Modernizacja opery: imponujące oświetlenie, nowe instrumenty i nagłośnienie
Nowe oświetlenie w Operze Nova/Małgorzata Senger
Pokazem nowego oświetlenia zakończyła się otwarta dla widzów prezentacja w Operze Nova, podczas której dyrektorzy instytucji podsumowali pierwszy etap modernizacji gmachu.
Inne z kategorii
W pierwszym etapie Opera Nova zakupiła 22 nowe instrumenty – w tym sześć pianin i dwa fortepiany, a także puzon, flety poprzeczne, flety piccolo i celestę.
- Pianina zostaną rozlokowane w różnych salach prób. Dzięki nim znacząco rozszerzy się i podniesie oferta kulturalna instytucji – mówił Wojciech Bartczak, zastępca dyrektora ON ds. inwestycji. - To istotna zmiana jakościowa w wyposażeniu naszej orkiestry.
- Część z instrumentów oczywiście już mieliśmy. Nasi muzycy będą mieli teraz nowe i lepszej klasy. Ale jest też grupa instrumentów, których dotąd w operze nie było albo były na nieodpowiednim poziomie – np. celesta - dodał dyrektor Opery Nova Maciej Figas.
Zmodernizowano też nagłośnienie sceny głównej i kameralnej w operze oraz przebudowano system sterowania urządzeniami mechanicznymi sceny.
- Nasz dotychczasowy system był wyeksploatowany, producent zniknął z rynku i były ogromne problemy z serwisowaniem – mówił dyrektor Bartczak.
Wymieniono drewnianą podłogę w magazynie dekoracji wysokich. W operze pojawiło się też nowoczesne oświetlenie.
- To bardzo istotny dla nas przeskok w wyposażeniu. Posunęliśmy się bardzo mocno do przodu – mówił dyrektor Bartczak.
- Zakupiliśmy 140 różnorodnych aparatów oświetleniowych. Dotąd mieliśmy 10, więc mogą państwo sobie wyobrazić jaka to jest jakościowa zmiana – dodał dyrektor Figas.
Na dowód, na zakończenie zaprezentowano nowe oświetlenie. Imponujący pokaz zakończył się oklaskami dziennikarzy i innych widzów, którzy przybyli na otwarte spotkanie.
Modernizacja Opery Nova rozpoczęła się w roku 2016 i potrwa do listopada 2018. Kosztować będzie łącznie 13 mln 536 tys. zł. Finansowana jest z głównie z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (82 proc.) i budżetu województwa kujawsko-pomorskiego (18 proc.). - Częściowo też finansujemy ją sami, odzyskując część podatku VAT – mówi dyrektor Bartczak.
Pierwszy etap trwał przez całe wakacje, dzięki temu w sezonie opera będzie mogła pracować bez przeszkód. W kolejnym roku planowane są m.in. zakupy następnych 25 nowych instrumentów (dwóch fortepianów koncertowych, fagotów, klarnetów i saksofonów), nowej sceny obrotowej i wymiana podłóg drewnianych w kolejnych pomieszczeniach – m.in. na scenie, a także zakup słuchawek dla osób niesłyszących.