Studio Baletowe przy operze zaprasza najmłodszych

Redaktor | 25 cze 07:59 Studio Baletowe przy Operze Nova zachęca dzieci w wieku 7-11 lat do wzięcia udziału w naborze na zajęcia w przyszłym sezonie. Audycja odbędzie się w sobotę, 26 czerwca 2021 r. o godz. 16.00.

Wielkie radiowe święto w Bydgoszczy

Redaktor | 22 cze 13:49 Rekordowa ilość prac z całej Polski wpłynęła na 13. edycję Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK”. Pula nagród w tym roku wynosi ponad 50 tysięcy złotych.

Muzeum Kanału Bydgoskiego ma nową siedzibę! [ZDJĘCIA]

mk | 21 cze 16:06 Wystawy o Kanale Bydgoskim i żegludze w rejonie Bydgoszczy można już oglądać przy ul. Staroszkolnej 10, przy III Liceum Ogólnokształcącym. W sobotę (19 czerwca) otwarto tam Centrum Edukacyjno-Społeczne z siedzibą Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.

Kult Skępskiej Pani . Redaktor Lewicka - Ritter dokumentuje wystawę już niemal historyczną

Redaktor | 20 cze 12:08 Ekspozycje w Muzeum Etnograficznym we Włocławku już niedługo zostaną zmienione. Warto więc zatrzymać się na dłużej, przynajmniej przy niektórych. O kulcie Madonny Skępskiej, tak ważnym dla mieszkańców Kujaw, Ziemi Dobrzyńskiej i Mazowsza, o brzemienności Maryji i zakłopotaniu wielu badaczy historii tego religijnego kultu pisze w kolejnym reportażu redaktor Krystyna Lewicka...

Tajna historia Biura Ochrony Rządu. Bodyguardzi i janczarzy elit PRL-u [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 10 cze 15:14 Biuro Ochrony Rządu za PRL-u było okryte mgłą tajemnicy, a dziennikarski światek doskonale zdawał sobie sprawę, że nie powinien zajmować się borowcami. Czego tak się obawiano? Przede wszystkim ogromnej wiedzy, jaką posiadali funkcjonariusze BOR na temat ochranianych przez nich notabli komunistycznych oraz ich rodzin. Żadna ze służb specjalnych w tamtych siermiężnych czasach...

Teatr Polski z premierą w I LO. Spektakl inspirowany „Antygoną”

mk | 9 cze 17:02 W piątek (11 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy premierę będzie mieć „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung–Wójciak. Punktem wyjścia do spektaklu o kobiecej żałobie jest „Antygona”.

Co Polska i Polacy dali światu [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 9 cze 10:04 Publikacja „Co Polska i Polacy dali światu” zawiera ponad 20 opowieści o wielkich Polakach, którzy przysłużyli się nie tylko naszemu krajowi. Na kartach książki możemy znaleźć takie postaci jak Jan Paweł II, Jan III Sobieski czy Jan Zumbach. 

„Odyseja”. Spektakl na bydgoskim dworcu PKP

mk | 7 cze 13:43 Dwa pokazy tanecznego spektaklu „Odyseja” 13 czerwca odbędą się na  Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy. „Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów” - zapowiadają organizatorzy. 

Na ratunek zabytkom! Redaktor Lewicka-Ritter w Inowrocławiu

Redaktor | 6 cze 13:42 Muzeum im. Jana Kasprowicza mieści się w zabytkowym, inowrocławskim pałacu w uzdrowiskowej części miasta. Jego oddziałem jest również Dom Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu. Niestety, zły stan budynku nie pozwala nawet na przechowywanie tam zbiorów.

Fotografie Józefa Zegarlińskiego i poezja Bartłomieja Siwca w Galerii Autorskiej

Jacek Kargól | 5 cze 13:17 1 czerwca (wtorek) w Galerii Autorskiej przy ulicy Chocimskiej 5 miało miejsce otwarcie wystawy fotografii Józefa Zegarlińskiego (1923–2012) pt. „Z przeszłości”. Wernisaż odbył się z udziałem synów artysty, Edwarda i Jerzego. Wystawie towarzyszyło spotkanie poetyckie z Bartłomiejem Siwcem pt. „Starsza pani poezja”. Teksty czytali – Roma Warmus i Jan Kaja.