Fortepiany Szwalbego mają nową stronę internetową
Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Szwalbego ma nową, profesjonalną stronę internetową. Każdy z instrumentów został sfotografowany i dokładnie opisany.
Inne z kategorii
Cała kolekcja, zapoczątkowana przez wieloletniego dyrektora Andrzeja Szwalbego, a eksponowana w Pałacu Starym w Ostromecku, została dokładnie skatalogowana. Wszystkie instrumenty pochodzą z XIX wieku. Kolekcję tworzą cztery działy: fortepiany skrzydłowe, stołowe, pianina i formy mieszane oraz inne instrumenty. Każdy egzemplarz został sfotografowany i dokładnie opisany.
Klikamy dział „fortepiany skrzydłowe” i otwiera się cały wachlarz zdjęć rozmaitych instrumentów. Wybieramy interesujący nas fortepian, klikamy na niego i wchodzimy na kolejną stronę, gdzie możemy z bliska obejrzeć instrument, dowiedzieć się gdzie i przez kogo został stworzony oraz z jakiego okresu pochodzi – np. „Wilhelm Troschel – Warszawa ok. 1837-1840”. Dalej jest szczegółowy opis budowy instrumentu, a na końcu zawsze informacja, od kogo został kupiony. Ten egzemplarz na przykład – w 1982 r. od Stanisławy Świąder z Woli Bierwieckiej.
Ale strona to nie tylko „internetowy katalog” kolekcji Szwalbego. To również informacje dla tych, którzy chcieliby ją obejrzeć. Na stronie jest mapka, która instruuje, jak dojechać do pałacu w Ostromecku. Można też przy okazji przeczytać kilka ważnych informacji o obu zabytkowych pałacach i obejrzeć je na zdjęciach.
Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku należy obecnie do miasta, a opiekuje się nią Miejskie Centrum Kultury. To jeden z trzech najważniejszych w Polsce zbiorów instrumentów tego typu.
Nową stronę można znaleźć pod adresem: palacwostromecku.pl/fortepiany