytuł profesora. Jego naukowe zainteresowania to m.in. technologie użytkowania drobiu, a także badania dotyczące alternatywnych do poekstrakcyjnej śruty sojowej (pochodzenia GMO) źródeł białka w paszach dla drobiu – ich wpływu na jakość tuszek, mięsa i jaj. Przez 10 lat był członkiem Zarządu Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej.

Prezentacje wokół osiągnięć

Dotychczasowy rektor, prof. Tomasz Topoliński, wskazywał w kampanii m.in., że za jego kadencji uczelnia awansowała o ponad 10 miejsc w rankungu „Perspektyw” (48. miejsce). Wszystkie wydziały UTP mają kategorię naukową B, udało się także uzyskać logo „HR Excellence in research”, a uczelnia jest na 13. i 14. miejscu pod względem liczby patentów i świadectw autorskich.

Wymieniał także przeprowadzone inwestycje - termomodernizację i modernizację części wydziałów, deptak przed uczelnią, inwestycje związane z bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Tłumaczył także, że uczelnia ma zarezerwowane 95 mln złotych na budowę budynku dydaktycznego w Fordonie, oraz perspektywę uzyskania nowych środków ze sprzedaży obiektu przy ul. Kordeckiego. Zapowiedział otrzymanie środków na budowę obiektu sportowego w kampusie.

Rektor-elekt prof. Marek Adamski natomiast w prezentacji podkreślał m.in. swoją skuteczność w pozyskiwaniu środków finansowych. Dotychczas był dziekanem Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt:  jednostce udało się pozyskać 7,8 mln zł poza subwencją. Wskazywał także na zmianę w prowadzonej polityce kadrowej na swoim wydziale i znaczą poprawę infrastruktury badawczej i dydaktycznej, przypomniał też o przeprowadzonym remoncie budynku.  

Prezentacje kandydatów można zobaczyć na stronie UTP.

mk Autor