Wydarzenia 22 maj 2019 | Redaktor
Żywa lekcja historii z Leokadią Teresą Majewicz

fot. materiał promocyjny spotkania

Wywózka na Sybir, a potem tułaczka po świecie – o swoich doświadczeniach z okresu II wojny światowej opowie młodzieży Leokadia Teresa Majewicz, autorka książki „Niewolnicy w raju”. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3).

Spotkanie będzie poświęcone wspomnieniom autorki z czasów deportacji, pobytu na Syberii i tułaczki po świecie. Leokadia Teresa Majewicz w chwili wywiezienia na Syberię miała niespełna jedenaście lat. Urodzona 21 sierpnia 1929 r. w Jabłonowie na Podolu po zajęciu wschodnich terenów Polski przez wojska radzieckie, w lutym 1940 r. wraz z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa została aresztowana i wywieziona do Ałtajskiego Kraju, gdzie w ciężkich warunkach pracowała przy zbieraniu żywicy i rąbaniu drewna.

Do końca sierpnia 1939 roku byłam beztroskim i szczęśliwym dzieckiem mieszkającym w południowo-wschodniej części Polski, ok. 24 kilometrów od rosyjskiej granicy. Nie mogłam wtedy wyobrazić sobie, że jednego dnia w przyszłości będę mieszkała w małym mieście w północnej Anglii i pisała tę książkę – historię mojego życia. Nie przyszło mi na myśl, że zostanę niewolnicą w jednym z wielu sowieckich obozów pracy (...)” – pisze Leokadia Teresa Majewicz. Od wielu lat spotyka się ze słuchaczami w Anglii i Polsce, by opowiadać historię swojej rodziny, jak wiele innych walczącej na Syberii o przetrwanie. Losy jej i jej bliskich po amnestii roku 1941 wiodły przez Afrykę do Anglii, gdzie ostatecznie osiedli w 1948 roku.

Spotkanie z Leokadią Teresą Majewicz to szansa zwłaszcza dla młodych ludzi, by usłyszeć z ust bezpośredniego świadka – i ofiary – tamtych wydarzeń o dramacie wojny i jej konsekwencjach.

Żywa lekcja historii odbędzie się 3 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3) o godz. 11.00. Wstęp bezpłatny.

Spotkanie adresowane jest do nauczycieli i uczniów szkół średnich (wymagane potwierdzenie przybycia grupy poprzez wysłanie e-maila na adres fundacja@bezpiecznyświat.pl), jest także otwarte dla zainteresowanych uczestników indywidualnych.

Organizatorami spotkania są Klub Prawicy Bydgoskiej, Fundacja Bezpieczny Świat, Fundacja Drużyny Mieszka.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem „Tygodnika Bydgoskiego”

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor