Kultura 19 lis 2017 | Marta Kocoń
Otwarte bramy. Serbscy uczniowie na wernisażu w Fordonie

Polsko-serbski wernisaż w MDK-u nr 5/fot. maczu

Międzynarodowe warsztaty dla dzieci i młodzieży „Otwarte bramy” organizowane przez MDK nr 5 to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale także okazja do wymiany doświadczeń między polskimi i serbskimi uczestnikami imprezy. Zakończyła je wystawa w Bydgoszczy.

– Warsztaty plastyczne odbywały się równolegle w Bydgoszczy i Kragujevacu – opowiada Magdalena Mrozińska, koordynatorka warsztatów. – Razem z doktorem Voislavem Ilićem, który prowadzi warsztaty dla młodzieży serbskiej, uzgadniamy wspólny temat i technikę. Tym razem były to „otwarte bramy” – tłumaczy. To nawiązanie do półotwartej bramy w herbie Bydgoszczy. – Chcemy pokazać, że nasze miasto jest gościnne, otwarte – wyjaśnia.
Finałem projektu jest wystawa, której wernisaż odbył się w Artholu Galerii MD nr 5 w sobotę (18 listopada). – W ubiegłym roku udało nam się jedynie „wymienić wystawami”, a w tym roku mogliśmy się także spotkać z przedstawicielami – cieszą się w MDK.
Goście z partnerskiego miasta Kragujevac w Serbii spędzą w Bydgoszczy kilka dni. Wezmą udział m.in. w warsztatach w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 przy ul. Granicznej i spotkają się z prezydentem miasta.
Uczestników warsztatów w Bydgoszczy było ponad 100. To przede wszystkim dzieci i młodzież, w tym także osoby niepełnosprawne. – Projekt ma charakter nie tylko artystyczny, ale i integracyjny – tłumaczy Magdalena Mrozińska. – Dla tej młodzieży to bardzo ważne
– dzięki temu poszerza się ich grono znajomych, doświadczają odmiany od swojego ustabilizowanego rytmu dnia – wylicza. Uczestników warsztatów wspierali też studenci. – Nie wszystkie dzieci mogą taką pracę wykonać same. Pomagali im w tym studenci. Powstały naprawdę fantastyczne prace – zapewnia Magdalena Mrozińska.
Sobotni wernisaż uświetnił występ muzyczny – zagrała Camerata Fordońska, działająca przy MDK nr 5. Zespół instrumentalny ma szeroki repertuar (od Vivaldiego po Beatlesów), a specjalnie z okazji wizyty zagranicznych gości wykonał serbskie utwory ludowe.
Opiekunką zespołu jest pochodząca z Serbii Ana Matijević-Komorowska, pracująca w MDK nr 5. – To dzięki niej udało się nawiązać tak szeroką współpracę artystyczną z partnerskim miastem – mówi Magdalena Mrozińska, prowadząca warsztaty plastyczne.
Młodzi bydgoszczanie i opiekunowie partnerskie miasto Kragujevac odwiedzili w 2015 roku. Przywieźli niezapomniane wrażenia. – Serbowie wspaniale nas przyjęli. To kraj kontrastów, jeszcze wciąż są dla nich świeże wspomnienia bałkańskich walk, i może dlatego bardzo żywy jest w Serbach patriotyzm – wspomina Magdalena Mrozińska. – Mają bardzo wiele zespołów ludowych, dbają o tradycję.
To już druga międzynarodowa edycja warsztatów artystycznych organizowanych przez MDK nr 5 – wcześniej miały one zasięg lokalny.
Projekt „Otwarte bramy” jest realizowany w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego. Prace wykonane w ramach warsztatów w MDK nr 5 (ul F. Krysiewiczowej 8) można oglądać do 5 grudnia.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji