Wydarzenia 25 mar 2019 | Jarosław Kopeć
Pesa złożyła kolejne odwołanie w sprawie przetargu Tramwajów Warszawskich

Wizualizacja koreańskiego tramwaju dla Warszawy/materiały oferenta

Są przesłanki do tego, żeby Tramwaje Warszawskie odrzuciły ofertę Hyundai i wynikają one z przedstawionych przez Koreńczyków dokumentów i harmonogramów w postepowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

Według naszych informacji wynika, że w przedstawionych przez Hyundai dokumentów i wykresów są zapewnienia, że zdążą na czas z dostawą tramwajów w terminach określonych w przetargu, bo już projektują i już rozpoczęli proces zamawiania komponentów. Ale procesu zamówień nie można było rozpocząć, bowiem przed ewentualnym podpisaniem umowy jest jeszcze dużo uzgodnień z Tramwajami Warszawskimi do ustalenia, kilkadziesiąt punktów i one mają wpływ na to, jakie komponenty i urządzenia trzeba będzie zamówić – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Dodatkowo, by spełnić niektóre parametry np. zużycie energii potrzebne są nowe, nie wykorzystywane wcześniej w tramwajach urządzenia - one będą droższe i ich produkcja potrwa dłużej, a tego nie ma ani w wycenach ani w harmonogramach.

Zamawianie komponentów przed podpisaniem umowy i zamknięciem uzgodnień z zamawiającym jest niezgodne ze SIWZ.

Pesa potwierdza, że złożyła w poniedziałek (25 marca) do KIO kolejne odwołanie w sprawie przetargu Tramwajów Warszawskich. Oto oficjalne stanowisko bydgoskiej firmy w tej sprawie:

„W toku postępowania w KIO Hyundai ujawnił nowe, nieznane wcześniej informacje o tym, jak zamierza zrealizować zamówienie i w naszej ocenie przedstawione dokumenty świadczą o tym, że oferta Hyundai jest niezgodna z SIWZ i może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Właśnie te okoliczności są podstawą do złożenia przez PESA nowego odwołania. Gdyby Zamawiający zażądał w przetargu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, wtedy nie byłyby potrzebne dwa kroki – PESA podniosłaby wszystkie zarzuty w jednym odwołaniu. 

Jednak w związku z tym, że wyrok KIO zostanie wydany w środę – 27 marca 2019 r. i do tego czasu nie będzie wiadomo, czy Hyundai będzie musiał złożyć dodatkowe wyjaśnienia i co w tej sprawie zrobi zamawiający, a możliwa jest decyzja o odrzuceniu oferty Hyundai, w celu zabezpieczenia interesów PESA zmuszeni byliśmy wnieść odwołanie. Data złożenia odwołania wynika ze sposobu liczenia terminu, określonego w uchwale Sądu Najwyższego (III CZP107/12 z dnia 28 lutego 2013 r.), która wg Hyundai ma zastosowanie w sprawie.”

 

Przypomnijmy, że Pesa złożyła już jedno odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej -  Czytaj TUTAJ  

O sprawdzenie przetargu apelowali też politycy:

Schreiber po przegranej Pesy: Samorządowcy nie mogą się wstydzić walki o polskich przedsiębiorców

Złotowski pyta Europę o przetarg warszawski

Czytaj też:

Tramwaje warszawskie z Bydgoszczą w tle [ANALIZA]

CBA skontroluje przetarg warszawski na dostawę tramwajów

Bogdanowicz pisze do prezydenta Warszawy w sprawie Pesy

jk