O dobrodziejstwach płynących z końca świata [FELIETON]

Redaktor | 24 sty 2020 Marszałek przeszedł do historii i w niej pozostał. Moi pradziadkowie również przeszli do historii, ale w niej zniknęli z całym swoim żywotem, który w ogromnej większości pozostał dla potomnych niepoznawalny, anonimowy. Zniknęli w „pomroce dziejów” jak miliony, by nie powiedzieć miliardy innych istnień. Czy ich życie było przez to mniej istotne, mniej wartościowe niż życie...

Świętowaliśmy, czy wiemy, dlaczego? [FELIETON]

Redaktor | 23 sty 2020 Z wielką radością i słuszną podniosłością obchodziliśmy stulecie powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski. Trzeba też zaraz na początku oddać sprawiedliwość. Choć władze miasta nie są z „mojej bajki” i wiele mam do nich zastrzeżeń, to organizacja tych uroczystości była naprawdę na dobrym poziomie.

Pamiętajmy o Hallerze [FELIETON]

Redaktor | 23 gru 2019 Zbliża się Boże Narodzenie. Dobiega końca rok 2019 rok Pański, zbliża się następny,  który dla bydgoszczan powinien być rokiem szczególnej pamięci o przeszłości - pisze Maksymilian Powęski.

Gdy wigilia jest trudna [FELIETON]

Redaktor | 17 gru 2019 Jeśli nasze święta spędzimy w tym wszystkim, co trudne i niby wcale „nie-świąteczne”, to co wtedy? - pyta Katarzyna Chrzan.

Prawica rozgryza Tokarczuk, lewica ją rozgrywa [FELIETON JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 12 gru 2019 Najciekawszy i najgłębszy spór o Tokarczuk pojawił się nie na lewicy, choć można by sądzić, że będzie to świetne paliwo do debaty nad meandrami lewicowo–liberalnej wrażliwości. Nie, to prawica podjęła trud zmierzenia się ze zjawiskiem „noblistka Tokarczuk”. Wbrew temu, co piszą i mówią lewicowi adwersarze, nie jest to dyskusja sprowadzająca się do narzekań, że...

Raport z miasta szczęśliwych mieszkańców. Tylko pytania [FELIETON ]

Redaktor | 10 lis 2019 Dlaczego pozbyto się z Bydgoszczy imprezy przynoszącej miastu ogromne promocyjne zyski (w całym dosłownie świecie), na których pozyskanie trzeba by wydać fortunę ? Dlaczego tych promocyjnych walorów nie dostrzegała większość radnych, o prezydencie i władzach miasta nie wspominając? - pyta Konstanty Dombrowicz.

List z folwarku [FELIETON JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 3 paź 2019 „Ostatnio jeden sztukmistrz, taki na oko dobrze wykarmiony, palnął gadkę, że niby ci, co głosują nie na tych, co trzeba, to potomkowie chłopów folwarcznych i mszczą się za wieki ciemiężenia. Ja tam nie wiem” - z przymrużeniem oka pisze Jarosław Jakubowski.

Kogo boli Polska [FELIETON JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 3 sie 2019 Gombrowicz, gdyby żył, to pewnie znalazłby w szczęśliwie ginącym gatunku o nazwie „polski intelektualista” temat na niejedno dzieło. Trudno wszak o byt bardziej upupiony – pisze Jarosław Jakubowski.

Przesłanie Pana Niktiewicza, czyli zdradzeni w samo południe [FELIETON]

Redaktor | 31 lip 2019 Piszę ten felieton w przededniu 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, gdy jak co roku, ożywają dyskusje o racjonalności decyzji podjęcia zbrojnego zrywu w umęczonej przez lata niemieckiej okupacji Warszawie. Ale nie będę Cię, Drogi Czytelniku, zanudzał rozważaniami „za i przeciw”.

Zbrodnia popełniona na Starym Rynku [FELIETON]

Redaktor | 14 lip 2019 Kilka lat temu prezydent Rafał Bruski zaskoczył wszystkich oświadczeniem: - Powoli możemy zacząć myśleć o naszej wieży Eiffla, o czymś szalonym i symbolicznym, co może być naszym wyróżnikiem.

Co na rynku było, a nie jest [FELIETON]

Redaktor | 11 lip 2019 Poza hucznym otwarciem rynku z koncertem, polonezem i atrakcjami dla dzieci, miasto zorganizowało też wystawę poświęconą Staremu Rynkowi „od przeszłości do teraźniejszości”. A może: od zabudowy do nagości...

Jak pięknie by mogło być... [FELIETON JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 8 lip 2019 Lewicowi liberałowie zwani niekiedy lewakami są ludźmi głęboko nieszczęśliwymi. Ich sumienia nieustannie znajdują się w stanie podgorączkowym, który często przechodzi w wysoką gorączkę. Właściwie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę dręczą ich wszelkie możliwe plagi. Trudno wymienić je wszystkie, ale jedna bije na głowę pozostałe.