Bydgoskim skarbem są młodzi, zdolni ludzie [ROZMOWA]

Magdalena Gill | 17 lut 2018 Prywatny dom na Bartodziejach, a w nim Dom Legend Bydgoszczy. Cel: promocja młodych artystów i przedsiębiorców z naszego miasta. - Debiutantów nikt nie lubi, my widzimy ich potencjał– tłumaczą twórcy tego miejsca, Małgorzata Stawicka i Tadeusz Oszubski.

Irytacje George'a Sorosa [FELIETON]

Redaktor | 14 lut 2018 „Firmy z branży mediów społecznościowych wpływają na to, jak ludzie myślą i się zachowują i nie zdają sobie z tego przy tym sprawy”. Soros wezwał do kontroli nad tymi przedsiębiorcami, których nieodpowiedzialna działalność skłania ludzi do „nieintegralnych wyborów politycznych”.

Fundament Lepszej Zmiany [FELIETON]

Redaktor | 13 lut 2018 Co zostało z Dobrej Zmiany? Jest jeszcze 500+. Ale nowy premier nie ukrywał nigdy zniesmaczenia tym bezproduktywnym dotowaniem zwykłych Polaków.

Mamy w mieście wiele skarbów

Redaktor | 11 lut 2018 Bydgoszcz wyróżnia się pod wieloma względami i mogą nam tego pozazdrościć inne miasta – uważa Michał Kubiak. Bydgoszcz Miasto Skarbów – podoba mi się idea, proponowana przez „Tygodnik Bydgoski”.

Meloman czasem musi iść do toalety

Magdalena Gill | 10 lut 2018 Filharmonia kojarzy i powinna się kojarzyć tylko z kulturą wysoką. Melomani, którzy ją odwiedzają, miewają jednak zupełnie przyziemne potrzeby.

Szalbierstwa na cenzurowanym

Maciej Eckardt | 10 lut 2018 Dla większości Żydów sformułowanie „polski obóz śmierci”, to sprawa oczywista, niebudząca żadnych kontrowersji.

Lichwiarze płaczą, bo „chwilówki” padają

Redaktor | 5 lut 2018 Banksterzy płaczą. Balcerowicz i Lewandowski płaczą. Eksperci niezależni także. Provident załamuje ręce i zwalnia pracowników. Wszyscy cierpią na bezsenność. Stawki godzinowe rosną. Opozycja łysieje ze zgryzoty.

Lektury nie dla idiotów [FELIETON]

Redaktor | 3 lut 2018 Na nowo odżywa temat kanonu tekstów, które mają czytać uczniowie. Nie bardzo wierzę, że zaproponowany zostanie taki zestaw tekstów, aby każdy z nich był rzeczywiście „miarą", z którą możemy konfrontować się przez całe życie - na różnych poziomach. Zaraz usłyszymy z różnych stron: kto to przeczyta? jak to zmieścić w planie pracy?

Istnieje większe prawo [FELIETON]

Michał Jędryka | 31 sty 2018 W zimowej aurze, która towarzyszyła nam w ostatnich tygodniach, a wcześniej w sentymentalnym nastroju Bożego Narodzenia, w Polsce pozornie przycichły nieco polityczne spory, mimo że znaczących wydarzeń politycznych przecież nie brakowało – mamy nowego premiera, nowy rząd i – w pewnej mierze – nowe oblicze „dobrej zmiany”.

Zamiast zbitki abstraktów trochę marzeń i mit

Redaktor | 30 sty 2018 Nie wiem jakie pieniądze, ale jakieś pieniądze wydano na wielomiesięczną pracę nad marką miasta. Co wyszło? Zbitka dwóch pojęć abstrakcyjnych: „Kultura jakości”, z których pierwsze jest oczywiście mniej abstrakcyjne, choć dla wielu na pewno, tym bardziej, że jak dotąd nikt na świecie nie podał wyczerpującej definicji kultury. Bo też podać nie może, tym bardziej, że...

Menuet, czyli pogo

Redaktor | 30 sty 2018 To prawda, że przestrzeń publiczna przypomina coraz bardziej rynsztok. Nie ma takiej potwarzy, której by w niej nie wypowiedziano ani świętości, której by nie zszargano. Odkąd dyskurs, czy jak kto woli, mordobicie, przeniosło się ze świata papieru do Internetu, poziom toksyczności języka wzrósł lawinowo – pisze Maciej Eckardt.