Razem. W pokoju [FELIETON NA WIELKANOC]

Redaktor | 16 kwi 08:20 – Tato! Wiesz jak Dima ładnie wycina? Zrobił taką czterolistną koniczynkę i wyglądała jak prawdziwa! A potem pokazał mi, jak się rysuje konika. Usiedliśmy razem i też mi się udało! Chcesz zobaczyć? No zobacz! Prawda, że ładnie?

Z nadzieją w Nowy Rok [FELIETON]

Redaktor | 24 gru 08:27 Gdybym miał wskazać jedno uczucie, które bez wątpienia towarzyszy nam podczas Świąt Bożego Narodzenia, byłaby to nadzieja. To ona najdobitniej symbolizuje cud narodzin Jezusa. Pozwala nam uwierzyć, że świat, w którym żyjemy, nie jest zdany sam na siebie. A przeświadczenie, że Opatrzność nad nami jednak czuwa, jest nam w ostatnim czasie potrzebne jak nigdy.

Podwyżki dla polityków – decyzja niepopularna, ale konieczna [„OKIEM RADNEGO”]

Redaktor | 29 lis 13:47 Coraz więcej emocji w przestrzeni publicznej wzbudza temat ewentualnych podwyżek dla polityków, w tym samorządowców - prezydentów i radnych miast. Niektóre samorządy już podjęły takie uchwały, inne na razie się wstrzymują. W Bydgoszczy na razie na ten temat cisza i trudno powiedzieć, na jaki krok zdecyduje się rządząca miastem koalicja.

Wymówka dla naiwnych [FELIETON]

Redaktor | 21 paź 14:39 Szerokim echem odbiła się zapowiedź Prezydenta o czekających nas podwyżkach za bilety komunikacji miejskiej oraz postój w Strefie Płatnego Parkowania. Mimo że Rafał Bruski Prezydentem jest ponad dziesięć lat, to całą winą za obecny stan rzeczy – jak się Państwo zapewne domyślacie – standardowo obarczył „rząd PiS”.

Radny Bokiej o filmie Smarzowskiego: czemu my tak bardzo lubimy samobiczowanie?

kd | 8 paź 16:36 W Bydgoszczy odbył się pokaz przedpremierowy "Wesela" Wojciecha Smarzowskiego, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Miasta, bo to w Pałacu w Ostromecku odbyła się większość zdjęć do filmu. Jako radny nie dostałem zaproszenia, a szkoda, bo bym chętnie zapytał reżysera czemu tak rozmienia swój ogromny talent na drobne i coraz dalej mu do formy z "Wołynia", a bliżej do...

Granica przyzwoitości [FELIETON]

Redaktor | 26 sie 15:57 Nigdy nie dziwią mnie emocje zwykłych odbiorców polityki. Mają prawo do własnej oceny sytuacji i jedne rzeczy ich cieszą, inne (pewnie częściej) irytują. Natomiast wpisy aktywnych polityków czy ludzi mediów, którzy z uprawiania i opisywania polityki żyją, są dzisiaj najczęściej manipulacją pozwalającą osiągnąć własne cele – wzbudzić strach, zmobilizować elektorat,...

Ekechejria [FELIETON]

Redaktor | 29 lip 12:54 Terminem, którym zatytułowałem swój felieton, starożytni Grecy określali „święty pokój”, który był istotą rozgrywanych igrzysk olimpijskich. Jeszcze dosłowniej możemy przetłumaczyć to jako „wyciągnięcie ręki”: bez zgody lub chociażby zawieszenia broni igrzyska nie miały prawa się odbyć.

Pożegnanie z Mistrzem [FELIETON]

Redaktor | 24 cze 15:36 W niedzielę 20 czerwca zmarł wybitny bydgoski artysta – Janusz Kochanowski. Jeden z najbardziej znanych w Polsce malarzy swojego pokolenia, a prywatnie mój sąsiad, którego znałem od dzieciństwa, dlatego ten felieton jest dla mnie wyjątkowo emocjonalnym przeżyciem.

Dystans (a)społeczny [FELIETON]

Redaktor | 30 maj 12:07 „Dystans społeczny” – dwa słowa, które zupełnie przeorganizowały nasze życie. Mam wrażenie, że oddaliliśmy się od siebie nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Epidemia zamknęła nas w domach, a wirus zrujnował nie tylko gospodarkę, ale i relacje społeczne, które będzie nam równie trudno odbudować.

Pierzeja warta grzechu [FELIETON]

Redaktor | 6 maj 2021 Nie bójmy się tej rekonstrukcji. Wiele polskich miast poszło w tym kierunku po II wojnie światowej i na pewno nie żałują – pisze o odbudowie Zachodniej Pierzei radny Paweł Bokiej (Prawo i Sprawiedliwość).

„Specjalnie” traktowani [FELIETON „OKIEM RADNEGO”]

Redaktor | 24 lut 2021 Nauczycielom szkół specjalnych na czas trwania pandemii i nauczania zdalnego odebrano w Bydgoszczy dodatek za uciążliwe warunki pracy. Wynosi on 20–30 proc. ich wynagrodzenia i stanowi ważną część budżetu domowego, szczególnie w tych trudnych czasach. Niektórzy nauczyciele, nie mogąc pogodzić się z tą decyzją, oddali sprawę do sądu.

Nie czas szukać wrogów: porozmawiajmy o budżecie! [OKIEM RADNEGO]

Redaktor | 19 lis 2020 Na poniedziałkowej konferencji prasowej Prezydent Rafał Bruski przedstawił, w charakterystyczny dla siebie sposób, założenia budżetu miasta na rok 2021. Taką narrację doskonale znamy i wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Wszystko co dobre, jest zasługą Prezydenta i jego administracji, natomiast bolączki to wina przede wszystkim złego rządu. W tym roku do grona „wichrzycieli”...