Animocje z kinem japońskim
Tematem przewodnim tegorocznej siódmej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje będzie animacja japońska. W programie, między innymi pokazy filmów, spotkania z twórcami, wystawy i warsztaty.
Inne z kategorii
Jak przypominają organizatorzy, Animocje to nie jest festiwal, na którym prezentowane są kreskówki dla dzieci. Jest on skierowany do dojrzalszego odbiorcy, chociaż nie brakuje filmów dla najmłodszej widowni. Co roku stanowi on przegląd najnowszych produkcji kina animowanego na świecie.
Tym razem inspiracją było przede wszystkim animowane kino japońskie. - To, co oglądamy w telewizji to zaledwie wierzchołek góry lodowej produkcji powstających w Japonii. Najczęściej są to znane „anime”, filmy o robotach, opowieści o czarodziejach. Na festiwalu pokażemy szerokie spektrum kina japońskiej animacji, sięgając także do kina eksperymentalnego, awangardowego – mówi dyrektorka festiwalu Weronika Płaczek z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
W tym roku w konkursie międzynarodowym, konkursie najnowszych filmów polskich oraz konkursie filmów dla dzieci będzie można zobaczyć aż 86 produkcji. Zostały one wybrane spośród 500 filmów zgłoszonych do przeglądu. Warto jeszcze dodać, że 23 obrazy startują w przedfestiwalowej Do-Grywce. Po jej zakończeniu publiczność wybierze jeden z nich, który dołączy do konkursu głównego.
Perełką będzie przedpremierowy pokaz „Czerwonego żółwia” (2016) w reżyserii Michaela Dudok de Witta. Film zdobył w Cannes nagrodę jury Un Certain Regard, był nominowany do Oscara, Cesara i Europejskiej Nagrody Filmowej, wygrał też festiwal w Atenach oraz zdobył Annie Award. Kolejnym filmem, który warto z pewnością obejrzeć jest „Ogród słów” Makoto Shinkai, przepiękny wizualnie melodramat, udostępniony dzięki uprzejmości Ambasady Japońskiej w Warszawie.
Bydgoskie Animocje jako jedyny festiwal w kraju przyznają Nagrodę za Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. W tym roku otrzyma ją znakomity aktor Wiktor Zborowski. Wśród jego dubbingowych dzieł znalazły się m. in. „Rio” i i „Zwierzogród”.
Podczas Animocji odbędą się warsztaty z kaligrafii i malarstwa japońskiego suibokuga, origami, animacji poklatkowej oraz animacji filmowej Yacha Paszkiewicza. Zobaczymy także wystawy „Plakiat” Maksa Bereskiego i „Kaligrafia japońska – malarstwo suibokuga – manga” rodziny Yoshida.
7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w Bydgoszczy 23-29 kwietnia (prolog 19-21 kwietnia). Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Szczegółowy program festiwalu, informacje o warsztatach można znaleźć na stronie www.animocje.pl.