Wydarzenia 10 cze 12:02 | mk
Z wiarą, nadzieją i miłością na sztandarach. Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

O poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, oraz uznanie wartości rodziny chcieli upomnieć się uczestnicy VIII bydgoskiej edycji Marszu dla Życia i Rodziny. Pochód w niedzielę (9 czerwca) przeszedł z katedry do Bazyliki św. Wincentego à Paulo.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w bydgoskiej katedrze. W kazaniu diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Arkadiusz Muzolf, nawiązał do wizyty św. Jana Pawła II w Bydgoszczy, oraz do 40. rocznicy jego historycznych słów: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. - Duch Święty chce przemieniać ziemię naszego serca – mówił. Podkreślił, że Kościół w obecnym czasie to właśnie Ducha Świętego potrzebuje – tylko On może zapalać wiernych entuzajem, wypalać grzech. Zaznaczył też, że wciąż toczy się walka cywilizacji życia z cywilizacją śmierci.

Podczas Mszy Świętej można było także podjąć duchową adopcję dziecka poczętego – 9-miesięczną modlitwę w intencji dziecka zagrożonego zabiciem przed narodzeniem.

fot. Anna Kopeć

Marsz wyruszył spod katedry o godz. 14.00. Na jego czele szli szczudlarze z sztandarami w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym – nawiązującymi do tegorocznego hasła: wiara + nadzieja + miłość = rodzina.

Pochodowi z barwnymi chorągiewkami i wiatraczkami towarzyszyła także muzyka na żywo, wykonywana z ruchomej platformy. Uczestnicy szli m.in. przy dźwiękach przebojów Arki Noego czy Pawła Domagały. Szczególnie liczne było utwory dedykowane ojcom. – Gdyby wszyscy mężczyźni byli tacy jak ci, którzy idą w tym marszu, nie byłoby 90 procent aborcji – mówił prowadzący z platformy. Nawiązał w ten sposób do badań statystycznych, zgodnie z którymi właśnie brak wsparcia ze strony ojca dziecka często przyczynia się do aborcji.

fot. Anna Kopeć

Pochód zakończył się na placu przed Bazyliką św. Wincentego à Paulo, gdzie uczestników przywitał gospodarz miejsca – ks. proboszcz Mieczysław Kozłowski CM. Dziękował przybyłym za świadectwo wiary.

Na uczestników czekało już mnóstwo atrakcji w ramach pikniku rodzinnego: dzieci mogły m.in. skosztować smakołyków, wyszaleć się na dmuchańcach czy spotkać „prawdziwą” Myszkę Mickey.

fot. Anna Kopeć

Podczas pikiniku organizatorzy marszu rozstrzygnęli także konkurs plastyczny dedykowany najmłodszym. Prace z mottem „Miłość siłą rodziny” można obejrzeć TUTAJ.

Jedna z prac, razem z wizerunkiem Jana Pawła II, złożona została jako dar podczas Mszy świętej otwierającej marsz.

Organizatorami marszu były wspólnoty katolickie oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy. Po godz. 15.00 rozpoczął się także Festiwal Nowe Spojrzenie. Zdjęcia i relacja TUTAJ.

Teledysk do hymnu tegorocznego marszu można zobaczyć tutaj:

 

mk Autor