Wierszami w Putina [FELIETON]

Redaktor | 18 kwi 12:13 Poeta pisze przede wszystkim po to, żeby się podobać. Jeśli przy okazji uda mu się dotknąć czegoś istotnego, może odtrąbić sukces. (...) Podobny proces poezjotwórczy uruchomiła zbrojna agresja rosji na Ukrainę - pisze Jarosław Jakubowski.

Plac Nowości [FELIETON]

Redaktor | 26 lut 16:01 Plac Wolności, decyzją Rady Miasta, zmieni się nie do poznania! - pisze w swoim felietonie Paweł Bokiej.

Król Olaf i inne słowa roku [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 10 gru 16:15 Młodzieżowym słowem roku został „śpiulkolot”. Żadna ze znanych mi osób należących do grupy „młodzież” nie znała tego słowa i nigdy go nie użyła. Istnieje przypuszczenie, że młodzieżowe słowo roku wybierają dziadersi, czyli osobnicy od około trzydziestki. Wygląda więc na to, że śpiulkolot to dziaderskie słowo roku.

Bogaci jak nigdy, marudni jak zwykle [FELIETON]

Redaktor | 26 lis 12:26 Dyskusje o budżecie Bydgoszczy od lat zamieniają się w polityczną młóckę. Ratusz przekonuje, że „brzydki rząd PiS” zabiera pieniądze, które należą się miastu, a to hamuje rozwój naszej „europejskiej” metropolii.

Jarmarczna Bydgoszcz [FELIETON]

kd | 25 lis 15:07 Muszę przyznać, że tegoroczna edycja jarmarku pobiła poprzednie o jakieś dwie długości. (...) Jeszcze niedawno jarmark w takim wydaniu był jedynie mrzonką, a bydgoszczanie zazdrośnie spoglądali na inne miasta. Pamiętam początki. Kilka nędznych budek na Rybim Rynku. Pies z kulawą nogą tam nie zaglądał - pisze w swoim felietonie Krzysztof Drozdowski.

Z cyklu: Ślepym trafem Otwórz oczy i zobacz

Grzegorz Dudziński | 13 lis 16:07 Dziś mamy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. To doskonała okazja do łamania barier pomiędzy światem osób niewidomych i światem osób widzących. Mało to polityczne sformułowanie – dwa światy. Tak, niestety, jest i trudno tu zaklinać rzeczywistość. Chciałbym, aby było inaczej. Aby widzący i niewidomi tworzyli jeden wspólny świat. Jednak aby się tak stało, potrzeba wzajemnego...

Z cyklu: Ślepym trafem. Temida ślepa i niepotrzebna?

Grzegorz Dudziński | 25 paź 11:07 Od kilku dni na forach internetowych dla niewidomych pojawia się wpis niejakiego Michała Michalaka, w którym opisuje on okradzenie go przez panią Kasię, też niewidomą. We wpisie i w załączonych nagraniach pada pełne nazwisko złodziejki. Pan Michał sam wymierza sprawiedliwość, do sądu iść nie zamierza. Czy to jest sposób na dzisiejszym kondycję tej naszej nadzwyczajnej kasty...

Papierkowa robota Jubilata [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 23 paź 16:52 Książka „Krótka historia literatury w Bydgoszczy” trafiła w zapotrzebowanie. Wypadałoby sobie życzyć kolejnego wydania, uzupełnionego przez autora o fakty przeoczone w pierwszym - pisze Jarosław Jakubowski o nowej publikacji Stefana Pastuszewskiego.

Serce dobra rzecz, dopóki dobre [FELIETON]

Redaktor | 4 paź 17:01 „Jeśli mam w domu karabin, a nie umiem się nim posługiwać, to nie tylko nie obronię się przed bandytą, ale jeszcze sobie zrobię krzywdę. Dlatego tak jak żołnierz uczy się długo na ćwiczeniach posługiwać bronią, tak młody człowiek pod kierunkiem doświadczonych wychowawców powinien uczyć się posługiwać rozumem” - pisze Maksymilian Powęski.

Aktor mówi własnym tekstem [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 28 wrz 10:17 Aktorzy często praktykują dziś improwizację, polegającą na tym, że podczas prób mówią własnym tekstem. Osoba zwana dramaturgiem albo dramaturżką siedzi na widowni i spisuje to, co aktorowi z ust wyszło, potem staje się to scenariuszem spektaklu.

Hemingway spotyka Kafkę [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 31 sie 14:34 Lato, zwłaszcza w swoim schyłkowym, a więc najbardziej melancholijnym okresie, sprzyja lekturom nieśpiesznym i niewymuszonym. Podchodzisz do regału, wodzisz dłonią po grzbietach książek i w końcu wybierasz. Dlaczego tę, a nie inną? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Może kieruje tobą oczekiwanie przyjemności? Może spodziewasz się, że ta właśnie książka przyniesie ci kolejne...

Rozdziobią nas kruki i wrony! Jeśli się nie opamiętamy [FELIETON]

Piotr Florek | 13 sie 16:31 Czy współcześni rodacy są tak nierozgranięci, tak omamieni, a w znacznej części zaślepieni wewnętrzną nienawiścią, że nie dostrzegają obcych zakusów? Sąsiedzi nas rozgrywają i ogrywają od lat, bo nie mamy odpowiedzialnych ELIT (pochłonęły je - Powstanie Warszawskie, II Wojna Światowa, lata represji PRL, dwukrotnie Katyń, oraz ubecja i GRU).

Cnota, cnotka i niecnota [FELIETON]

Redaktor | 3 sie 11:00 Burza, która rozpętała się po słynnej wypowiedzi profesora Pawła Skrzydlewskiego, doradcy ministra edukacji, o cnotach niewieścich, ma w sobie coś z poetyki rosyjskiej metafory wyrażonej w znanym powiedzeniu: czto eto takoje smiesznoje i strasznoje? – ***** tigra!

Jak dają, brać, jak biją, uciekać, czyli co się odwlecze… [FELIETON]

Redaktor | 29 lip 17:12 Marszałek Piotr Całbecki postanowił poskarżyć się Komisji Europejskiej, że w wyniku zastosowanej przez rząd metody podziału unijnych środków nasz region straci przynajmniej miliard złotych. Wiadomo, że deszcz pieniędzy z Brukseli jest łakomym kąskiem dla samorządów i samorządowców. Przez lata przywykli do wydawania miliardów, których przecież nie zarobili, ale sam akt...