Lektury nie dla idiotów [FELIETON]

Redaktor | 3 lut 11:46 Na nowo odżywa temat kanonu tekstów, które mają czytać uczniowie. Nie bardzo wierzę, że zaproponowany zostanie taki zestaw tekstów, aby każdy z nich był rzeczywiście „miarą", z którą możemy konfrontować się przez całe życie - na różnych poziomach. Zaraz usłyszymy z różnych stron: kto to przeczyta? jak to zmieścić w planie pracy?

Istnieje większe prawo [FELIETON]

Michał Jędryka | 31 sty 09:39 W zimowej aurze, która towarzyszyła nam w ostatnich tygodniach, a wcześniej w sentymentalnym nastroju Bożego Narodzenia, w Polsce pozornie przycichły nieco polityczne spory, mimo że znaczących wydarzeń politycznych przecież nie brakowało – mamy nowego premiera, nowy rząd i – w pewnej mierze – nowe oblicze „dobrej zmiany”.

Zamiast zbitki abstraktów trochę marzeń i mit

Redaktor | 30 sty 11:45 Nie wiem jakie pieniądze, ale jakieś pieniądze wydano na wielomiesięczną pracę nad marką miasta. Co wyszło? Zbitka dwóch pojęć abstrakcyjnych: „Kultura jakości”, z których pierwsze jest oczywiście mniej abstrakcyjne, choć dla wielu na pewno, tym bardziej, że jak dotąd nikt na świecie nie podał wyczerpującej definicji kultury. Bo też podać nie może, tym bardziej, że...

Menuet, czyli pogo

Redaktor | 30 sty 09:09 To prawda, że przestrzeń publiczna przypomina coraz bardziej rynsztok. Nie ma takiej potwarzy, której by w niej nie wypowiedziano ani świętości, której by nie zszargano. Odkąd dyskurs, czy jak kto woli, mordobicie, przeniosło się ze świata papieru do Internetu, poziom toksyczności języka wzrósł lawinowo – pisze Maciej Eckardt.

Ślizgawka za grube miliony [KOMENTARZ]

Wojciech Bielawa | 28 sty 19:56 Jeśli prezydent chciał zbudować ślizgawkę dla mieszkańców, którzy oczekują rekreacji, to przepłacił. Za 24 miliony złotych można było stworzyć kilka skromniejszych obiektów na osiedlach, takich jak choćby ten w Fordonie – pisze Wojciech Bielawa.

Jednostka miary leszka-janusza [FELIETON PAWŁA JANOWSKIEGO]

Redaktor | 28 sty 17:15 Jak wszyscy wiemy, zadaniem Głównego Urzędu Miar jest ujednolicenie obowiązującego w Polsce systemu miar. Z dobrze poinformowanych źródeł wynika, że zaraz po Nowym Roku wpłynęło na biurko Rady Urzędu podanie o zaopiniowanie nowej jednostki miary.

Odbudujmy zachodnią pierzeję Starego Rynku [LIST CZYTELNIKA]

Redaktor | 28 sty 16:22 Przerażający jest imposybilizm i dyskusje prowadzące do niczego. Najlepszym tego przykładem jest problem odbudowy/zabudowy zachodniej pierzei Starego Rynku, notabene im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – tak powinna brzmieć pełna, usunięta przez hitlerowców, nazwa – uważa nasz Czytelnik.

Kochane, kopane zwierzątka [FELIETON]

Redaktor | 26 sty 09:33 Kiedy na portalu społecznościowym piszę, że wszystko jest nie tak, jak myślimy, odpowiada głucha cisza. Udało mi się jednak wzbudzić poruszenie wpisem następującym: „Narażę się większości. Mogę! Nie zabiegam o głosy w wyborach. Otóż boję się, że nie traktujecie zwierząt po ludzku, tylko samych siebie zrównujecie ze zwierzętami. Te wszystkie pieski przyjęte do rodziny...

Bydgoskie przepustki do historii [BYDGOSZCZ MIASTO SKARBÓW]

Redaktor | 22 sty 11:56 Dołączam się do ogłoszonej przez „Tygodnik Bydgoski” akcji wzmacniania tożsamości miasta przez jej markę „Bydgoszcz - Miasto Skarbów”. Rzeczywiście, mamy wiele unikatowych złotych walorów, kryjących się pod szarą powłoką powszechności, znużenia, zabiegania – pisze Stefan Pastuszewski.