Kapuściska 6 paź 2017 | Redaktor
Przebadają studnie w okolicach byłego Zachemu

W Łęgnowie i Plątnowie znajduje się wiele przydomowych studni / fot. Pixaby

W dniach 13-15 października naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie będą badali skalę zanieczyszczeń przydomowych studni w Łęgnowie i Plątnowie.

 

 

We wtorek informowaliśmy o tym, że tereny dawnego Zachemu to najgroźniejsza bomba ekologiczna w Polsce. Naukowcy z krakowskiej AGH oszacowali, że oczyszczenie pozachemowskich terenów potrwa co najmniej 20 lat i może kosztować nawet blisko 3 miliardy złotych.

Naukowcy z AGH w przyszły weekend będą badać skalę zanieczyszczenia wód powierzchniowych i płytkich wód podziemnych w rejonie Łęgnowa i Plątnowa, czyli osiedli położonych w strefie niekorzystnego oddziaływania dawnych Zakładów Chemicznych Zachem. Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem bezpłatnych badań wód w studniach indywidualnych, proszone są o zgłaszanie się do Rady Osiedla Łęgnowo bądź do Koordynatora projektu WODA+, p. dr Doroty Pierii (tel. 600 195 070, email: pierri@agh.edu.pl). Badania zostaną przeprowadzone w dniach 13-15 października przez zespół pracowników AGH.

W wyniku badań przeprowadzonych przez miasto w ubiegłym roku, okazało się, że skażenia dotarły do w przydomowych studni. Fenol, anilinę czy fenantren wykryto na działkach przy ulicy Toruńskiej, Otorowskiej i Plątnowskiej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor