Historia 18 lis 19:41 | Redaktor

Bydgoski Klub „Grota” zaprasza na spotkanie, podczas którego redaktor Hanna Sowińska, dziennikarka „Gazety Pomorskiej”, wygłosi prelekcję o życiu ostatniego przedwojennego prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego. Wystąpienie nosi tytuł: „Sługa swego miasta”.

Spotkanie odbędzie się 20 listopada (środa) o godz. 17.30 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3).

Leon Barciszewski był prezydentem niezwykle sprawnym gospodarczo i organizacyjnie. Przyszło mu sprawować urząd w czasach kryzysu, a jednak miasto pod jego rządami rozwijało się.

Z początkiem wojny, dowiedziawszy się o mordach na ludności polskiej w Bydgoszczy, oraz niesłusznie oskarżony przez Niemców o przywłaszczenie pieniędzy z miejskiej kasy, powrócił do miasta, jak sam to nazwał: „na Golgotę”. 9 października, został wraz z rodziną aresztowany przez gestapo. Był torturowany i w końcu zabity 11 listopada 1939 roku. Wraz z nim zamordowany został również jego syn Janusz. Miejsce mordu ani pochówku nie są znane.

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” powstał z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej-Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN-KŚZpNP).

Misją Klubu jest popularyzowanie, w oparciu o rzetelne źródła historyczne, wiedzy na temat wojennych i powojennych losów Polski i kształtowanie w społeczeństwie postawy patriotycznej.

Klub „Grota” - jak czytamy na jego stronie - organizuje spotkania z badaczami dziejów Polski okresu 1937-1990. W Bydgoszczy takie spotkania odbywają się w urzędzie wojewódzkim, w ratuszu lub w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1.

red.

Czytaj także artykuł dra Krzysztofa Osińskiego: Według jego zegarka chodziła cała Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor