Historia 7 lip 2019 | Redaktor
Niech ten miecz doda odwagi prezydentowi. Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Archeolog Robert Grochowski zaprezentował średniowieczny miecz wykopany podczas badań wyprzedzających budowę Teatru Kameralnego.

- Miecz pochodzi z czasów Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Zacięte walki toczyły się wówczas w rejonie Zamku Bydgoskiego oraz okalającej go mokrej fosy. Pod koniec sierpnia 1409 r. zamek i miasto zajęli Krzyżacy. Miesiąc później król Władysław Jagiełło przez osiem dni oblegał bydgoską warownię, a 6 października 1409 r. miał miejsce jej zwycięski szturm – mówi Robert Grochowski, który nadzorował badania archeologiczne w miejscu budowy Teatru Kameralnego. - Dla historii Bydgoszczy jest bezcenny, stanowiąc materialny łącznik pomiędzy czasami króla Władysława Jagiełły, a współczesnością.

To niecodzienne wykopalisko znaleziono 1 kwietnia. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, odkryty miecz został przetransportowany do pracowni badań archeologicznych w Toruniu,  gdzie poddany został konserwacji.

fot. Anna Kopeć

Podczas sobotniej (6 lipca) wycieczki z cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” Robert Grochowski zaprezentował miecz uczestnikom.

Bydgoszcz pełna tajemnic. Niecodzienne znalezisko archeologów

Oświadczył, że wykona jego replikę, którą osobiście podaruje prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, aby łatwiej mu było podejmować odważne decyzje. Żartował, że do ratusza uda się w towarzystwie rycerzy.

Prezentacji towarzyszył pokaz walki rycerskiej/fot. Anna Kopeć

Tematem wycieczki był zamek bydgoski i zachodnia pierzeja Starego Rynku. Przy makiecie zamku archeolog opowiedział jego historię i zapewnił, że można go odbudować w granicach działki, na której obecnie znajduje się budynek przedszkola. Jego zdaniem, mógłby pełnić funkcję historycznej skarbnicy wiedzy o średniowiecznej Bydgoszczy i polskiego rycerstwa.

Wcześniej uczestnicy wycieczki w sali sesyjnej ratusza obejrzeli film o zachodniej pierzei Starego Rynku autorstwa Aleksandra Czepka z tekstami śp. Sebastiana Malinowskiego i Andrzeja Adamskiego z muzyką Waldemara Dzioka - bydgoszczanina mieszkającego w Finlandii oraz z efektami akustycznymi przygotowanymi przez  Zdzisława Pająka.

Zobaczyli też prezentację historyka sztuki dra Andrzeja  Kusztelskiego z Polskiej Akademii Nauk,  Instytut Sztuki, Katalog Zabytków Sztuki w Polsce.

red

Poniżej więcej zdjeć w galerii.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor