Historia 21 sty 2019 | Redaktor
Ziemia spłynęła krwią. Dokument o zbrodni w Karolewie

kadr z filmu

Sąsiedzi stali się katami dla sąsiadów. Pomorze spłynęło krwią – słyszymy w zwiastunie filmu „Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939”. Projekcja dokumentu o mordach na Polakach na terenach dzisiejszego powiatu sępoleńskiego odbędzie się 29 stycznia (godz. 17.00) w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Jesienią 1939 roku w Karolewie koła Więcborka Niemcy zamordowali prawie 2000 Polaków z 52 miejscowości powiatu sępoleńskiego. Wśród nich byli księża, nauczyciele, ziemianie. Dokonane po wojnie ekshumacje zwłok ujawniły niezwykłe barbarzyństwo sprawców. O tych wydarzeniach opowiada dokument w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego „Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939”.

To pierwszy odcinek serii dokumentalnej poświęconej Zbrodni Pomorskiej. 

Wywiad z reżyserem czytaj tutaj: Trzeba mówić prawdę, nie budząc nienawiści

Zdjęcia do filmu powstawały na terenie powiatu sępoleńskiego. Wzięli w nich udział uczniowie pobliskich szkół oraz aktorzy-amatorzy.

Zwiastun zobacz tutaj:

Produkcja powstała w ramach programu Patriotyzm Jutra Muzeum Historii Polski w Warszawie, została także wsparta przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku – delegaturę w Bydgoszczy. Realizatorem było Unisławskie Towarzystwo Historyczne.

Projekcja odbędzie się 29 stycznia o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej Bydgoskego Marca w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3). Wstęp wolny. 

 

oprac. na podstawie wiecbork.pl,ora.bydgoszcz.pl, Facebook Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor