Mamy w mieście wiele skarbów

Redaktor | 11 lut 2018 Bydgoszcz wyróżnia się pod wieloma względami i mogą nam tego pozazdrościć inne miasta – uważa Michał Kubiak. Bydgoszcz Miasto Skarbów – podoba mi się idea, proponowana przez „Tygodnik Bydgoski”.

Meloman czasem musi iść do toalety

Magdalena Gill | 10 lut 2018 Filharmonia kojarzy i powinna się kojarzyć tylko z kulturą wysoką. Melomani, którzy ją odwiedzają, miewają jednak zupełnie przyziemne potrzeby.

Szalbierstwa na cenzurowanym

Maciej Eckardt | 10 lut 2018 Dla większości Żydów sformułowanie „polski obóz śmierci”, to sprawa oczywista, niebudząca żadnych kontrowersji.

Lichwiarze płaczą, bo „chwilówki” padają

Redaktor | 5 lut 2018 Banksterzy płaczą. Balcerowicz i Lewandowski płaczą. Eksperci niezależni także. Provident załamuje ręce i zwalnia pracowników. Wszyscy cierpią na bezsenność. Stawki godzinowe rosną. Opozycja łysieje ze zgryzoty.

Lektury nie dla idiotów [FELIETON]

Redaktor | 3 lut 2018 Na nowo odżywa temat kanonu tekstów, które mają czytać uczniowie. Nie bardzo wierzę, że zaproponowany zostanie taki zestaw tekstów, aby każdy z nich był rzeczywiście „miarą", z którą możemy konfrontować się przez całe życie - na różnych poziomach. Zaraz usłyszymy z różnych stron: kto to przeczyta? jak to zmieścić w planie pracy?

Istnieje większe prawo [FELIETON]

Michał Jędryka | 31 sty 2018 W zimowej aurze, która towarzyszyła nam w ostatnich tygodniach, a wcześniej w sentymentalnym nastroju Bożego Narodzenia, w Polsce pozornie przycichły nieco polityczne spory, mimo że znaczących wydarzeń politycznych przecież nie brakowało – mamy nowego premiera, nowy rząd i – w pewnej mierze – nowe oblicze „dobrej zmiany”.

Zamiast zbitki abstraktów trochę marzeń i mit

Redaktor | 30 sty 2018 Nie wiem jakie pieniądze, ale jakieś pieniądze wydano na wielomiesięczną pracę nad marką miasta. Co wyszło? Zbitka dwóch pojęć abstrakcyjnych: „Kultura jakości”, z których pierwsze jest oczywiście mniej abstrakcyjne, choć dla wielu na pewno, tym bardziej, że jak dotąd nikt na świecie nie podał wyczerpującej definicji kultury. Bo też podać nie może, tym bardziej, że...

Menuet, czyli pogo

Redaktor | 30 sty 2018 To prawda, że przestrzeń publiczna przypomina coraz bardziej rynsztok. Nie ma takiej potwarzy, której by w niej nie wypowiedziano ani świętości, której by nie zszargano. Odkąd dyskurs, czy jak kto woli, mordobicie, przeniosło się ze świata papieru do Internetu, poziom toksyczności języka wzrósł lawinowo – pisze Maciej Eckardt.

Ślizgawka za grube miliony [KOMENTARZ]

Wojciech Bielawa | 28 sty 2018 Jeśli prezydent chciał zbudować ślizgawkę dla mieszkańców, którzy oczekują rekreacji, to przepłacił. Za 24 miliony złotych można było stworzyć kilka skromniejszych obiektów na osiedlach, takich jak choćby ten w Fordonie – pisze Wojciech Bielawa.

Jednostka miary leszka-janusza [FELIETON PAWŁA JANOWSKIEGO]

Redaktor | 28 sty 2018 Jak wszyscy wiemy, zadaniem Głównego Urzędu Miar jest ujednolicenie obowiązującego w Polsce systemu miar. Z dobrze poinformowanych źródeł wynika, że zaraz po Nowym Roku wpłynęło na biurko Rady Urzędu podanie o zaopiniowanie nowej jednostki miary.

Odbudujmy zachodnią pierzeję Starego Rynku [LIST CZYTELNIKA]

Redaktor | 28 sty 2018 Przerażający jest imposybilizm i dyskusje prowadzące do niczego. Najlepszym tego przykładem jest problem odbudowy/zabudowy zachodniej pierzei Starego Rynku, notabene im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – tak powinna brzmieć pełna, usunięta przez hitlerowców, nazwa – uważa nasz Czytelnik.