Miód, wyjątkowy dar natury dla człowieka
Miód pełni funkcję naturalnego probiotyku, jest doskonałą alternatywą dla antybiotyków i skutecznie wzmacnia nasz organizm
Miód i jego zastosowanie kojarzy się głównie z porą jesienno-zimową. Jest to produkt niedoceniony i postrzegany stereotypowo. Mało kto wie, jak wiele ma dobroczynnych właściwości. Warto, aby zagościł w naszym jadłospisie, a nawet w kosmetykach.
Inne z kategorii
Jest to szczególny dar natury dla człowieka. Przez całe życie pszczoła uzbiera jedną łyżeczkę miodu, który zawiera trzynaście rodzajów zdrowych bakterii mlekowych. Pełni funkcję naturalnego probiotyku, jest doskonałą alternatywą dla antybiotyków i skutecznie wzmacnia nasz organizm. W żołądkach pszczół znajdują się pożyteczne mikroorganizmy, które później są dodawane do plastrów miodu, dlatego przy kupnie należy zwrócić szczególną uwagę, czy miód jest naturalny, świeży. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie go ze sprawdzonego źródła, np. w sklepach ekologicznych. Dzięki temu unikniemy procesów przetwórczych stosowanych podczas produkcji, pozbawiających go jego pożytecznych właściwości.
Miód jest bogaty w mikroelementy i ważne dla człowieka związki, np. nadtlenek wodoru, który potęguje jego działanie antybakteryjne. Jest najzdrowszym z „cukrów” (bogaty w glukozę i fruktozę) dostępnych na rynku. Świetnie nadaje się do słodzenia herbaty, dodaje jej walorów zdrowotno-smakowych. Aby miód nie stracił swoich właściwości, temperatura wody nie powinna być wyższa niż 60 stopni Celsjusza. Należy o tym pamiętać podczas dodawania go do ciepłych napojów.
Właściwości miodów różnią się w zależności od tego, o jakiej porze roku są zebrane i z jakich roślin pochodził. Wiosenne, letnie i jesienne cechują się bogactwem enzymów, pierwiastków i związków przeciwdrobnoustrojowych w różnych proporcjach. Ta esencja zdrowia wzmacnia serce, koi nerwy, stymuluje pracę mózgu i goi rany.
W kremach, żelach do mycia ciała, balsamach, maseczkach także możemy znaleźć miód. W tym przypadku wykazuje działanie antybiotyczne, detoksykujące, przyspiesza gojenie się naskórka i spowalnia procesy starzenia się skóry. Po zastosowaniu preparatów z miodem skóra jest gładka, miękka i elastyczna. Zaaplikowany bezpośrednio na skórę, usuwa zrogowaciały naskórek i działa oczyszczająco. Maseczki, mydła, peelingi, kremy – przepisów na domowe kosmetyki z tą drogocenną esencją jest wiele. Najpopularniejszym jest maseczka nawilżająca. Aby ją sporządzić, należy zmieszać ze sobą 2 łyżki miodu z 2 łyżkami kremowej śmietanki, nałożyć na skórę na 20 minut i zmyć. W efekcie uzyskamy odżywienie, rozpromienienie i uelastycznienie naszej skóry.
W ofercie gabinetów kosmetycznych zdarzają się masaże wykonywane na miodzie. Szczególną rolę wśród nich odgrywa masaż rosyjski pleców oraz masaż ciepłym miodem całego ciała. Zwiększa on wydzielanie gruczołów potowych, dzięki czemu uzyskuje się efekt detoksykacji organizmu przez skórę. Ponadto pobudza krążenie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne. Zalecany jest dla osób w trakcie diety, z rozstępami oraz po odchudzaniu.
Karolina Basińska, Anna Zainczkowska (Miejska Farma Day Spa)