Bydgoski Festiwal Muzyczny coraz bliżej [ZAPOWIEDŹ]

Redaktor | 15 wrz 18:00 W najbliższy piątek, 17 września, o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej zabrzmi uroczysta fanfara inaugurująca 59. edycję Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Do gmachu FP będzie można wkroczyć po czerwonym dywanie.

Szukają polskiego Szekspira. Konkurs teatru w Bydgoszczy

Redaktor | 13 wrz 13:58 Do 1 listopada można przesyłać prace w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira”. Nagrodą będzie cyfrowa publikacja utworu oraz prezentacja w formie szkicu scenicznego.

„Dwoistość postaci”. Otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa w Galerii Autorskiej

ak | 12 wrz 12:08 W czwartek (16 września) o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej (Bydgoszcz, ul. Chocimska 5) odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa pt. „Dwoistość postaci”. Zdarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie poetyckie z Grzegorzem J. Grzmotem- Bilskim i promocja książki „Niebieski argonauta”. Czytanie tekstów - Alicja Mozga. Ekspozycja będzie czynna do 20 października...

Krzewią ludowe dziedzictwo Małych Ojczyzn. Redaktor Lewicka-Ritter o pasjonatach

Redaktor | 12 wrz 09:49 „Każdy region potrzebuje pasjonatów, bo to oni mają w sobie tę niewyobrażalną miłość do ludowej kultury, dającą siłę…  przenoszącą góry”. Etnograf Łukasz Ciemiński, z pasją poszukujący religijnych artefaktów regionalnych, który w najbliższym czasie chciałby stworzyć w grudziądzkim muzeum wystawę czasową poświęconą kultowi Matki Bożej Chełmińskiej był...

Nowy album o bydgoskim Śródmieściu już w księgarniach

kd | 6 wrz 09:05 6 września miał premierę album „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia. Plac Teatralny – Gdańska – Plac Wolności” z ponad setką pocztówek i zdjęć z przedwojennej Bydgoszczy pochodzących z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Zabierają nas one w podróż pełną życia, które toczyło się na ulicach przedwojennej Bydgoszczy.

Redaktor Lewicka-Ritter w poszukiwaniu dziedzictwa kulturowego Ziemi Chełmińskiej

Redaktor | 5 wrz 09:43 Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć miejsca i ludzi kultywujących ludowe tradycje Ziemi Chełmińskiej. Historyczne uwarunkowania nie sprzyjały dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego tych obszarów, stąd zapewne tak niewiele pamiątek. - Ale ja wciąż szukam i wypatruję pamiątek etnograficznych. I wreszcie!...Jest! - pisze redaktor Krystyna Lewicka-Ritter.

Dołącz do zespołu! Ziemia Bydgoska ogłasza nabór

Marta Kocoń | 4 wrz 13:21 Dzieci szkolne i przedszkolne, a także młodzież, studenci i dorośli mogą rozpocząć przygodę z folklorem w Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Rekrutacja dla młodszych odbędzie się 8 września, dla starszych – 14 września w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1.

„Perełki” pałuckiej kultury. Redaktor Lewicka-Ritter odwiedza Żnin

Redaktor | 1 wrz 20:01 Mieszkańcy Żnina zawsze podkreślali swój emocjonalny związek z regionem i jego kulturowym dziedzictwem. Zwiedzając żnińskie muzeum czuje się powszechny szacunek dla tradycji. O obrzędach i zwyczajach, o gwarze i twórcach ludowych, o życiu na dawnej pałuckiej wsi oraz o regionalnej kuchni opowiada w swoim cyklicznym reportażu redaktor Krystyna Lewicka-Ritter.

Adam Jońca - Renault FT [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 30 sie 09:51 Wydawnictwo Vesper oddało do rąk czytelników długo oczekiwany album opisujący historię jednego z najsłynniejszych modeli czołgów używanych przez Wojsko Polskie w okresie II RP.

Klara Prilowa - pałucka siłaczka. Redaktor Lewicka-Ritter z wizytą w Kcyni

Redaktor | 29 sie 17:28 Kcynia, niewielkie pałuckie miasteczko w powiecie nakielskim, dzięki działalności Klary Prillowej, stało się w połowie XX wieku niepisaną stolicą Pałuk. (...) Tu, w kcyńskim przybytku kultury odnajdziemy rzeźbiarzy, hafciarki i ludowych muzykantów grających i śpiewających gwarą dawne pałuckie pieśni - pisze redaktor Krystyna Lewicka-Ritter.

Zasiew przeciw-rewolucji [RECENZJA]

Redaktor | 29 sie 12:01 Już za dwa tygodnie, w niedzielę 12 września, Sługa Boży, kardynał Stefan Wyszyński zostanie ogłoszony błogosławionym, co oznacza, że Kościół zezwala na jego oficjalny kult i publiczne modlitwy zanoszone za jego wstawiennictwem.