Zrównoważony transport, czy transport wyprowadzający z równowagi?

Redaktor LuPa | 24 wrz 2021 – W Bydgoszczy postawiliśmy na zrównoważony transport – zapewnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Tymczasem mieszkańcy miasta narzekają na gigantyczne korki oraz na przepełnione tramwaje i autobusy, które nie jeżdżą zgodnie z rozkładem. – Odblokujcie miasto, wasze decyzje nie służą nikomu – apelują do drogowców coraz bardziej poirytowani bydgoszczanie.

Hemingway spotyka Kafkę [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 31 sie 2021 Lato, zwłaszcza w swoim schyłkowym, a więc najbardziej melancholijnym okresie, sprzyja lekturom nieśpiesznym i niewymuszonym. Podchodzisz do regału, wodzisz dłonią po grzbietach książek i w końcu wybierasz. Dlaczego tę, a nie inną? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Może kieruje tobą oczekiwanie przyjemności? Może spodziewasz się, że ta właśnie książka przyniesie ci kolejne...

Bydgoskie muzeum potrzebuje więcej przestrzeni [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 29 sie 2021 – Mamy potężne zbiory: ok. 150 tysięcy zabytków. Chcemy pokazać to, co mamy, a co w dużej mierze jest zamknięte w magazynach, dlatego szukam nowego, większego budynku dla muzeum – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, dr Wacław Kuczma. W rozmowie z „Tygodnikiem” opowiada o planach placówki na najbliższe lata.

Stowarzyszenia patriotyczne potrzebują energii młodych ludzi [WYWIAD]

Krzysztof Drozdowski | 28 sie 2021 – Próbujemy niwelować niedoszacowanie organizacji prawicowych z ostatnich lat. 30 milionów, które otrzymaliśmy od premiera Mateusza Morawieckiego, od początku miały być przeznaczone wyłącznie dla inicjatyw patriotycznych, zgodnie z naszym statusem – mówi prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Przybysz, gość i głupiec [KOMENTARZ]

Redaktor | 27 sie 2021 „Gościem byłem, a przyjęliście mnie” (Mt 25, 35), „Byłem gościem, a nie przyjęliście mnie” (Mt 25, 43). Na te wersety Ewangelii powołują się chętnie rozmaici politycy i samozwańczy egzegeci nie tylko w dniach i tygodniach ostatnich.

Rozdziobią nas kruki i wrony! Jeśli się nie opamiętamy [FELIETON]

Piotr Florek | 13 sie 2021 Czy współcześni rodacy są tak nierozgranięci, tak omamieni, a w znacznej części zaślepieni wewnętrzną nienawiścią, że nie dostrzegają obcych zakusów? Sąsiedzi nas rozgrywają i ogrywają od lat, bo nie mamy odpowiedzialnych ELIT (pochłonęły je - Powstanie Warszawskie, II Wojna Światowa, lata represji PRL, dwukrotnie Katyń, oraz ubecja i GRU).

Cnota, cnotka i niecnota [FELIETON]

Redaktor | 3 sie 2021 Burza, która rozpętała się po słynnej wypowiedzi profesora Pawła Skrzydlewskiego, doradcy ministra edukacji, o cnotach niewieścich, ma w sobie coś z poetyki rosyjskiej metafory wyrażonej w znanym powiedzeniu: czto eto takoje smiesznoje i strasznoje? – ***** tigra!

Co chciałbym powiedzieć papieżowi Franciszkowi [KOMENTARZ]

Redaktor | 1 sie 2021 Mijają dwa tygodnie, od kiedy papież Franciszek opublikował swoje motu proprio Traditionis custodes. Jest to akt prawny Stolicy Apostolskiej, na który być może ogromna większość katolików zareaguje jedynie wzruszeniem ramion. A szkoda, bo jak postaram się niżej pokazać, rzecz dotyczy samego serca wiary katolickiej, serca i źródła (fons et culmen), jak to mówiła konstytucja...

Jak dają, brać, jak biją, uciekać, czyli co się odwlecze… [FELIETON]

Redaktor | 29 lip 2021 Marszałek Piotr Całbecki postanowił poskarżyć się Komisji Europejskiej, że w wyniku zastosowanej przez rząd metody podziału unijnych środków nasz region straci przynajmniej miliard złotych. Wiadomo, że deszcz pieniędzy z Brukseli jest łakomym kąskiem dla samorządów i samorządowców. Przez lata przywykli do wydawania miliardów, których przecież nie zarobili, ale sam akt...

Nanizać bydgoskie perły na sznurek [FELIETON]

Redaktor | 4 lip 2021 Znany bydgoski społecznik, wieloletni radny, redaktor i twórca odrodzonego „Miesięcznika Kościelnego” parafii pw. Świętej Trójcy, Andrzej Adamski, mawia, że w Bydgoszczy jest wiele porozrzucanych pereł, które czekają na kogoś, kto je pozbiera i nawlecze na sznurek. 

Bydgoska ofensywa literacka [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 27 cze 2021 W ostatnim czasie na półkach księgarskich pojawiło się sporo interesujących książek bydgoskich lub z Bydgoszczą związanych pisarzy. Uwagę zwraca szczególnie seria „Biblioteka Toposu” sygnowana przez ten dwumiesięcznik literacki pod wodzą Krzysztofa Kuczkowskiego.

Kto stoi tam, gdzie stało ZOMO? [ANALIZA]

Redaktor | 27 cze 2021 Co rusz w ustach mniej lub bardziej znanych polityków pojawia się swego rodzaju przekleństwo, czy może raczej zaklęcie, mające przeciwnika politycznego wbić w ziemię i zniszczyć. Brzmi ono złowrogo: pan stoi tam, gdzie stało ZOMO.

W Zawiszy można spełniać marzenia [ROZMOWA]

Redaktor | 26 cze 2021 – Cieszą cztery awanse w pięć lat, ale żeby wrócić na szczyt, potrzeba jeszcze trzech – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Bydgoskim” Krzysztof Bess, prezes Zawiszy Bydgoszcz.

Pegaz na miarę Światłowni [ŚLEPYM TRAFEM]

Grzegorz Dudziński | 17 cze 2021 Nad sceną w Światłowni pojawił się pegaz. Ma pilnować, czy jakość poezji płynącej ze sceny jest wystarczająca i czy widzowie doceniają artystów. Jest to pegaz na miarę naszych czasów i Światłowni ! I to nie jest nasze ostatnie słowo!

Sen o równości [FELIETON]

Redaktor | 3 cze 2021 Sztuka powinna rodzić się na kamieniu, a nie na miękkich poduszkach. Jeśli chcesz żyć z pisania, grania czy malowania, próbuj. Walcz - pisze o pracy artysty Jarosław Jakubowski.