Życie triumfuje nad śmiercią

Redaktor | 30 mar 2018 Te dni są w Kościele pamiątką centralnych wydarzeń naszego odkupienia, związanych z odejściem Jezusa Chrystusa z tego świata.

Niedziela Palmowa - pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy [ZDJĘCIA]

Redaktor | 25 mar 2018 Ewangelia opowiadająca o wjeździe do Jerozolimy czytana jest na początku Mszy, przed procesją z palmami. Jeśli mamy jakąś polityczną intuicję, musimy sobie wyobrazić wrażenie jakie wywołał wśród elity żydowskiej tamtych czasów uroczysty wjazd Jezusa, ze śpiewem „Hosanna Synowi Dawida”. Ktoś, kto obserwowałby to z punktu widzenia wyłącznie politycznego, powiedziałby po...

Chrzest bierze moc z krwi Jezusa

Redaktor | 18 mar 2018 Piąta niedziela Wielkiego Postu nosiła dawniej nazwę Pierwszej Niedzieli Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa zaś była nazywana – jak łatwo się domyślić – Drugą Niedzielą Męki Pańskiej.

Misterium „Nie zostawię was”. Na finiszu przygotowań

Marta Kocoń | 15 mar 2018 – Wśród aktorów nie ma samych „prawie świętych” – opowiada ks. Krzysztof Buchholz, duszpasterz młodzieży. – Zagrają studenci i absolwenci, osadzeni z zakładu karnego, harcerze, niepełnosprawni – wylicza. W biblijne role wcielą się już 25 marca, podczas misterium w Fordońskiej Dolinie Śmierci.

Bez sakramentów nie ma zbawienia

Redaktor | 11 mar 2018 W czwartą niedzielę Wielkiego Postu kolor szat liturgicznych przybiera barwę stosowaną niezwykle rzadko, barwę różową. Jest to też kolor róż, które w Rzymie o tej porze roku zaczynają kwitnąć, stąd też inna nazwa tej niedzieli – niedziela róż.

W poście chodzi o to, żeby człowieka ukierunkować na sferę ducha

Redaktor | 25 lut 2018 – Przez nieodpowiednie dawkowanie pokarmów i napojów człowiek może nawet sparaliżować działanie duszy i ducha. Odwrotnie, przez odmawianie ich sobie, powodujemy wzrost sił duchowych – mówi ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w rozmowie z Michałem Jędryką.

„Piękny i bestia”. Martyria zaprasza na rekolekcje

Redaktor | 23 lut 2018 „Piękny i bestia, czyli o Bogu, którego szukasz” - taki tytuł noszą rekolekcje, które dla bydgoskich studentów wygłosi ks. Sławomir Piotrowski, salezjanin z Łodzi. Diecezjalne Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” zaprasza na nauki wielkopostne już w tę niedzielę (25 lutego).

Szatana może pokonać tylko Bóg

Redaktor | 18 lut 2018 Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, rozważmy ewangelię, która jest czytana w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, zarówno w liturgii dawnej, jak i zreformowanej, dotyczącą kuszenia Pana Jezusa.

Od dzisiaj Wielki Post

Michał Jędryka | 14 lut 2018 Rozpoczął się Wielki Post. Zaczyna się on co roku w Środę Popielcową, której data zależna jest od daty Wielkanocy.

Tu zawsze biło duchowe serce miasta [BYDGOSKIE SANKTUARIA]

Marta Kocoń | 12 lut 2018 – Bóg za pośrednictwem Maryi udziela tu szczególnych łask – mówi ks. Stanisław Kotowski, proboszcz katedry. I dodaje, że najważniejsze bydgoskie sanktuarium odwiedzają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Relikwie z Fatimy trafią na Piaski

Redaktor | 8 lut 2018 Bydgoszczanie otrzymali w sanktuarium fatimskim w Portugalii relikwie św. Hiacynty i Franciszka. Z rąk kustosza sanktuarium przyjął je ks. prałat Michał Andrzejewski, proboszcz parafii Świętej Rodziny.

Jedz pączki i nie daj się okraść!

Redaktor | 8 lut 2018 Nie przeprowadzałem badań statystycznych, ale można śmiało powiedzieć, że w amerykańskich filmach akcji policjant zajadający pączki, czyli doughnaty, to norma. Siedzi w radiowozie, czasem z kolegą, a na kokpicie leży pudełko z donatami. Albo wychodzi z baru, wbijając swe białe, amerykańskie, a jakże, zęby w smaczne ciasto.