Bydgoscy Duchacze na froncie [ZDJĘCIA, WIDEO] cz.1

Redaktor | 18 kwi 15:08 Kilka dni temu kolejny konwój humanitarny bydgoskiego Zgromadzenia Ducha Świętego (popularnych „Duchaczy”) oraz “Fundacji Polskiej” szczęśliwie wrócił do domu z Ukrainy. Tym razem pomoc humanitarna (głównie żywność) trafiła do odległych regionów obwodu kijowskiego, chersońskiego i czernihowskiego, a sprzęt medyczny do szpitali w Kijowie, Czernihowie i Czerkasach. Naszej...

Światłownia musi przetrwać [ROZMOWA]

Krzysztof Drozdowski | 29 maj 2022 Tylko w zeszłym roku mieliśmy 64 koncerty, dwa duże festiwale, z czego 24 koncerty osób z niepełnosprawnościami. Coraz rzadziej kogoś dziwi, że u nas oprócz artystów również obsługa jest niepełnosprawna. To nasza likwidacja barier - mówi Grzegorz Dudziński – założyciel i prezes Fundacji „Światłownia – kultura bez barier”.

Skarb bydgoski. „Podobnego do niego w Polsce nie ma” [WYWIAD]

Marta Kocoń | 28 maj 2022 – Szacujemy, że za te pieniądze, za gotówkę, która była tutaj zgromadzona, można było kupić wyposażoną kamienicę przy rynku bydgoskim. To były tego rzędu oszczędności – mówi dr Krzysztof Jarzęcki, kurator wystawy „Skarb bydgoski”. Znalezisko w nowej aranżacji od 14 maja można oglądać w Europejskim Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4) na Wyspie Młyńskiej.

Wyburzając, ktoś robi miastu na złość [ROZMOWA Z PROF. MARKOWSKIM]

Marta Kocoń | 26 lut 2021 – Wszelkie rozwiązania komunikacyjne powinny być tak zrobione, żeby w żaden sposób nie czynić uszczerbku na historycznej zabudowie – podkreśla prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta. Rada poparła protest przeciwko wyburzeniom kamienic na rogu ul. Gdańskiej i Chodkiewicza, planowanych w związku z rozbudową sieci tramwajowej.

Chęć wyeliminowania naszej społeczności boli [WYWIAD]

Klaudia Peplinska | 8 lis 2020 Najbardziej boję się, aby ludzie jej nie skrzywdzili, bo zespół Downa to zespół miłości, ufności i nie umie obronić się przed fałszem i kłamstwem – mówi Piotr Częstochowski, ojciec 20-letniej Małgosi z zespołem Downa, pomysłodawca projektu „Dziecięce Graffiti”. W rozmowie z Klaudią Peplinską dzieli się m.in. swoją oceną sytuacji w kraju.

Jarosław Jakubowski: Głowa pisarza nigdy nie zasypia [ROZMOWA]

Piotr Florek | 26 sty 2020 Jego powieści „Rzeka zbrodni” można posłuchać od poniedziałku do piątku o godzinie 11.40 na antenie Polskiego Radia PiK. Z Jarosławem Jakubowskim, dramatopisarzem, prozaikiem, poetą o bydgoskim kryminale i nie tylko rozmawia „Tygodnik Bydgoski”.

Kurator oświaty: O podwójnym naborze rozpowszechnia się mity [WYWIAD]

Redaktor | 7 sie 2019 W każdym liceum w Bydgoszczy została podwojona liczba oddziałów i podwojona tym samym liczba miejsc. To jest miasto wyróżniające się na tle całego województwa – mówi o naborze do szkół średnich kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik w rozmowie z „Tygodnikiem Bydgoskim”.

Galeria Autorska Kaji i Solińskiego jest dziełem sztuki sama w sobie [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 16 cze 2019 Otworzyliśmy galerię jako zbuntowani młodzieńcy. Chcieliśmy stworzyć niezależną enklawę, wyspę wolności, gdzie moglibyśmy pokazywać twórców ideowo nam bliskich i to, co sami robimy – mówią Jan Kaja i Jacek Soliński. Założona przez nich Galeria Autorska świętowała w maju 40-lecie istnienia.

Zawsze spotykałam anioły, które mnie chroniły i pomagały [WYWIAD]

Redaktor | 15 cze 2019 Włosi są bardzo entuzjastyczni. To ludzie, którzy znają całe libretto operowe na pamięć. Polska publiczność jest sentymentalna, ma w sobie duszę, tę słowiańską, która kocha sztukę – mówi wybitna sopranistka Dominika Zamara w rozmowie z Piotrem Florkiem i Jackiem Kargólem.