Kultura 18 mar 2017 | Magdalena Liczkowska
Nowa instytucja kultury w Bydgoszczy otwarta

Bydgoskie Centrum Sztuki mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Jagiellońskiej, obok Focus Malla

Zabytkowy budynek dawnej rzeźni przy galerii Focus Mall ma nowych najemców. Właśnie otwarto w nim Bydgoskie Centrum Sztuki oraz Sopocki Dom Aukcyjny.

W nowym centrum szczególne miejsce znajdzie nieco zapomniana już sztuka rzeźbiarska. – Będziemy ją przybliżać nie tylko tradycyjnymi metodami, ale także za pomocą nowoczesnej technologii – mówi założycielka BCS, Hanna Kardas.

Rzeźba przede wszystkim
Dbałość o dziedzictwo, odkrywanie nieznanego i zaskakiwanie wizjami to hasła towarzyszące otwarciu nowej bydgoskiej instytucji kultury. Centrum mieści się w sąsiedztwie galerii Focus Mall, w jednym z budynków pozostałych po dawnej rzeźni, które przez ostatnie lata stały puste. Ideą przyświecającą twórczyni BCS była chęć popularyzacji rzeźby, będącej dyscypliną sztuki odsuniętą w ostatnich latach na boczny tor. – Stawiamy przede wszystkim na rzeźbę także dlatego, że naszym patronem jest Stanisław Horno-Popławski – tłumaczy Hanna Kardas.
Ten wybitny polski artysta, mistrz dłuta tworzący w XX wieku, przez pewien okres życia zawodowego był związany z naszym miastem. Rzeźbiarz szczególnie znany z białostockich „Praczek” oraz posągów na Złotej Bramie w Gdańsku w Bydgoszczy pozostawił po sobie pomnik Henryka Sienkiewicza oraz grupę rzeźb zdobiących dawny Ogród Botaniczny przy ul. Niemcewicza. Sam również mieszkał w nim przez jakiś czas – do swojej dyspozycji miał maleńką willę znajdującą się na terenie ogrodu.
Bydgoskie Centrum Sztuki oprócz przybliżania bydgoszczanom postaci samego Stanisława Horno-Popławskiego i jego twórczości będzie także organizowało wystawy, spotkania, wykłady, konkursy, konferencje i prezentacje. – Chcielibyśmy, żeby sztuka stała się przystępna dla różnych grup wiekowych. W planach, oprócz działalności wystawienniczej, mamy także wykłady dla dzieci i seniorów – zapowiada Kardas.

Sztuka w wirtualnej rzeczywistości
Kontakt ze sztuką będzie wzbogacony o możliwość korzystania z wirtualnej rzeczywistości. – Do dyspozycji gości będą gogle VR, ponieważ chcemy łączyć sztukę z technologią – mówi twórczyni instytucji. Gogle VR umożliwiają oglądanie wirtualnej rzeczywistości oraz wyświetlanie obrazu 360° przy użyciu smartfona. Dzięki nim osoby odwiedzające Bydgoskie Centrum Sztuki będą mogły zanurzyć się w świat zupełnie nowych artystycznych doznań.
Twórczyni BCS zachęca miłośników sztuki do przyjścia na otwarcie instytucji. – Oficjalną działalność rozpoczęliśmy 17 marca, jednak wszystkich miłośników sztuki zapraszamy na uroczystą inaugurację 25 marca. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny, a podziwianiu dzieł będzie towarzyszyć muzyka grana na żywo.
Bydgoskie Centrum Sztuki to jedna z dwóch nowych instytucji na kulturalnej mapie miasta.  Równolegle z BCS w tym samym budynku położonym przy ul. Jagiellońskiej swoją działalność zainicjował oddział Sopockiego Domu Aukcyjnego. To jedna z największych tego typu placówek w Polsce, która zajmuje się nie tylko aukcjami, ale także dokumentacją dzieł sztuki, doradztwem i działalnością promocyjną oraz wystawienniczą.

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR