Bydgoszcz Szwalbego 19 wrz 2017 | Redaktor
Kobieta świata i muzyka dla Szwalbego. Kolejne dwa koncerty, na których warto być

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus/fot. Materiały filharmonii

Wśród wykonawców Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego znajdą się m.in. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal, skrzypkowie: Jarosław Żołnierczyk, Bartłomiej Nizioł i Aldona Cisewska oraz wiolonczelista Denis Severin.

Bydgoski Festiwal Muzyczny trwa od 15 września w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej.  
Najbliższy festiwalowy koncert pt. „Amadeus – u progu półwiecza” zaplanowano w filharmonii 20 września o godz. 19.00.

Gra orkiestra Agnieszki Duczmal
Agnieszka Duczmal ze swoją Orkiestrą Kameralną Polskiego  Radia Amadeus oraz solistą – skrzypkiem Jarosławem Żołnierczykiem – zaprezentują: Sonatę cis-moll  „Księżycową” Beethovena (w aranżacji J. Kowalewskiego), Concerto na skrzypce i orkiestrę smyczkową Twardowskiego oraz Sekstet smyczkowy d-moll Souvenir de Florence op. 70 na orkiestrę smyczkową Czajkowskiego.
Agnieszka Duczmal to najsłynniejsza polska dyrygentka. Już w czasie studiów, w 1968 r. założyła zespół, który istnieje do dziś jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Duczmal jest jej dyrektorem, a także szefem artystycznym. Dyrygentka wielokrotnie była nagradzana (podobnie jej zespół), w 1982 r. otrzymała tytuł „La donna del mondo” (Kobieta świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem Unesco i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej. Prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.
Jarosław Żołnierczyk to laureat krajowych i zagranicznych festiwali, od 1987 roku koncertmistrz orkiestry Amadeus. Jest także liderem Kwartetu Smyczkowego Wieniawski złożonego z muzyków tego samego zespołu.

Andrzej Szwalbe in memoriam
Tak zatytułowany będzie koncert zaplanowany w filharmonii 22 września o godz. 19.00. Wystąpią soliści: Bartłomiej Nizioł – skrzypce, Denis Severin – wiolonczela i Aldona Cisewska – skrzypce oraz Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kai Bumanna. W programie: koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll Brahmsa oraz poemat symfoniczny „Życie bohatera” Ryszarda Straussa.
Dyrektor Andrzej Szwalbe w latach 1951-1990 był szefem filharmonii (jego dokonania przypominamy regularnie na łamach „Tygodnika Bydgoskiego”). Bydgoszcz zawdzięcza mu nie tylko budowę jej gmachu, ale również m.in. opery, galerii bwa i powołanie Akademii Muzycznej. - Tym koncertem, ze specjalnie dobranym repertuarem i z udziałem znakomitych artystów, chcemy złożyć niski ukłon i świadectwo wdzięcznej pamięci dla tej wielkiej, charyzmatycznej Postaci wpisanej w powojenną historię miasta – zapowiadają organizatorzy BFM.
Skrzypek Bartłomiej Nizioł jest laureatem pierwszych nagród w najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu. Został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Eugène’a  Ysaÿe’a.  Od 1995 roku mieszka w Szwajcarii i jest koncertmistrzem orkiestry opery zuryskiej. Gra na instrumencie Guarnerius del Gesu z 1727 roku.
Denis Severin jest profesorem klasy wiolonczeli na Uniwersytecie Muzycznym w Genewie i na Akademii Sztuki w Bernie. Prowadzi kursy mistrzowskie i projekty orkiestrowe na całym świecie. Jest zwycięzcą nagród Echo Klassik (2015) i Grammy (2007) oraz laureatem kilku międzynarodowych konkursów organizowanych w Grecji, Włoszech i Hiszpanii.
Festiwal potrwa do 6 października. Bilety są w sprzedaży w kasie FP oraz na stronie www.bilety24.pl. Szczegółowy program – tutaj.
mag

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor