Bydgoska ofensywa literacka [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 27 cze 20:04 W ostatnim czasie na półkach księgarskich pojawiło się sporo interesujących książek bydgoskich lub z Bydgoszczą związanych pisarzy. Uwagę zwraca szczególnie seria „Biblioteka Toposu” sygnowana przez ten dwumiesięcznik literacki pod wodzą Krzysztofa Kuczkowskiego.

Pegaz na miarę Światłowni [ŚLEPYM TRAFEM]

Grzegorz Dudziński | 17 cze 10:50 Nad sceną w Światłowni pojawił się pegaz. Ma pilnować, czy jakość poezji płynącej ze sceny jest wystarczająca i czy widzowie doceniają artystów. Jest to pegaz na miarę naszych czasów i Światłowni ! I to nie jest nasze ostatnie słowo!

Sen o równości [FELIETON]

Redaktor | 3 cze 13:08 Sztuka powinna rodzić się na kamieniu, a nie na miękkich poduszkach. Jeśli chcesz żyć z pisania, grania czy malowania, próbuj. Walcz - pisze o pracy artysty Jarosław Jakubowski.

Walczymy o drzemkę w pracy, czyli oczekiwania pracowników po covidzie [FELIETON]

Krzysztof Drozdowski | 24 maj 08:24 Czy Polska pójdzie w ślady Japonii, w której krótka drzemka pracownika w trakcie pracy jest wskazana i stanowi objaw jego pracowitości? Według wszelkich prognoz pandemia koronawirusa powoli odpuszcza i wielu pracodawców zaczyna się zastanawiać w jaki sposób przyciągnąć do biur pracowników, których wcześniej wysłali na pracę zdalną w domu.

Jak się robi politykę historyczną [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 1 maj 16:44 W Polsce zwykło się sądzić, że polityka historyczna to coś brzydko pachnącego propagandą, jakiś popeerelowski relikt, który należy odłożyć do lamusa. Nic bardziej mylnego.

Coś się komuś pozajączkowało [FELIETON]

Redaktor | 30 kwi 18:08 Skoro jednak ktoś jeszcze czyta felietony, to ośmielę się wierzyć, że mogę dla tej garstki opowiedzieć po staroświecku dowcip. Dowcip będzie z serii o zajączku. Stary, a jakże!

Głuchnąc od wrzasku [Z CYKLU „WSZYSTKO, A ZWŁASZCZA NIC”]

Redaktor | 26 mar 12:29 - Nie chodzi o to, aby przekonać oponenta do swoich racji, bo nikt nikogo nie słyszy w tym wrzasku. Wystarczy już wstępna ocena, kto się wypowiada. Jeśli swój, popieramy go w ciemno, jeśli nie swój, hejtujemy ile wlezie. Na tym polega współczesna polska obrzędowość - pisze Jarosław Jakubowski.

Nie widzę – nie gryzę [Z CYKLU „ŚLEPYM TRAFEM”]

Redaktor | 20 lut 16:40 Występujący w Światłowni artysta powiedział mi coś, co mnie zastanowiło. Powiedział: Grzegorz, dla mnie to są niewidomi i jesteś ty. To dwa światy. To był zapewne komplement, ale we mnie wywołał wiele wątpliwości...

Święta, jakich nie znamy

Redaktor | 20 gru 15:01 Ten rok bez wątpienia dał nam w kość. Epidemia wywróciła do góry nogami praktycznie wszystkie aspekty naszego życia. Nie oprze się temu nawet świąteczna rutyna. Wielu z nas spędzi ten czas samotnie albo w dużo mniejszym gronie, niż zwykle.

Baśniowe hybrydy Edwarda Zegarlińskiego

Jarosław Jakubowski | 29 lis 18:40 Pobrzmiewają mi u Zegarlińskiego echa filmów Federico Felliniego i naszego „realisty magicznego” Jana Jakuba Kolskiego. Obaj udanie łączą zwyczajność z niezwykłością, patos z grubym nieraz żartem, wysokie z niskim - pisze Jarosław Jakubowski.

Nie chcę należeć do takiej elity [Z CYKLU „ŚLEPYM TRAFEM”]

Redaktor | 1 lis 14:22 Kilka lat temu nagrania z restauracji „Sowa i Przyjaciele” zburzyły mit o wybitnym charakterze naszych ówczesnych elit. W rozmowach bulwersowały wszechobecne wulgaryzmy i cyniczne uwagi. Przecierałem oczy ze zdumienia, jak można prawić gładkie słowa w telewizji i jednocześnie rzucać mięsem w przestrzeni prywatnej. Można. Udowadniają to dzisiejsi trybuni ludowi, którzy już nawet...

Psychoza i kozły ofiarne [FELIETON]

Redaktor | 25 paź 14:41 Rok 2020 jest jakimś bolesnym przerywnikiem w nieźle zapowiadającym się w historii ludzkości XXI wieku. Rodzaj ludzki osiągnął bowiem już naprawdę wysoki stopień rozwoju i mniemał, że ma kontrolę nad swoim bytowaniem. Hasło “każdy kowalem swojego losu” bardzo się spodobało ludziom wyzwolonym sto lat temu spod władzy głów koronowanych, a kilkadziesiąt lat temu z nocy...

Życie to przedziwne zjawisko [Z CYKLU ŚLEPYM TRAFEM]

Redaktor | 24 paź 14:32 Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o prawach nienarodzonych dzieci do życia rozpętało w naszym kraju kolejną wojnę ideologiczną. Myślę, że jako potencjalny podmiot ewentualnej aborcji, mam prawo i obowiązek zabrać głos w tej sprawie...