Zamiast zbitki abstraktów trochę marzeń i mit

Redaktor | 30 sty 2018 Nie wiem jakie pieniądze, ale jakieś pieniądze wydano na wielomiesięczną pracę nad marką miasta. Co wyszło? Zbitka dwóch pojęć abstrakcyjnych: „Kultura jakości”, z których pierwsze jest oczywiście mniej abstrakcyjne, choć dla wielu na pewno, tym bardziej, że jak dotąd nikt na świecie nie podał wyczerpującej definicji kultury. Bo też podać nie może, tym bardziej, że...

Menuet, czyli pogo

Redaktor | 30 sty 2018 To prawda, że przestrzeń publiczna przypomina coraz bardziej rynsztok. Nie ma takiej potwarzy, której by w niej nie wypowiedziano ani świętości, której by nie zszargano. Odkąd dyskurs, czy jak kto woli, mordobicie, przeniosło się ze świata papieru do Internetu, poziom toksyczności języka wzrósł lawinowo – pisze Maciej Eckardt.

Ślizgawka za grube miliony [KOMENTARZ]

Wojciech Bielawa | 28 sty 2018 Jeśli prezydent chciał zbudować ślizgawkę dla mieszkańców, którzy oczekują rekreacji, to przepłacił. Za 24 miliony złotych można było stworzyć kilka skromniejszych obiektów na osiedlach, takich jak choćby ten w Fordonie – pisze Wojciech Bielawa.

Jednostka miary leszka-janusza [FELIETON PAWŁA JANOWSKIEGO]

Redaktor | 28 sty 2018 Jak wszyscy wiemy, zadaniem Głównego Urzędu Miar jest ujednolicenie obowiązującego w Polsce systemu miar. Z dobrze poinformowanych źródeł wynika, że zaraz po Nowym Roku wpłynęło na biurko Rady Urzędu podanie o zaopiniowanie nowej jednostki miary.

Odbudujmy zachodnią pierzeję Starego Rynku [LIST CZYTELNIKA]

Redaktor | 28 sty 2018 Przerażający jest imposybilizm i dyskusje prowadzące do niczego. Najlepszym tego przykładem jest problem odbudowy/zabudowy zachodniej pierzei Starego Rynku, notabene im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – tak powinna brzmieć pełna, usunięta przez hitlerowców, nazwa – uważa nasz Czytelnik.

Kochane, kopane zwierzątka [FELIETON]

Redaktor | 26 sty 2018 Kiedy na portalu społecznościowym piszę, że wszystko jest nie tak, jak myślimy, odpowiada głucha cisza. Udało mi się jednak wzbudzić poruszenie wpisem następującym: „Narażę się większości. Mogę! Nie zabiegam o głosy w wyborach. Otóż boję się, że nie traktujecie zwierząt po ludzku, tylko samych siebie zrównujecie ze zwierzętami. Te wszystkie pieski przyjęte do rodziny...

Bydgoskie przepustki do historii [BYDGOSZCZ MIASTO SKARBÓW]

Redaktor | 22 sty 2018 Dołączam się do ogłoszonej przez „Tygodnik Bydgoski” akcji wzmacniania tożsamości miasta przez jej markę „Bydgoszcz - Miasto Skarbów”. Rzeczywiście, mamy wiele unikatowych złotych walorów, kryjących się pod szarą powłoką powszechności, znużenia, zabiegania – pisze Stefan Pastuszewski.

Miasto sławne inaczej [DEBATA]

Redaktor | 21 sty 2018 Bydgoszcz (…) od lat się „miota” w kwestii zachowania swojego dziedzictwa, określania własnej tożsamości i chaotycznie próbuje zaistnieć „w świecie” – „Express Bydgoski” opublikował w wydaniu magazynowym ważny tekst, którym wpisuje się w naszą debatę „Bydgoszcz – Miasto Skarbów”.

Po prostu babcia [FELIETON NA DZIEŃ BABCI]

Maciej Eckardt | 21 sty 2018 DZIEŃ BABCI. Czasami przemknie przez nasze życie zdecydowanie za szybko, zostawiając kruche ślady w pamięci. Czasami wypełni nasze dzieciństwo po brzegi, stając się pierwszym powiernikiem dziecięcych trosk i zmartwień. Nauczy pacierza, sznurować buty i zakładać czapkę w zimny dzień. Jej sernik i racuchy są najsmaczniejsze na świecie. Zawsze niewyczerpanie cierpliwa. Dzięki niej...

Jaki prezydent, taki zamach [FELIETON]

Redaktor | 19 sty 2018 Zastanawiam się, co chciał osiągnąć pan prezydent Rafał Bruski, obwieszczając całej Polsce – bo w wywiadzie udzielonym ogólnopolskiej rozgłośni TOK FM – „Miesiąc temu ktoś wkręcił mi trzy śruby w oponę samochodu. To wskazuje na to, że sprawca działał z premedytacją i chciał mi zaszkodzić jak najbardziej”.