Wydarzenia 10 wrz 2018 | Jarosław Kopeć
Sprzeciw wobec marginalizacji Bydgoszczy [KONFERENCJA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI]

fot. Anna Kopeć

Platforma Obywatelska zaproponowała zlikwidowanie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Proponuje nam, żebyśmy paszporty i sprawy społeczne załatwiali w Toruniu – tymi słowami poseł Piotr Król otworzył dziś (10 września) konferencję prasową.

Jako pierwszy zabrał głos europoseł Kosma Złotowski, który w latach 1994-95 był też prezydentem Bydgoszczy:  

- Platforma Obywatelska proponuje likwidację nie tylko urzędu w Bydgoszczy, ale wszystkich urzędów wojewódzkich i urzędu wojewody. To jest sprzeczne z konstytucją. Nasi przyjaciele z PO przychodzą na nasze spotkania z plakatem „konstytucja”. Chcielibyśmy powiedzieć naszym przyjaciołom z PO, żeby tę konstytucję, z którą się tak obnoszą, przeczytali choć raz. W artykule 3 napisane jest, że Polska jest krajem jednolitym. Jednolitym, to znaczy, nie federacyjnym, składającym się z iluś tam województw samorządowych, tylko z władzy rządowej i samorządowej. Te dwie władze publiczne równoważą się. Likwidacja urzędów wojewody prowadziłaby do federalizacji, do landyzacji Polski.  To jest stary, znany postulat Kongresu Liberalno-Demokratycznego, ale jest to z całą pewnością postulat dla Polski bardzo zły.

A dla tych województw, które mają dwie stolice, jak kujawsko-pomorskie, jest to z całą pewnością degradacja tych miast, w których znajduje się urząd wojewody, czyli w naszym przypadku Bydgoszczy.

Z tym programem PO idzie do wyborów samorządowych, ale żeby zlikwidować urzędy wojewódzkie to trzeba mieć większość w Sejmie i Senacie. Jednym słowem, jest to postulat nie tylko szkodliwy, ale na te wybory zupełnie nietrafiony.

fot. Anna Kopeć

Poseł Ewa Kozanecka przypomniała, że za czasów rządów koalicji PO-PSL likwidowano posterunki policji, urzędy pocztowe, a nawet połączenia komunikacyjne - kolejowe, autobusowe i lotnicze. Podważyła też wiarygodność polityków PO, którzy mając marszałka i prezydenta Bydgoszczy nie potrafią się dogadać w sprawie rozwoju portu lotniczego.

Zwróciła również uwagę na proces likwidacji zakładów pracy. Podała przykład upadku Zachemu, którego nie potrafili uratować: prezydent Rafał Bruski, posłowie Teresa Piotrowska, Paweł Olszewski, czy Radosław Sikorski. Dodała, że PO miała rząd, większość w parlamencie i prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

- My, rząd Prawa i Sprawiedliwości ratować polskie firmy potrafimy – mówiła i podała przykład dokapitalizowania przez Polski Fundusz Rozwoju Pesa Bydgoszcz. - Nie ma naszej zgody na likwidację urzędów, zakładów pracy i innych instytucji.

Poseł Łukasz Schreiber przywołał słowa radnego sejmiku obecnej kadencji Romana Jasiakiewicza, który powiedział, że marszałkowie stają się udzielnymi książętami .- Patrząc na postulat PO staliby się udzielnymi królewiczami w województwach – ironizował Schreiber.

I mówił dalej: To jest postulat zły, gdy chodzi o jednolitość naszego województwa. Zły, fatalny i szkodliwy z punktu widzenia Bydgoszczy. To nie jest kwestia jednego urzędnika. To kwestia kilkuset osób, które tutaj pracują. To jest kwestia znaczenia pozycji Bydgoszczy.

Nawiązał też do ogłoszonego do konwencji PO i przedstawił własną treść tzw. „sześciopaku Schetyny”:

 fot. Anna Kopeć

Na koniec dodał: - Są dwie dobre wiadomości. Nie zanosi się, żeby w najbliższym czasie Platforma Obywatelska miała możliwość spełnienia tego postulatu. A nawet jeśli w przeszłości miała większość w parlamencie i rządziła, to nie spełniała swoich obietnic.

Poseł Piotr Król podsumował: - Będziemy apelować do wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby po 12 latach rządów PO w województwie i po ośmiu latach rządów PO w mieście, zdecydowali się na odsunięcie tej władzy.

Zadał też pytania:  - Czy prawdą jest, że pan Bruski, kandydat na prezydenta Bydgoszczy, a jednocześnie obecny prezydent,  nie brał udziału w konwencji Platformy Obywatelskiej? Czy w związku z tym popiera postulat likwidacji Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, tym bardziej szczególnie, że był wojewodą kujawsko-pomorskim. Czy wtedy Urząd Wojewódzki był Bydgoszczy potrzebny,  a dzisiaj już przestaje być Bydgoszczy potrzebny?

Król zaapelował również do mieszkańców Bydgoszczy: - Jeżeli chcecie sobie wyrabiać paszporty w Toruniu, to musicie głosować na PO. Jeżeli chcecie, żeby Urząd Wojewódzki został w Bydgoszczy, głosujcie na Prawo i Sprawiedliwość.

 

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»Schetyna zlikwiduje Bygdoszcz . PO grzebie szanse Bruskiego - komentarz „Tygodnika Bydgoskiego”