Paweł Bokiej 6 lip 2022 | Redaktor
Ratusz nie powinien traktować komunikacji jako kosztu, tylko jako inwestycję [FELIETON]

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Komunikacja publiczna nie jest i nigdy nie będzie rentowna. Wydaje mi się, że nie wszyscy mają pojęcie, że cena biletu nie jest ceną rynkową. W Bydgoszczy pokrywa ona jedną trzecią kosztów, resztę dokłada Miasto. Czy to znaczy, że powinniśmy zrezygnować z transportu publicznego, podnieść ceny do jakichś kosmicznych poziomów albo ciąć kursy? Absolutnie nie!

Musimy w końcu spojrzeć szerzej. Ratusz nie powinien traktować komunikacji jak kosztu, tylko patrzeć na nią jak na INWESTYCJĘ. Miasto z dobrą komunikacją rozwija się lepiej. Jest czystsze, spokojniejsze i przyjaźniejsze do życia. Ludzie chętniej tu mieszkają, płacą podatki, wydają pieniądze na konsumpcję i nie myślą o przeprowadzce. Poza tym koszty utrzymania infrastruktury w mieście nastawionym na transport zbiorowy są nieporównywalnie mniejsze, niż dla transportu indywidualnego (wielopasmowe drogi, parkingi itp). No i najważniejsze - zapewnienie komunikacji to nie tylko ustawowy obowiązek gminy, ale i rodzaj misji społecznej. To często jedyny środek lokomocji dla osób starszych, niepełnosprawnych, biednych czy też dzieci i młodzieży szkolnej.

Dziwią zatem słowa prezydenta, który jak mantrę powtarza, że „praw ekonomii nie da się oszukać”. Akurat w tej materii - trzeba. Zawsze pojawi się pytanie „komu zabrać” i zgodzę się, że nie jest to łatwa odpowiedź (chociaż mam swoje typy, o czym wspominałem na sesji). Jednak jestem absolutnie pewien, że sprawny transport publiczny powinien być absolutnym priorytetem i nie może o każdy grosz z miejskiej kasy rywalizować z popularnymi, choć mającymi mniejsze społeczne znaczenie, inwestycjami. I dzisiaj, kiedy bydgoszczanie widzą jaki chaos wywołuje niedoinwestowanie tej dziedziny życia, jest idealny czas, by to zakomunikować.

Paweł Bokiej, radny Rady Miasta Bydgoszczy (Prawo i Sprawiedliwość), przedruka za: Paweł Bokiej - blog radnego (Facebook)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor