Cechy Bydgoszczy.  Jaka jest, co o niej myślimy?

Redaktor | 1 gru 19:21 Spróbujmy zrekonstruować tożsamość Bydgoszczy zakorzenioną w świadomości potocznej drugiego dziesięciolecia XXI wieku – pisze Stefan Pastuszewski. W oparciu o opracowania badaczy, prasę i ukierunkowaną sondę społeczną wskazuje charakterystyczne cechy miasta – zarówno te związane z dziedzictwem materialnym, jak i mentalnością. 

Baśniowe hybrydy Edwarda Zegarlińskiego

Jarosław Jakubowski | 29 lis 18:40 Pobrzmiewają mi u Zegarlińskiego echa filmów Federico Felliniego i naszego „realisty magicznego” Jana Jakuba Kolskiego. Obaj udanie łączą zwyczajność z niezwykłością, patos z grubym nieraz żartem, wysokie z niskim - pisze Jarosław Jakubowski.

Konserwatyści mają dość cenzury na Facebooku i Twitterze. Teraz masowo przechodzą na Parler.

Łukasz Kulpa | 22 lis 19:05 Cenzurowanie niewygodnych treści, kasowanie komentarzy oraz wpisów, które odnoszą się do patriotyzmu, tradycji, czy religii. Tak funkcjonują globalne portale społecznościowe, które opowiadają się po jednej ze stron konfliktu politycznego. Niepisany standard oraz tworzenie regulaminów, które ograniczają wolność słowa w imię ''wolności'' rozumianej przez polityków i media...

11 listopada – święto, którego niestety nie fetowaliśmy [ANALIZA]

Redaktor LuPa | 21 lis 20:52 W natłoku ważnych wydarzeń i gąszczu medialnych tematów zastępczych, kompletnie umknęło nam Narodowe Święto Niepodległości. Media mówią o nim głównie przez pryzmat wydarzeń, do których doszło na Marszu Niepodległości. Nie ma w Polsce poważnej debaty o samej idei niepodległości, choć powinien to być dziś temat numer jeden.

W wizerunku Bydgoszczy brakuje konsekwencji

Redaktor | 15 lis 17:46 Kreacja architektonicznego wizerunku Bydgoszczy jest nadal niekonsekwentna. Oprócz dbałości o odnowienie fasad starych budynków, mają miejsce inwestycje destrukcyjne – uważa dr Stefan Pastuszewski. I wskazuje zarówno udane, jak i chybione połączenia nowoczesności z przeszłością.

Chęć wyeliminowania naszej społeczności boli [WYWIAD]

Klaudia Peplinska | 8 lis 18:41 Najbardziej boję się, aby ludzie jej nie skrzywdzili, bo zespół Downa to zespół miłości, ufności i nie umie obronić się przed fałszem i kłamstwem – mówi Piotr Częstochowski, ojciec 20-letniej Małgosi z zespołem Downa, pomysłodawca projektu „Dziecięce Graffiti”. W rozmowie z Klaudią Peplinską dzieli się m.in. swoją oceną sytuacji w kraju.

Wojna, do której na szczęście nie doszło [KOMENTARZ]

Redaktor LuPa | 5 lis 16:46 „To jest wojna” – ogłosiły liderki Strajku Kobiet po wyroku TK. I tak szybko, jak wyszły na ulicę, tak szybko z powodu własnej agresji, antyklerykalności i upolitycznienia protestów tę wojnę przegrały. Polska nie jest gotowa na agresywną lewicową agendę. Na razie...

Nie chcę należeć do takiej elity [Z CYKLU „ŚLEPYM TRAFEM”]

Redaktor | 1 lis 14:22 Kilka lat temu nagrania z restauracji „Sowa i Przyjaciele” zburzyły mit o wybitnym charakterze naszych ówczesnych elit. W rozmowach bulwersowały wszechobecne wulgaryzmy i cyniczne uwagi. Przecierałem oczy ze zdumienia, jak można prawić gładkie słowa w telewizji i jednocześnie rzucać mięsem w przestrzeni prywatnej. Można. Udowadniają to dzisiejsi trybuni ludowi, którzy już nawet...

Muzyka nie poddaje się manipulacjom [WYWIAD]

Anna Szarapka | 27 paź 00:02 Teraz mój zestaw perkusyjny nie jest już zestawem jazzowym, ale zestawem do współczesnej muzyki kameralnej. I dzisiaj to właśnie mnie inspiruje, intryguje - tłumaczy Rafał Gorzycki, bydgoski perkusista, założyciel Fundacji Art Mintaka.  

Bydgoszcz skazana na grajdoł? [OPINIA]

Redaktor LuPa | 26 paź 10:24 Choć festiwalu Camerimage nie ma w Bydgoszczy od dwóch lat, to jego dyrektor, Marek Żydowicz, znów jest na ustach bydgoszczan. „Polityka (...) realizowana przez ostatnie 10 lat przez prezydenta Rafała Bruskiego czyni z Bydgoszczy grajdoł” – oświadczył. 

Psychoza i kozły ofiarne [FELIETON]

Redaktor | 25 paź 14:41 Rok 2020 jest jakimś bolesnym przerywnikiem w nieźle zapowiadającym się w historii ludzkości XXI wieku. Rodzaj ludzki osiągnął bowiem już naprawdę wysoki stopień rozwoju i mniemał, że ma kontrolę nad swoim bytowaniem. Hasło “każdy kowalem swojego losu” bardzo się spodobało ludziom wyzwolonym sto lat temu spod władzy głów koronowanych, a kilkadziesiąt lat temu z nocy...

Życie to przedziwne zjawisko [Z CYKLU ŚLEPYM TRAFEM]

Redaktor | 24 paź 14:32 Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o prawach nienarodzonych dzieci do życia rozpętało w naszym kraju kolejną wojnę ideologiczną. Myślę, że jako potencjalny podmiot ewentualnej aborcji, mam prawo i obowiązek zabrać głos w tej sprawie...

Kim pan jest, panie Czarnek? [EDUKACJA]

Redaktor | 10 paź 22:56 Jeśli starczy mu determinacji i politycznego wsparcia, ma szansę dźwignąć polską edukację z upadku – pisze o nowym ministrze edukacji i nauki Maksymilian Powęski.