Śmierć polskiej humanistyki? Czym grozi ustawa 2.0

Michał Jędryka | 29 cze 2018 – System punktowy może mieć sens w naukach matematycznych i przyrodniczych. Natomiast w naukach humanistycznych jest absurdalny, a ustawa ten absurd zwiększa – mówi prof. Wojciech Polak, historyk Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w rozmowie z „Tygodnikiem Bydgoskim”.

Stefan Pastuszewski: Prezydent Bruski idzie drogą burzycieli i dewastatorów

Redaktor | 27 cze 2018 Tłumacząc, że pomnik niepotrzebnie zajmuje przestrzeń płyty rynkowej, zamierza Pan przesunąć go w kąt (…) Czy prawda historyczna ma zostać zagłuszona przez łomot kufli? - pyta radny Stefan Pastuszewski w liście otwartym do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Cały list publikujemy poniżej.

Uczmy się choćby od Niemca [FELIETON]

Redaktor | 24 cze 2018 Bo na uczelnię nie można patrzeć tylko jak na fabrykę kadr, zaspokajającą doraźne potrzeby. Rozumieli to dość dobrze Niemcy na początku XIX wieku. Uniwersytety odradzały się wówczas w Europie po pożodze wojen napoleońskich.

Momenty faustyczne wioskowego głupka [FELIETON JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 16 cze 2018 To było jakieś trzy lata temu. Wracałem samochodem z warsztatów dramaturgicznych w Krakowie. Była noc, na pustawej autostradzie raz po raz mignęły jakieś światła, a w aucie rozbrzmiewały dźwięki „Tonacji Trójki” Piotra Kaczkowskiego. W pewnym momencie jego charakterystyczny głos zapowiedział zespół, którego nazwa nic mi nie mówiła. State Urge. Kawałek zaś nazywał się...

Witold Gadowski: Europie potrzebna jest krucjata [WIDEO]

Redaktor | 6 cze 2018 - Skuteczną obroną jest atak – jeśli nie zaatakujemy, to zginiemy tak, jak zginęła Europa – przekonuje dziennikarz Witold Gadowski. Podczas spotkania w warszawskim Klubie Myśli Politycznej Arsus opowiadał o tym, jaki wpływ Polska może duchowo – nie militarnie – wywrzeć na Europę.

Bank Pocztowy z ofertą dla obcokrajowców i nową elewacją [ROZMOWA]

Michał Jędryka | 4 cze 2018 – Dostępność, którą zapewniamy, spotyka się z dużym zainteresowaniem Klientów, także obywateli Ukrainy. Niedawno z myślą o nich uruchomiliśmy zagraniczny transfer pieniężny – mówi Robert Kuraszkiewicz, wiceprezes Zarządu Banku Pocztowego S.A., w rozmowie z „Tygodnikiem Bydgoskim”.

Gospodarz miasta powinien umieć rozwiązywać problemy [OPINIA]

Redaktor | 3 cze 2018 Nie potrafię sobie wyobrazić takiej sytuacji, że zarządca, któremu powierzono zarządzanie kamienicą olewa właściciela kamienicy, który mówi, że w mieszkaniu nr 1 na parterze ma mieszkać wskazana przez niego osoba i ustala sobie jak będzie zarządzał nieruchomością wbrew woli właściciela. To jest absurd. Taki zarządca byłby zwolniony w ciągu pięciu minut - ważny głos...

Felieton o niepisaniu [OPINIA JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 2 cze 2018 Pewien znajomy pisarz, na wieść o tym, że skończyłem kolejną sztukę teatralną, udzielił mi dobrej rady, mianowicie żebym odstawił pisanie i zajął się życiem, upił się, przytulił żonę, takie tam. Nie minął może miesiąc, kiedy dowiedziałem się, że znajomy właśnie przystąpił do pracy nad nową powieścią, o czym nie omieszkał powiadomić świata za pośrednictwem...

Przypadek: Lutowski

Redaktor | 31 maj 2018 Krzysztofa Lutowskiego znam od czasów młodości durnej i chmurnej czy jak jej tam. Romansował ze Szkołą Bydgoską, brał udział w zapomnianym już dziś piśmie „Dlatego”, obaj kręciliśmy się blisko „Mózgu”, trochę jako bywalcy baru, trochę podglądacze bohemy, trochę też do niej aspiranci.

Dwa pożary posła Brejzy [KOMENTARZ]

Redaktor | 29 maj 2018 Ogień, który pojawia się w pobliżu budynków zamieszkałych przez ludzi, rodzi zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Dlatego podpalaczy (świadomych, czy też nieświadomych), trzeba ścigać i karać. Ale świadome podpalanie opinii publicznej jest zbrodnią na społeczeństwie. Popełnił ją w ostatnich dniach inowrocławski poseł Brejza i media sprzyjające totalnej opozycji.

Abortowane dzieci nie znikają [FELIETON]

Redaktor | 27 maj 2018 W czerwcu minie dziesięć lat od „sprawy Agaty”. Sprawy wymuszenia na 14-letniej dziewczynce aborcji. Sprawy, w którą zamieszani byli dziennikarze, publicyści, lekarze, politycy i urzędnicy szczebla ministerialnego.

Kolano prezesa [FELIETON]

Redaktor | 27 maj 2018 Każde, nawet najdrobniejsze wahnięcie formy Jarosława Kaczyńskiego uruchamia cały ciąg spekulacji, które w zależności od autora, przybierają bardziej lub mniej fantasmagoryczną postać.