Kultura 16 maj 2017 | Andrzej Pawełczak
Jakie atrakcje czekają nas w Noc Muzeów?

Noc Muzeów: wystawy, ciekawe eksponaty, konkursy, prelekcje.../ fot. W. Woźniak

W sobotę, 20 maja, kolejna odsłona Nocy Muzeów. Większość placówek muzealnych w Bydgoszczy będzie czynna od godziny 17.00 do 1.00. Wstęp na wszystkie wystawy, oczywiście, bezpłatny.

Tegoroczną akcję organizuje siedem bydgoskich placówek: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Wodociągów, Muzeum Fotografii, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz Muzeum Oświaty. Każda przygotowała wiele atrakcji, będzie okazja zobaczyć zarówno stałe ekspozycje, jak i nowe, specjalnie stworzone na tę niezwykłą noc.

W Muzeum Wojsk Lądowych przy ul. Czerkaskiej 2 zaprezentowane zostaną mundury historyczne różnych epok oraz broń z czasów II wojny światowej. – Czynna będzie nasza stała ekspozycja „Od Cedyni do Karbali”, a zobaczyć będzie można także nowe nabytki muzeum, pojazdy wojskowe, między innymi moździerz samobieżny „Goździk” – zapowiada Łukasz Nadolski, kustosz muzeum. – Chętni będą mogli wsiąść do czołgu T-72, a także przebrać się w mundury wojskowe różnych armii i wziąć do ręki historyczną broń.

Muzeum Fotografii zaprasza do swojego atelier, gdzie będzie można zrobić sobie zdjęcie w niecodziennej aranżacji. Tym, którzy przyjdą ze swoimi zdjęciami, radą będzie służyć kadra naukowa Bydgoskiej Akademii Fotografii.

Pokaz działania nowoczesnych urządzeń używanych w bydgoskich wodociągach podczas prac bieżących, awarii, budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych – to propozycja Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej. W Wieży Ciśnień natomiast czynna będzie stała ekspozycja, otwarty też zostanie taras, z którego można podziwiać panoramę Bydgoszczy.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przygotowało na Noc Muzeów premierową ekspozycję nowego obiektu – zabytkowej chorągwi polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt. – W Biblioteczce Emigranta będzie można zobaczyć specjalnie wyselekcjonowany zbiór białych kruków, książek z I połowy XX wieku, przekazanych muzeum przez Polonię amerykańską. Będzie okazja nie tylko je zobaczyć, ale także przejrzeć. W nowej odsłonie zaprezentowane zostaną też upominki, jakie polscy dyplomaci otrzymali podczas swoich zagranicznych podróży – mówi prof. Adam Sudoł, dyrektor muzeum. Dla miłośników militariów – do obejrzenia galeria mundurów z okresu II wojny światowej.

Wiele atrakcji czeka także na tych, którzy wybiorą się do Muzeum Oświaty. Na placu za budynkiem przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4 w godz. 18.00–20.00 odbędzie się spotkanie pokoleń w gronie harcerskim – od zuchów po seniorów. Towarzyszyć mu będzie wystawa „100 lat Bydgoskiego Harcerstwa”. Ponadto będzie można, m.in., przenieść się do szkoły naszych dziadków i pradziadków i skorzystać z symulatora Enigmy.

Z kolei Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprasza na pokaz mody od XVII do XX wieku – zostaną zaprezentowane repliki strojów noszonych w poszczególnych epokach. Przygotowane zostanie, m.in., szlacheckie obozowisko, będzie można zobaczyć makiety śluzy Okole w technologii 3D, Kanału Bydgoskiego, Wyspy Młyńskiej według planu z 1800 roku.

Bardzo bogaty program przygotowało na tę niezwykłą noc Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. W Spichrzach nad Brdą odbędą się m.in. pokazy Pracowni Profesora Ciekawskiego. – Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na interaktywne zabawy ze sztuką – mówi Natalia Szczerbińska z MOB.

W Europejskim Centrum Pieniądza otwarcie nowej wystawy: „Dzieje pieniądza. Księstwo Warszawskie (1807–1815). W Galerii Sztuki Nowoczesnej, w związku z wystawą grafik Francisko Goyi, odbędzie się pokaz tańca flamenco z muzyką na żywo w wykonaniu grupy Danza del Fuego. W Domu Leona Wyczółkowskiego – spotkanie ze sztuką gór. Uroczyście odsłonięty zostanie obraz Leona Wyczółkowskiego „Baca”, nowy nabytek muzeum. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej z pokazem tańca góralskiego, będą warsztaty tworzenia zapinek z wykorzystaniem wzorów tradycyjnego haftu góralskiego.

W Exploseum, czynnym tego dnia do godziny 20.00, zaprezentują się grupy historyczne, będzie także okazja wysłuchać prelekcji na temat Józefa Piłsudskiego.

Jak co roku, Nocy Muzeów towarzyszyć będzie konkurs pieczątkowy. Spośród tych, którzy zbiorą minimum 8 pieczątek, odwiedzając bydgoskie placówki muzealne, wylosowane zostaną nagrody. Specjalne upominki przygotowano dla tych osób, które odwiedzą wszystkie muzea.

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów zamieszczony jest na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl.