Wydarzenia 25 lip 2018 | Redaktor
Skarb będzie promował Bydgoszcz. Trwają rozmowy

fot. Anna Kopeć

Skarb odkryty w bydgoskiej katedrze wzbudził dużą sensację. Od początku zastanawiano się jak można wykorzystać go do promocji miasta. Trwają rozmowy Muzeum Okręgowego z Urzędem Miasta nad realnymi działaniami w tej sprawie.

W styczniu tego roku w bydgoskiej katedrze odnaleziono skarb – monety i biżuterię. Znalezisko trafiło do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Zgodnie z prawem, właścicielem przedmiotów znalezionych podczas prac archeologicznych jest skarb państwa. Wojewódzki konserwator zabytków przekazuje je do odpowiedniej instytucji – w tym przypadku do Muzeum Okręgowego – w depozyt. Już teraz wiadomo, że skarb pozostanie w Bydgoszczy i będzie w stałej ekspozycji muzeum.

- Obecną wystawę traktujemy jako wstępną do wystawy stałej, bo już będzie u nas tak długo, że właściwie wykracza poza pojęcie wystawy czasowej. Będzie tylko przeniesiona do dużego pomieszczenia i rozbudowana. Na czas przygotowania aranżacji mała sala będzie jeszcze otwarta. Jak już zaczniemy przenosić monety i biżuterię to będzie zamknięta. Jednak postaramy się ograniczyć ten czas do minimum – powiedział nam Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego. - W tej chwili czekamy na decyzję, zgodnie z którą mamy uzyskać dotację celową z miasta na wykonanie właściwiej ekspozycji, bo ta jest dosyć prowizoryczna. Jeśli wszystko dobrze pójdzie i dostaniemy te środki to w końcu roku ta wystawa powinna już być gotowa.

Skarb odkryty w bydgoskiej katedrze poruszył wyobraźnię wszystkich. Od początku debatowano nad wykorzystaniem go do stworzenia nowej tożsamości Bydgoszczy. W „Tygodniku” pisaliśmy, że Bydgoszcz powinna być promowana jako Miasto Skarbów, ponieważ jest ich w naszym mieście bardzo dużo. Więcej można przeczytać tutaj: Bydgoszcz to Miasto Skarbów [OPINIA].

Muzeum stara się nagłaśniać sprawę skarbu. Znalezisko było promowane m.in. w czasie tegorocznej Nocy Muzeów oraz na Laser Show podczas Steru na Bydgoszcz. Skarb jest także włączony w najbliższe działania instytucji – Wakacje w Muzeum (warsztaty) oraz TehoFest, który odbędzie się 15 września. Jak jeszcze plany na promocje skarbu ma muzeum i miasto?

- Prowadzimy z UM rozmowy na temat realnych działań w sprawie promocji Bydgoszczy poprzez skarb – powiedziała nam Natalia Szczerbińska z działu promocji MOB. - Planujemy promowanie znaleziska i tym samym miasta Bydgoszczy. Trwają spotkania powołanego zespołu roboczego, w tym dyskusje nad proponowanymi formami promocji i projektami serii gadżetów. Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jakie propozycje pojawią się fizycznie w sprzedaży i nie tylko. Mamy nadzieję, że w jak najszybszym trybie ukażą się pierwsze efekty prac.

fot. Anna Kopeć

 

Skarb można oglądać w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej (ul. Mennica 4), w budynku dawnej bydgoskiej mennicy.

Czytaj: Sensacyjne odkrycie! Bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor