Description of Image

Parking widmo [FELIETON]

Redaktor | 19 wrz 2022 Lato się skończyło, ale w mieście trwa gorąca dyskusja na temat najświeższej oddanej do użytku inwestycji, czyli wielopoziomowego parkingu przy ulicy Grudziądzkiej. I mimo że od lat słychać głosy, że nowoczesnych parkingów brakuje, tak tego mieszkańcy zdają się na razie nie dostrzegać, bo zamiast samochodów, znaleźć tam możemy jedynie hulający wiatr.

Ratusz nie powinien traktować komunikacji jako kosztu, tylko jako inwestycję [FELIETON]

Redaktor | 6 lip 2022 Komunikacja publiczna nie jest i nigdy nie będzie rentowna. Wydaje mi się, że nie wszyscy mają pojęcie, że cena biletu nie jest ceną rynkową. W Bydgoszczy pokrywa ona jedną trzecią kosztów, resztę dokłada Miasto. Czy to znaczy, że powinniśmy zrezygnować z transportu publicznego, podnieść ceny do jakichś kosmicznych poziomów albo ciąć kursy? Absolutnie nie!

Ostatni dzwonek dla prezydenta [FELIETON]

Redaktor | 2 lip 2022 Prezydent Bruski bardzo lubi pouczać w sprawach, na które nie ma wpływu. Jednak kiedy pojawia się problem – znika. „Gra na czas” to jego ulubiona taktyka - pisze w kontekście protestu pracowników MZK radny Paweł Bokiej.

Razem. W pokoju [FELIETON NA WIELKANOC]

Redaktor | 16 kwi 2022 – Tato! Wiesz jak Dima ładnie wycina? Zrobił taką czterolistną koniczynkę i wyglądała jak prawdziwa! A potem pokazał mi, jak się rysuje konika. Usiedliśmy razem i też mi się udało! Chcesz zobaczyć? No zobacz! Prawda, że ładnie?

Z nadzieją w Nowy Rok [FELIETON]

Redaktor | 24 gru 2021 Gdybym miał wskazać jedno uczucie, które bez wątpienia towarzyszy nam podczas Świąt Bożego Narodzenia, byłaby to nadzieja. To ona najdobitniej symbolizuje cud narodzin Jezusa. Pozwala nam uwierzyć, że świat, w którym żyjemy, nie jest zdany sam na siebie. A przeświadczenie, że Opatrzność nad nami jednak czuwa, jest nam w ostatnim czasie potrzebne jak nigdy.

Podwyżki dla polityków – decyzja niepopularna, ale konieczna [„OKIEM RADNEGO”]

Redaktor | 29 lis 2021 Coraz więcej emocji w przestrzeni publicznej wzbudza temat ewentualnych podwyżek dla polityków, w tym samorządowców - prezydentów i radnych miast. Niektóre samorządy już podjęły takie uchwały, inne na razie się wstrzymują. W Bydgoszczy na razie na ten temat cisza i trudno powiedzieć, na jaki krok zdecyduje się rządząca miastem koalicja.

Wymówka dla naiwnych [FELIETON]

Redaktor | 21 paź 2021 Szerokim echem odbiła się zapowiedź Prezydenta o czekających nas podwyżkach za bilety komunikacji miejskiej oraz postój w Strefie Płatnego Parkowania. Mimo że Rafał Bruski Prezydentem jest ponad dziesięć lat, to całą winą za obecny stan rzeczy – jak się Państwo zapewne domyślacie – standardowo obarczył „rząd PiS”.

Radny Bokiej o filmie Smarzowskiego: czemu my tak bardzo lubimy samobiczowanie?

kd | 8 paź 2021 W Bydgoszczy odbył się pokaz przedpremierowy "Wesela" Wojciecha Smarzowskiego, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Miasta, bo to w Pałacu w Ostromecku odbyła się większość zdjęć do filmu. Jako radny nie dostałem zaproszenia, a szkoda, bo bym chętnie zapytał reżysera czemu tak rozmienia swój ogromny talent na drobne i coraz dalej mu do formy z "Wołynia", a bliżej do...

Granica przyzwoitości [FELIETON]

Redaktor | 26 sie 2021 Nigdy nie dziwią mnie emocje zwykłych odbiorców polityki. Mają prawo do własnej oceny sytuacji i jedne rzeczy ich cieszą, inne (pewnie częściej) irytują. Natomiast wpisy aktywnych polityków czy ludzi mediów, którzy z uprawiania i opisywania polityki żyją, są dzisiaj najczęściej manipulacją pozwalającą osiągnąć własne cele – wzbudzić strach, zmobilizować elektorat,...

Ekechejria [FELIETON]

Redaktor | 29 lip 2021 Terminem, którym zatytułowałem swój felieton, starożytni Grecy określali „święty pokój”, który był istotą rozgrywanych igrzysk olimpijskich. Jeszcze dosłowniej możemy przetłumaczyć to jako „wyciągnięcie ręki”: bez zgody lub chociażby zawieszenia broni igrzyska nie miały prawa się odbyć.

Pożegnanie z Mistrzem [FELIETON]

Redaktor | 24 cze 2021 W niedzielę 20 czerwca zmarł wybitny bydgoski artysta – Janusz Kochanowski. Jeden z najbardziej znanych w Polsce malarzy swojego pokolenia, a prywatnie mój sąsiad, którego znałem od dzieciństwa, dlatego ten felieton jest dla mnie wyjątkowo emocjonalnym przeżyciem.

Dystans (a)społeczny [FELIETON]

Redaktor | 30 maj 2021 „Dystans społeczny” – dwa słowa, które zupełnie przeorganizowały nasze życie. Mam wrażenie, że oddaliliśmy się od siebie nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Epidemia zamknęła nas w domach, a wirus zrujnował nie tylko gospodarkę, ale i relacje społeczne, które będzie nam równie trudno odbudować.

Pierzeja warta grzechu [FELIETON]

Redaktor | 6 maj 2021 Nie bójmy się tej rekonstrukcji. Wiele polskich miast poszło w tym kierunku po II wojnie światowej i na pewno nie żałują – pisze o odbudowie Zachodniej Pierzei radny Paweł Bokiej (Prawo i Sprawiedliwość).