Tadeusz Oszubski promował powieść o legendarnych początkach Bydgoszczy
Projekt „Legendaria” stawia sobie za cel popularyzację tradycyjnych przekazów
Bydgoski autor 27 czerwca w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przedstawił czytelnikom pierwszą powieść w projekcie „Legendaria”. „Bydgostia”, bo taki nosi ona tytuł, to początek cyklu inspirowanego lokalnymi legendami.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Mieszanka fantastyki historycznej, kryminału i literatury grozy – tak „Bydgostię” podsumowuje sam autor. Akcja powieści toczy się w 999 roku w – nieposiadającej jeszcze praw miejskich– Bydgoszczy i Wyszogrodzie (dzisiejszym Fordonie). Bohater, Sław Bydgosta, wyrusza w drogę, by ocalić ukochaną i odzyskać władzę nad „miastem”. Po drodze czekają na niego liczne, w tym znane ze słowiańskiej demonologii, niebezpieczeństwa.
– Korzenie legend sięgają w głąb w przeszłość, w słowiańskie życia sprzed czasów chrystianizacji. Zachowują szczątki dawnej świadomości, światopoglądu sprzed kilkuset lat. Zawsze są dla pisarza inspiracją, okazją do stworzenia większej formy – mówił podczas spotkania Tadeusz Oszubski. – Dzięki temu jest szansa, że więcej osób spotka się z tym przekazem.
Projekt „Legendaria” jest inicjatywą Fundacji „Nasza tradycja – nasza przyszłość”, która stawia sobie za cel popularyzację tradycyjnych przekazów, m.in. w formie cyklu wydawniczego i głoszonych prelekcji. Podczas promocji powieści organizacja świętowała rok działalności. – Mamy plany na przyszłe lata – jesienią będziemy otwierać siedzibę, planujemy także cykliczne imprezy w ramach projektu „Legendaria” – zapowiedziała Małgorzata Stawicka, prezes fundacji.
Spotkanie z Tadeuszem Oszubskim poprowadził literaturoznawca, dr Mirosław Gołuński z UKW.