Nie tylko etat. O pracy jako powołaniu – II Kongres Ducha Pracy Ludzkiej w Bydgoszczy

Prymas Wyszyński przy biurku w Komańczy. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
We wrześniu 2025 roku Bydgoszcz stanie się gospodarzem II Kongresu Ducha Pracy Ludzkiej, wydarzenia poświęconego refleksji nad rolą pracy w życiu człowieka oraz jej duchowym wymiarom. Kongres ten ma na celu popularyzację myśli społecznej błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego dzieła „Duch pracy ludzkiej”.
Inne z kategorii
Swoje zycie temu poświęcił — Bydgoscy Patrioci nad grobem ks. Kneblewskiego [WIDEO]
Pamięć, która trwa. Rocznica śmierci ks. prałata Romana Kneblewskiego
Geneza nazwy kongresu
Nazwa kongresu nawiązuje bezpośrednio do wspomnianego dzieła kardynała Wyszyńskiego. W "Duchu pracy ludzkiej" autor przedstawia chrześcijańską perspektywę na pracę jako współdziałanie człowieka z Bogiem w dziele stworzenia. Podkreśla, że poprzez pracę tworzą się więzi społeczne, a sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych łączy ludzi, czyniąc pracę – zaraz po rodzinie – najważniejszą więzią społeczną.
I Kongres Ducha Pracy Ludzkiej
Pierwsza edycja kongresu odbyła się w dniach 12–13 września 2023 roku w Sieradzu, mieście często odwiedzanym przez Prymasa Tysiąclecia. Wydarzenie zgromadziło około 400 uczestników z całej Polski, w tym ponad 80 prelegentów reprezentujących różne środowiska: akademickie, duchowieństwo, nauczycieli, przedsiębiorców oraz członków organizacji pozarządowych. Podczas kongresu odbyły się dwie główne debaty oraz 14 debat tematycznych, których tytuły były zaczerpnięte z myśli kardynała Wyszyńskiego zawartych w "Duchu pracy ludzkiej". Dyskusje koncentrowały się na teologii pracy oraz aktualności nauczania Prymasa w kontekście współczesnych wyzwań świata pracy.
„Duch pracy ludzkiej” – przesłanie dzieła
Kardynał Wyszyński w swoim dziele ukazuje pracę jako szkołę cnót, która uczy przyjmowania trudu i może stać się doświadczeniem mistycznym, gdy jest wykonywana z miłością i w intencji chwały Bożej. Podkreśla, że dobrze wykonana praca daje radość wynikającą z uczestnictwa w wielkim dziele stwarzania świata, prowadząc do uświęcenia życia zawodowego i prymatu ducha nad materią.
Zaproszenie na II Kongres
II Kongres Ducha Pracy Ludzkiej w Bydgoszczy będzie kontynuacją refleksji nad wartościami pracy w kontekście nauczania kardynała Wyszyńskiego. Organizatorzy planują bogaty program obejmujący prelekcje, warsztaty oraz dyskusje panelowe z udziałem ekspertów z różnych dziedzin. Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz rejestracji zostaną wkrótce opublikowane na oficjalnej stronie wydarzenia. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem zrozumienia duchowego wymiaru pracy oraz jej znaczenia w życiu społecznym do udziału w tym inspirującym wydarzeniu.