Dmowski. Architekt niepodległości [FELIETON]

Redaktor | 10 lis 2018 Święto Niepodległości. Wszędzie utożsamiane na wyrost z Józefem Piłsudskim. Na szczęście coraz mocniej dociera do Polaków, że nie byłoby niepodległości Polski w 1918 roku, gdyby nie Roman Dmowski, jej główny architekt.

Teatr niepełnosprawnych lalek [Z cyklu „Ślepym trafem”]

Redaktor | 27 paź 2018 W Toruniu w radzie miasta Jakub Hartwich będzie radnym. Uzyskał szósty wynik wśród wszystkich startujących. Jest osobą niepełnosprawną. Czy mnie to cieszy? Wręcz przeciwnie! Czuję się zażenowany przedmiotowym traktowaniem osób niepełnosprawnych…

Każdy ma prawo do wyrażania opinii [LIST]

Redaktor | 26 paź 2018 Po publikacji w papierowym wydaniu „Tygodnika Bydgoskiego” tekstu Maksymiliana Powęskiego pt. „Kler”: fala nienawiści uderza nie tylko w księży, otrzymaliśmy list w obronie prezesa Solbetu, Marka Małeckiego. Publikujemy go w całości.

Ruch LGBT – droga do polityki [FELIETON TOMASZA ROWIŃSKIEGO]

Redaktor | 2 paź 2018 Nie wiemy jeszcze, czy sprawa pedofilii w słupskim ośrodku kultury wpłynie na wizerunek odchodzącego z urzędu prezydenta miasta Roberta Biedronia. Jedno nie ulega wątpliwości, że ruch LGBT, także w Polsce, stał się już drogą awansu politycznego. Można powiedzieć, że wcześniej przetarła ten szlak Anna Grodzka, czyli dawny Ryszard Bęgowski.

Żyjemy w epoce fałszu [FELIETON MARCINA MASNEGO]

Redaktor | 29 wrz 2018 Od końca XIX wieku tak zwane cywilizowane państwa zawierają umowy międzynarodowe, w których potępia się agresję. Nie tylko nagła napaść, ale nawet tradycyjne wypowiedzenie wojny przez jedno państwo drugiemu niesie konsekwencje prawne. Jeśli agresor wojnę wygra, zapewne nic mu nie grozi. Ale jeśli przegra, państwa zwycięskie wykorzystają fakt dokonanej przez niego agresji, aby...

Poeta idzie do marketu [FELIETON JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Jarosław Jakubowski | 28 wrz 2018 Przyznam, że poezję staram się czytać jak najrzadziej, a jeśli już po nią sięgam, to stosuję zasadę inżyniera Mamonia z „Rejsu”: czytam na ogół rzeczy stare, które już znam, a jeśli nie znam, to tym lepiej.

Schetyna likwiduje Bydgoszcz. PO grzebie szanse Bruskiego [KOMENTARZ]

Jarosław Kopeć | 9 wrz 2018 Jeden gospodarz w regionie. I będzie to gospodarz samorządowy. Warszawska konwencja Platformy Obywatelskiej i jej koalicjantów nie pozostawia złudzeń: cała władza w województwie ma trafić do Torunia. Nie dziwi więc, że w stolicy zabrakło prezydenta Bydgoszczy.

O bezpieczeństwo dla strefy zgniotu [FELIETON MARCINA MASNEGO]

Marcin Masny | 2 wrz 2018 W 2014 roku znakomity lobbysta szykujący się do współpracy z gwiazdami obecnego układu rządzącego wydał książkę o „Solidarności Walczącej”. Wedle tej publikacji organizacja aktywna początkowo w Polsce pod rządami generałów, a potem także w upadającym ZSRS, była twierdzą hermetycznie odporną na wpływy peerelowskich służb.

Rozbudowana filharmonia ma być obiektem na miarę XXII wieku [WYWIAD]

Marta Kocoń | 2 wrz 2018 – Mamy świetną salę i renomę festiwalu. Dzięki temu łatwiej nam pozyskiwać artystów takich jak Blechacz czy Możdżer – mówi Cezary Nelkowski, zastępca dyrektora Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. O zbliżającym się Bydgoskim Festiwalu Muzycznym i planach filharmonii opowiada „Tygodnikowi Bydgoskiemu”.

Kto służy Bogu, ten będzie szczęśliwy [ROZMOWA]

Redaktor | 26 sie 2018 – Zawsze miałem zasadę, że nie wybieram. Gdzie mnie poślą, tam idę – mówi prałat Władysław Mielcarek, najstarszy ksiądz diecezji bydgoskiej. Niedawno świętował 65-lecie posługi kapłańskiej.  

Pomnik Króla a sezon ogórkowy [PIÓREM SZATKOWSKIEGO]

Redaktor | 14 sie 2018 Obecny Prezydent Bydgoszczy, nie mając chyba pomysłu na kampanię wyborczą ani sukcesów, którymi mógłby się pochwalić, wywołał w środku sezonu ogórkowego burzę na temat przenosin Króla Kazimierza na Stary Rynek.