Czerwony dywan i fanfara. Bydgoski Festiwal Muzyczny rozpoczęty [ZDJĘCIA]

mk | 18 wrz 11:34 Symfonia „Kaddish” Mieczysława Wajnberga zabrzmiała na inaugurację 59. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Publiczność tradycyjnie wkroczyła do Filharmonii Pomorskiej po czerwonym dywanie. Otwarcie wydarzenia obwieściła fanfara skomponowana przez bydgoskiego artystę, Adama Lemańczyka.

Bydgoski Festiwal Muzyczny coraz bliżej [ZAPOWIEDŹ]

Redaktor | 15 wrz 18:00 W najbliższy piątek, 17 września, o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej zabrzmi uroczysta fanfara inaugurująca 59. edycję Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Do gmachu FP będzie można wkroczyć po czerwonym dywanie.

Szukają polskiego Szekspira. Konkurs teatru w Bydgoszczy

Redaktor | 13 wrz 13:58 Do 1 listopada można przesyłać prace w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira”. Nagrodą będzie cyfrowa publikacja utworu oraz prezentacja w formie szkicu scenicznego.

„Dwoistość postaci”. Otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa w Galerii Autorskiej

ak | 12 wrz 12:08 W czwartek (16 września) o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej (Bydgoszcz, ul. Chocimska 5) odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa pt. „Dwoistość postaci”. Zdarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie poetyckie z Grzegorzem J. Grzmotem- Bilskim i promocja książki „Niebieski argonauta”. Czytanie tekstów - Alicja Mozga. Ekspozycja będzie czynna do 20 października...

Krzewią ludowe dziedzictwo Małych Ojczyzn. Redaktor Lewicka-Ritter o pasjonatach

Redaktor | 12 wrz 09:49 „Każdy region potrzebuje pasjonatów, bo to oni mają w sobie tę niewyobrażalną miłość do ludowej kultury, dającą siłę…  przenoszącą góry”. Etnograf Łukasz Ciemiński, z pasją poszukujący religijnych artefaktów regionalnych, który w najbliższym czasie chciałby stworzyć w grudziądzkim muzeum wystawę czasową poświęconą kultowi Matki Bożej Chełmińskiej był...

Nowy album o bydgoskim Śródmieściu już w księgarniach

kd | 6 wrz 09:05 6 września miał premierę album „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia. Plac Teatralny – Gdańska – Plac Wolności” z ponad setką pocztówek i zdjęć z przedwojennej Bydgoszczy pochodzących z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Zabierają nas one w podróż pełną życia, które toczyło się na ulicach przedwojennej Bydgoszczy.

Redaktor Lewicka-Ritter w poszukiwaniu dziedzictwa kulturowego Ziemi Chełmińskiej

Redaktor | 5 wrz 09:43 Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć miejsca i ludzi kultywujących ludowe tradycje Ziemi Chełmińskiej. Historyczne uwarunkowania nie sprzyjały dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego tych obszarów, stąd zapewne tak niewiele pamiątek. - Ale ja wciąż szukam i wypatruję pamiątek etnograficznych. I wreszcie!...Jest! - pisze redaktor Krystyna Lewicka-Ritter.

Dołącz do zespołu! Ziemia Bydgoska ogłasza nabór

Marta Kocoń | 4 wrz 13:21 Dzieci szkolne i przedszkolne, a także młodzież, studenci i dorośli mogą rozpocząć przygodę z folklorem w Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Rekrutacja dla młodszych odbędzie się 8 września, dla starszych – 14 września w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1.