Sport 5 maj 12:09 | Redaktor
Historyczny sukces szermierzy z Bydgoszczy

Trzy medale, srebro i brąz w drużynie oraz brąz indywidualnie, wywalczyli floreciści UKS MDk5 Bydgoszcz podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która jest jednocześnie Mistrzostwami Polski do lat 17. To największy sukces fordońskich szermierzy w historii klubu.

Gospodarzem imprezy były w tym roku Oborniki Śląskie.  Do startu w finale Mistrzostw Polski uprawnieni byli tylko zawodnicy, którzy wcześniej uzyskali kwalifikacje. UKS MDK5 reprezentowało aż 8 zawodników w turniejach indywidualnych i trzy drużyny, dwie żeńskie i jedna męska.

W rozegranym w czwartek turnieju indywidualnym najlepiej spisała się Aleksandra Nowakowska, która zdobyła brązowy medal. Florecistka pewnie awansowała do fazy eliminacji bezpośredniej. W walce TOP 8 musiała zmierzyć się ze swoją koleżanką z kadry narodowej Michaliną Bartol. W tym pojedynku górą była bydgoszczanka. W półfinale Nowakowska przegrała pojedynek z Karoliną Makowską zdobywając ostatecznie 3 miejsce!

- „Ola po świetnych występach w reprezentacji Polski i sukcesie ma Mistrzostwa Europy potwierdziła wysoką formę. Ta stabilizacja i dojrzałość naszej zawodniczki cieszą najbardziej… Jeśli dalej będzie się tak rozwijać może sprawić nam wiele niespodzianek” – powiedział po zawodach Adrian Przednowek, trener UKS MDK5 Bydgoszcz

Z dobrej strony zaprezentowali się pozostali zawodnicy UKS MDK 5 Bydgoszcz. W najlepszej 16 turnieju znaleźli się: Szymon Głowiński, Teresa Moś oraz Zofia Konieczka. Cała trójka była bardzo blisko awansu do TOP 8. Sporą sensację sprawiła Zofia Konieczka, która w walce o wejście do TOP 16 pokonała aktualną mistrzynię Europy Hannę Wojtas. W turnieju ‘rzutem na taśmę’, wystąpił Igor Głowiński, który jako rezerwowy wszedł do grupy 42 zawodników mających prawo startu w imprezie. Igor po wygraniu dwóch walk w grupie awansował do TOP 32, w którym znaleźli się również: Alex Kardyś, Patryk Pocięgiel, Agata Szczególska oraz Liliana Ścieszyńska.

Do rozgrywanego drugiego dnia Mistrzostw Turnieju Drużynowego zakwalifikowały się jedna męska i dwie żeńskie drużyny. Najlepiej spisała się żeńska drużyna UKS MDK 5 Bydgoszcz, która zdobyła wicemistrzostwo Polski!

„Liczyliśmy na dobry wynik naszej ekipy, ale nie spodziewaliśmy się, że dojdziemy aż do finału! Ten finał to był prawdziwy rollercoaster. Szala zwycięstwa przechodziła z jednej strony na drugą. W ostatniej walce spotkały się dwie koleżanki z kadry Polski - nasza Ola Nowakowska i gdańszczanka Hanna Wojtas. Po zaciętym pojedynku przegraliśmy finał jednym trafieniem i zdobyliśmy wicemistrzostwo kraju. Brawa dla całej drużyny, która zostawiła serducho na planszy!” – opisywał emocje towarzyszące finałowej walce Jakub Kozłowski, trener UKS MDK5 Bydgoszcz.

Fantastyczny występ zaliczyła też męska drużyna UKS MDK 5 Bydgoszcz, która zdobyła brązowy medal! Panowie od samego początku byli skoncentrowani na walkach i kontrolowali przebieg swoich meczów. W półfinale zmierzyli się z późniejszymi mistrzami Polski zespołem UKS Atena Gdańsk. Bydgoszczanie walczyli dzielnie, ale niestety nie udało im się pokonać ekipy florecistów z Gdańska.

W walce o brązowy medal zawodnicy UKS MDK5 Bydgoszcz zmierzyli się z zespołem UKS 35 Bielawy Toruń. Bydgoscy floreciści walczyli bardzo mądrze, przez cały czas kontrolowali wynik i nie pozwolili rywalom na objęcie prowadzenia. W ostatniej walce Szymon Głowiński pokonał Aleksandra Bieńkowskiego zapewniając bydgoskiej ekipie trzecie miejsce!

Wart odnotowania jest również występ drugiej drużyny żeńskiej UKS MDK5. Florecistki jako rozstawione z nr 10 musiały zmierzyć się z pierwszym zespołem Kusy Szczecin, w którym występowały starsze i bardziej doświadczone zawodniczki. Bydgoszczanki walczyły kapitalnie doprowadzając do remisu na kilka chwil przed końcem meczu. Niestety w samej końcówce walki straciły trafienie i ostatecznie przegrały jednym punktem rywalizację o wejście do TOP 8.

Trzy medale i wiele wysokich, punktowanych we współzawodnictwie miejsc to największy sukces florecistów UKS MDK5 w dotychczasowych startach w Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży. W klubie, który funkcjonuje przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy Fordonie trenuje ponad 70 zawodników w różnych grupach wiekowych. Nabory dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby trenować szermierkę odbędą się na przełomie sierpnia i września br.