Czy jesteśmy skazani na „postęp”? O polityce katolickiej [ANALIZA]

Redaktor | 4 maj 19:12 Przemiany, którym ulega wciąż sens słów, dostrzegamy wszyscy. Na przykład termin „prawa człowieka” znaczył coś innego przed rewolucją francuską, inny sens nadali mu rewolucjoniści, a jeszcze inny ONZ po II wojnie światowej, wreszcie zupełnie inną treść nadaje się temu wyrażeniu dziś. Innym takim terminem przechodzącym poważną, a być może nawet zastraszającą...

Biskup Tyrawa: Spory polityczne mają być rozwiązywane w oparciu o prawdę, a nie większość głosów

mk | 3 maj 21:11 – U podstaw prawa leży pytanie o źródła prawa i tu odkrywa się prawdę, że większość to jeszcze za mało. Tak uzasadniano nielegalność prawa w systemach totalitarnych czy systemach nazistowskich, że właśnie większość takie prawa uchwaliła – mówił ks. bp Jan Tyrawa w kazaniu w uroczystość NMP Królowej Polski i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

„Wyrok na niewinnych”, czyli jak zalegalizowano aborcję [RECENZJA]

Redaktor | 2 maj 20:13 – Film ukazuje kulisy manipulacji, która doprowadziła do przekonania opinii publicznej i, w konsekwencji, sędziów Sądu Najwyższego, o społecznym poparciu dla liberalizacji antyaborcyjnego prawa – pisze Mateusz Soliński. W połowie kwietnia miała miejsce polska premiera filmu „Wyrok na niewinnych. Sprawa Roe przeciw Wade” (ang. „Roe v. Wade”).

Muzyka ma wychowywać człowieka do świętości [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 2 maj 09:10 – Trzeba zawsze troszczyć się o to, żeby liturgia była piękna, okazała, ale także – prosta, aby miała zdrowe ramy – mówi ks. Mateusz Ziemlewski, referent ds. muzycznych diecezji bydgoskiej. Muzyce liturgicznej poświęcona była konferencja, która 23 i 24 kwietnia odbyła się w Domu Polskim w Bydgoszczy.

Polska miała swojego Jeremiasza

Redaktor | 25 mar 16:56 Jeżeli Bóg stwarza człowieka i oddaje w jego ręce kontynuowanie dzieła stworzenia, to czy może być coś bardziej przewrotnego, niż argument z przeludnienia? – pyta Maksymilian Powęski.

Bóg się ukrył [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 22 mar 14:44 Nigdy nie będziemy mieli dowodu na istnienie Boga tak przekonywującego, by siłą swej logiki „obalał przeciwników na ziemię”. Może dlatego, że gdyby taki dowód istniał, wolność człowieka byłaby tylko pozorna? - pisze Maksymilian Powęski.

Zaczyna się Wielki Post, czas nawrócenia [LIST BISKUPA JANA TYRAWY]

Redaktor | 17 lut 10:26 - Z problemem zła podczas pandemii ujawnił się drugi problem, z którym wchodzimy w Wielki Post; obyśmy ten problem chcieli omodlić i przy pomocy łaski Bożej właściwie rozwiązać. Tym problemem jest samotność człowieka, który odszedł od Boga - pisze ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa, w liście na Wielki Post.

Namaszczenie chorych to nie ibuprom

Redaktor | 11 lut 17:03 W jakimś sensie można bowiem stwierdzić, że całe życie ludzkie zmierza ku śmierci, skoro każdego ona spotka. Jednak, jak ktoś „mocno” powiedział, nie przygotowujemy się do bycia nieboszczykiem, ale powinniśmy być przygotowani do umierania - pisze Michał Jędryka.

Krótka historia nienawiści [OPINIA]

Redaktor | 10 lut 13:32 Gdy ktoś mówi, że marzy mu się państwo świeckie, zawsze odpowiadam, że to już było. I mieliśmy go dość - pisze Maksymilian Powęski.

Trzeba kochać, żeby chwycić za miecz [ANALIZA]

Michał Jędryka | 20 gru 09:33 Czym różni się walka od tak (słusznie) potępianej i pogardzanej przemocy? Czy walka jest możliwa i ma sens? – to pytania, które, w ślad za Justyną Melonowską, stawia Michał Jędryka.

Najgorsze kajdany są niewidzialne [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 6 gru 13:28 Czy człowiek, obdarzony rozumem, jest w stanie panować nad swoimi odruchami i emocjami, czy też one panują nad nim? Bo jeśli nie jesteśmy w stanie podporządkować swemu rozumnemu osądowi swoich emocji, nie jesteśmy wolni– podkreśla Maksymilian Powęski.