Wymówka dla naiwnych [FELIETON]

Redaktor | 21 paź 14:39 Szerokim echem odbiła się zapowiedź Prezydenta o czekających nas podwyżkach za bilety komunikacji miejskiej oraz postój w Strefie Płatnego Parkowania. Mimo że Rafał Bruski Prezydentem jest ponad dziesięć lat, to całą winą za obecny stan rzeczy – jak się Państwo zapewne domyślacie – standardowo obarczył „rząd PiS”.

Radny Bokiej o filmie Smarzowskiego: czemu my tak bardzo lubimy samobiczowanie?

kd | 8 paź 16:36 W Bydgoszczy odbył się pokaz przedpremierowy "Wesela" Wojciecha Smarzowskiego, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Miasta, bo to w Pałacu w Ostromecku odbyła się większość zdjęć do filmu. Jako radny nie dostałem zaproszenia, a szkoda, bo bym chętnie zapytał reżysera czemu tak rozmienia swój ogromny talent na drobne i coraz dalej mu do formy z "Wołynia", a bliżej do...

Granica przyzwoitości [FELIETON]

Redaktor | 26 sie 15:57 Nigdy nie dziwią mnie emocje zwykłych odbiorców polityki. Mają prawo do własnej oceny sytuacji i jedne rzeczy ich cieszą, inne (pewnie częściej) irytują. Natomiast wpisy aktywnych polityków czy ludzi mediów, którzy z uprawiania i opisywania polityki żyją, są dzisiaj najczęściej manipulacją pozwalającą osiągnąć własne cele – wzbudzić strach, zmobilizować elektorat,...

Ekechejria [FELIETON]

Redaktor | 29 lip 12:54 Terminem, którym zatytułowałem swój felieton, starożytni Grecy określali „święty pokój”, który był istotą rozgrywanych igrzysk olimpijskich. Jeszcze dosłowniej możemy przetłumaczyć to jako „wyciągnięcie ręki”: bez zgody lub chociażby zawieszenia broni igrzyska nie miały prawa się odbyć.

Pożegnanie z Mistrzem [FELIETON]

Redaktor | 24 cze 15:36 W niedzielę 20 czerwca zmarł wybitny bydgoski artysta – Janusz Kochanowski. Jeden z najbardziej znanych w Polsce malarzy swojego pokolenia, a prywatnie mój sąsiad, którego znałem od dzieciństwa, dlatego ten felieton jest dla mnie wyjątkowo emocjonalnym przeżyciem.

Dystans (a)społeczny [FELIETON]

Redaktor | 30 maj 12:07 „Dystans społeczny” – dwa słowa, które zupełnie przeorganizowały nasze życie. Mam wrażenie, że oddaliliśmy się od siebie nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Epidemia zamknęła nas w domach, a wirus zrujnował nie tylko gospodarkę, ale i relacje społeczne, które będzie nam równie trudno odbudować.

Pierzeja warta grzechu [FELIETON]

Redaktor | 6 maj 11:37 Nie bójmy się tej rekonstrukcji. Wiele polskich miast poszło w tym kierunku po II wojnie światowej i na pewno nie żałują – pisze o odbudowie Zachodniej Pierzei radny Paweł Bokiej (Prawo i Sprawiedliwość).

„Specjalnie” traktowani [FELIETON „OKIEM RADNEGO”]

Redaktor | 24 lut 18:42 Nauczycielom szkół specjalnych na czas trwania pandemii i nauczania zdalnego odebrano w Bydgoszczy dodatek za uciążliwe warunki pracy. Wynosi on 20–30 proc. ich wynagrodzenia i stanowi ważną część budżetu domowego, szczególnie w tych trudnych czasach. Niektórzy nauczyciele, nie mogąc pogodzić się z tą decyzją, oddali sprawę do sądu.

Nie czas szukać wrogów: porozmawiajmy o budżecie! [OKIEM RADNEGO]

Redaktor | 19 lis 15:21 Na poniedziałkowej konferencji prasowej Prezydent Rafał Bruski przedstawił, w charakterystyczny dla siebie sposób, założenia budżetu miasta na rok 2021. Taką narrację doskonale znamy i wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Wszystko co dobre, jest zasługą Prezydenta i jego administracji, natomiast bolączki to wina przede wszystkim złego rządu. W tym roku do grona „wichrzycieli”...

Dorobek Kościoła jest ważniejszy niż jego mury [FELIETON]

Redaktor | 6 lis 12:22 Pobazgrane ściany świątyń i przerywane Msze to chyba najsmutniejsze obrazki protestów, które przetoczyły się przez Polskę w ostatnich dwóch tygodniach. Dotąd było to zjawisko nieznane  – Msza była świętością, darzona szacunkiem, bez względu czy jesteśmy osobami wierzącymi czy nie.

Budujemy mosty, dla pana starosty [FELIETON]

Redaktor | 26 paź 2020 Zmarnowaliśmy dużo czasu, nie planując dotąd drugiej, alternatywnej trasy do Fordonu o podobnej przepustowości, a przecież obecne problemy można było przewidzieć - pisze o sytuacji w rejonie wiaduktów Warszawskich radny Paweł Bokiej.

Bydgoskie „światła mijania” [FELIETON „OKIEM RADNEGO”]

Redaktor | 8 paź 2020 Dwadzieścia lat temu hitem każdej rozgłośni radiowej była piosenka popularnego wówczas rapera Pei, zaczynająca się od słów „Ciemno już, zgasły wszystkie światła”. Nie wiem, w jakim mieście działa się jej akcja, ale do Bydgoszczy ostatnich kilku miesięcy pasowałaby jak ulał. A wulgarny język utworu wcale nie jest bardziej dosadny od głosów mieszkańców zirytowanych...

Paweł Bokiej: Marszałek nasz kochany [OKIEM RADNEGO]

Redaktor | 9 wrz 2020 Pan Marszałek Piotr Całbecki gościł w grodzie nad Brdą podczas uroczystości stulecia powrotu do Macierzy i wówczas dwukrotnie podkreślił, że „kocha” Bydgoszcz. Znając jego dotychczasowe nastawienie do naszego miasta, niejeden mieszkaniec mógł mieć wątpliwości co do szczerości tych słów. Bolesna weryfikacja nastąpiła bardzo szybko, bo już na ostatniej sesji Rady Miasta,...