Kazali mi robić sondy, a ja zamarzyłam o reportażach [ROZMOWA]

Redaktor | 10 sie 2019 – Trzeba wejść do mieszkania rozmówcy, nie tylko skracając dystans, ale zupełnie go niwelując. Nie może być tak, że „ja, pani redaktor, zadaję ci teraz człowieku pytanie” – o kulisach swojej pracy opowiada Żaneta Walentyn*, ceniona i wielokrotnie nagradzana reportażystka Polskiego Radia PiK.

Czego arcybiskup Jędraszewski NIE powiedział [FELIETON]

Redaktor | 8 sie 2019 Manipulacyjny skrót myślowy, którym atakuje się ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, polega na wmawianiu ludziom, iż powiedzenie, że ideologia genderowa jest zarazą, to to samo, co powiedzenie, że osoba homoseksualna to zaraza. A przecież takie twierdzenie jest absurdem samym w sobie – pisze Katarzyna Chrzan, redaktor naczelna portalu Katolicka Bydgoszcz.

Kurator oświaty: O podwójnym naborze rozpowszechnia się mity [WYWIAD]

Redaktor | 7 sie 2019 W każdym liceum w Bydgoszczy została podwojona liczba oddziałów i podwojona tym samym liczba miejsc. To jest miasto wyróżniające się na tle całego województwa – mówi o naborze do szkół średnich kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik w rozmowie z „Tygodnikiem Bydgoskim”.

Kogo boli Polska [FELIETON JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 3 sie 2019 Gombrowicz, gdyby żył, to pewnie znalazłby w szczęśliwie ginącym gatunku o nazwie „polski intelektualista” temat na niejedno dzieło. Trudno wszak o byt bardziej upupiony – pisze Jarosław Jakubowski.

Przesłanie Pana Niktiewicza, czyli zdradzeni w samo południe [FELIETON]

Redaktor | 31 lip 2019 Piszę ten felieton w przededniu 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, gdy jak co roku, ożywają dyskusje o racjonalności decyzji podjęcia zbrojnego zrywu w umęczonej przez lata niemieckiej okupacji Warszawie. Ale nie będę Cię, Drogi Czytelniku, zanudzał rozważaniami „za i przeciw”.

Zbrodnia popełniona na Starym Rynku [FELIETON]

Redaktor | 14 lip 2019 Kilka lat temu prezydent Rafał Bruski zaskoczył wszystkich oświadczeniem: - Powoli możemy zacząć myśleć o naszej wieży Eiffla, o czymś szalonym i symbolicznym, co może być naszym wyróżnikiem.

Co na rynku było, a nie jest [FELIETON]

Redaktor | 11 lip 2019 Poza hucznym otwarciem rynku z koncertem, polonezem i atrakcjami dla dzieci, miasto zorganizowało też wystawę poświęconą Staremu Rynkowi „od przeszłości do teraźniejszości”. A może: od zabudowy do nagości...

Jak pięknie by mogło być... [FELIETON JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 8 lip 2019 Lewicowi liberałowie zwani niekiedy lewakami są ludźmi głęboko nieszczęśliwymi. Ich sumienia nieustannie znajdują się w stanie podgorączkowym, który często przechodzi w wysoką gorączkę. Właściwie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę dręczą ich wszelkie możliwe plagi. Trudno wymienić je wszystkie, ale jedna bije na głowę pozostałe.

Bydgoski kult jednostki [KOMENATRZ]

Redaktor | 28 cze 2019 W ratuszowych prezentacjach Bydgoszcz zawsze jawi się jako tygrys rozwoju. Inwestycje prześcigają jedna drugą. Gdy przychodzi do rozliczenia się z tego co, jak i kiedy ostatecznie się zrobiło, okazuje się, że „król jest nagi”.

Tylko Bydgoszczy żal [KOMENTARZ]

Jarosław Kopeć | 25 cze 2019 Gdy umiera dziecko, płacz matki jest najbardziej ujmującym obrazem. Gdy matka nie przychodzi na pogrzeb własnego syna, serce pęka na miliony kawałków, a na każdym wyryte jest słowo Bydgoszcz.

Galeria Autorska Kaji i Solińskiego jest dziełem sztuki sama w sobie [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 16 cze 2019 Otworzyliśmy galerię jako zbuntowani młodzieńcy. Chcieliśmy stworzyć niezależną enklawę, wyspę wolności, gdzie moglibyśmy pokazywać twórców ideowo nam bliskich i to, co sami robimy – mówią Jan Kaja i Jacek Soliński. Założona przez nich Galeria Autorska świętowała w maju 40-lecie istnienia.