16 kobiet – zdrowe i niepełnosprawne – stworzyło spektakl „T(c)iulowe sukienki”
Materiały teatru "inte-Gracje"
Spektakl amatorskiej grupy teatralnej ,,inte-Gracje’’ obejrzeć można w piątek (23 czerwca) w Młynie Sztuki w „Wiatraku”.
Inne z kategorii
VII Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego” – muzyczna uczta w Bydgoszczy i nie tylko
Grupę ,,inte-Gracje’’, jak sama nazwa wskazuje, tworzą zarówno osoby zdrowe, jak i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Łącznie – 16 kobiet.
- Dawno temu przy duszpasterstwie „Martyria” działał studencki teatr „Ramma”, w którym występowałam. Potem ta grupa się rozpadła. Dziś po latach spotkałam się z kilkoma koleżankami z tamtego zespołu i postanowiłyśmy razem stworzyć coś nowego – opowiada Katarzyna Lewandowska, jedna z założycielek teatru.
Razem z nią zespół stworzyły: Małgorzata Zasępa, Magdalena Paradowska, Urszula Skrok-Wolska i Anna Kubiak. - Dodatkowo zaprosiłam także kilka osób z prowadzonego przeze mnie Teatru „Wyspa” - mówi Katarzyna Lewandowska.
Na początek grupa ,,inte-Gracje” powstała specjalnie po to, by zaprezentować się podczas „Kobietnika" – Międzypokoleniowej Sesji (Świata) Kobiet, organizowanej pod koniec maja przez Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą. Uczestniczki stworzyły wspólnie spektakl „T(c)iulowe sukienki” i pokazały go z sukcesem na imprezie.
- Nasz spektakl to próba odszufladkowywania etosu kobiety oraz łamania norm panujących w społeczeństwie, a co za tym idzie – kulturze – opowiada Katarzyna Lewandowska.
Pomysł na spektakl i scenariusz zrodził się podczas wspólnych kobiecych spotkań i rozmów. Zostały w nim wykorzystane fragmenty tekstów: bydgoskiej poetki Barbary Jendrzejewskiej ,,Telefon’’, książki małżeństwa Eldredge ,,Urzekająca’’ oraz bajki pt. „Zorza" Wojciecha Eichelbergera i Agnieszki Suchowierskiej oraz piosenka Edyty Geppert ,,Nic nie muszę’’.
Spektakl będzie można obejrzeć w piątek (23 czerwca) w sali widowiskowej Domu Jubileuszowego Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7 o godz. 19. Wstęp wolny.