Bez większych zmian [POGODA]

Redaktor | Wczoraj 07:43 Wielki, wieloośrodkowy niż, o którym pisaliśmy już kilka dni temu, przemieścił się nad Skandynawię, ale jego front chłodny, który powoli zmierza w naszą stronę, jest jeszcze od nas daleko. Dotrze do Polski w sobotę, o ile wcześniej nie „rozmyje się”

Zmiana napływu [POGODA]

Redaktor | 29 lip 07:08 Do tej pory napływało do nas powietrze zwrotnikowe, gorące ale niestabilne, w którym możliwe były gwałtowne zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcze i burze. Od dziś napływać będzie stabilniejsze, ale też chłodniejsze nieco powietrze polarne morskie.

Między niżem a wyżem [POGODA]

Redaktor | 25 lip 09:41 Od południa z rejonu Sudetów przesuwa się na północ strefa opadów deszczu. Trudno jednoznacznie powiedzieć czy opady te dojdą do Bydgoszczy gdyż przechodząc nad terenem Polski będą się rozpraszać i wyczerpywać.

Kolejna przebudowa [POGODA]

Redaktor | 24 lip 05:53 Wyż, który był jeszcze niedawno nad wyspami Brytyjskimi, przesunął się na wschód, nad Polskę, a tam gdzie on był, pojawił się niewielki niż.

Szkocki wyż [POGODA]

Redaktor | 23 lip 07:32 Pozostaniemy nadal w zasięgu wyżu, którego centrum jest nad Szkocją. Napływać będzie powietrze polarne morskie.

Lato już mniej gorące [POGODA]

Redaktor | 20 lip 07:14 Będziemy na skraju wyżu znad wysp Brytyjskich. Z północnego zachodu nadal napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Za frontem będzie chłodniej [POGODA]

Redaktor | 19 lip 06:09 Będziemy na skraju wyżu znad wysp Brytyjskich, ale od północnego zachodu nasunie się płytka zatoka niżowa z kolejnym frontem chłodnym. Front ten w dzień będzie przemieszczał się na południowy wschód do centrum kraju. Za nim napłynie chłodniejsze powietrze atlantyckie.

Przebudowa układu [POGODA]

Redaktor | 18 lip 08:32 Sprawdza się opisany wczoraj scenariusz zmiany w atmosferze. Nad Finlandią znajduje się niż „Christoph”, a nad wyspami Brytyjskimi — wyż „Dana”. Zgodnie z prawami fizyki pomiędzy nimi popłynie powietrze z północy na południe. Jutro wyprze ono z Polski powietrze tropikalne, które jeszcze nam towarzyszy.

Tchnienie tropików się powoli kończy [POGODA]

Redaktor | 17 lip 07:51 Gorące powietrze zwrotnikowe, które towarzyszy nam znów od kilu dni, nie tylko powoduje dyskomfort związany z upałem i „dusznością”, ale wiąże się z niestabilnością, prowadzącą do gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Mieliśmy ich w Bydgoszczy mniej niż na przykład w południowej Polsce, czy choćby w sąsiednim Toruniu, ale również występowały — były to ulewy i burze....

Niespokojne dni w atmosferze [POGODA]

Redaktor | 16 lip 06:05 Niedaleko nas przechodzić będzie linia zbieżności. Ta nazwą określa się w fizyce atmosfery granicę między masami powietrza schodzącymi się w kierunku jednej linii.