Bydgoski Festiwal Muzyczny 26 wrz 2017 | Magdalena Gill
„Bracia z Południa” i „Ruska dusza” w filharmonii

Śpiewaczka Ingrida Gápová ze Słowacji / materiały prasowe

„Bracia z Południa” i „Ruska dusza” – tak zatytułowane są kolejne dwa koncerty 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „KONTRASTY. Polska i sąsiedzi”.

 

Na środę (27 września) o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej zaplanowano koncert „Bracia z Południa”. Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Kaia Bumanna, Ingrida Gápová – sopran. Koncert poprowadzi Barbara Gogol-Drożniakiewicz.

 

Schubert ze Słowacji

W programie koncertu „Bracia z Południa” znajdą się: „Trzy utwory w dawnym stylu” na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego, „Wybór pieśni” Mikuláša Schneidera-Trnavský’ego,  „Suita staropolska” na orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika i „Serenada” na smyczki Es-dur Josefa Suka.

– Schneider-Trnavsky nazywany jest „słowackim Schubertem”, to kompozytor kompletnie u nas nieznany, ale właśnie o to chodzi, by podczas festiwalu takie dzieła prezentować – mówi Kai Bumann, dyrektor artystyczny FP.

Śpiewaczka Ingrida Gápová urodziła się na Słowacji. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych – ostatnio zdobyła trzecią nagrodę i pięć nagród specjalnych na 48. Międzynarodowym Konkursie Antonína Dvořáka w Karlowych Warach w Czechach oraz „Selma D and Leon Fishbach Memorial Prize” w  London Handel Singing Competition. Artystka występuje na scenach operowych w kraju i za granicą. W 2015 r. wzięła udział w tournée po Europie z orkiestrą Filharmonii Narodowej, podczas którego śpiewała partię solową z IV Symfonii Mahlera pod batutą Jacka Kaspszyka. W 2016 zadebiutowała w Finlandii z zespołem Helsinki Baroque Ensemble Orchestra.

 

Cymbalistka z Białorusi

Koncert „Ruska dusza” odbędzie się w piątek (29 września) o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna FP, Alexander Anissimov – dyrygent, Irina Krikunova – sopran, Irina Mikhailova – cymbały. Koncert poprowadzi Urszula Guźlecka. W programie znajdą się: Uwertura, Scena i Aria Leonory z opery „Fidelio” Beethovena, Wstęp i Miłosna śmierć z opery „Tristan i Izolda” Wagnera, II Koncert na białoruskie cymbały i orkiestrę Dimitrija Smolskiego oraz Fantazja orkiestrowa „Francesca da Rimini” Czajkowskiego.

Alexander Anissimov jest obecnie głównym dyrygentem Białoruskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, dyrygentem emerytowanym Narodowej Orkiestry Symfonicznej irlandzkiego Radia RTE oraz szefem artystycznym i głównym dyrygentem Opery Państwowej w Samarze (Rosja). Jest również stałym dyrygentem gościnnym Irlandzkiej Narodowej Orkiestry Młodzieżowej, regularnie pracuje dla Opery Irlandzkiej i Festiwalu Operowego w Wexford w Irlandii.
Sopran Irina Krikunova jest gościnną śpiewaczką Teatru Opery i Baletu w Samarze, Łotewskiej Opery Narodowej, Białoruskiej Orkiestry Symfonicznej, a także wielu innych scen zarówno w Rosji, jak i poza jej  granicami. Posiada dyplom inżyniera i nawet prowadziła własną działalność gospodarczą, jednak od zawsze jej pasją było śpiewanie. Skończyła studia wokalne w  Konserwatorium Muzycznym w Rostowie. Zadebiutowała, gdy była jeszcze studentką, po czym Rostowska Opera zaprosiła ją do współpracy. Obecnie występuje w najważniejszych operach i salach koncertowych Rosji i Europy, ale też w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Irina Mikhailova to młoda, utalentowana białoruska cymbalistka. Zdobyła duże doświadczenie podczas licznych występów solowych, brała także udział w koncertach zespołów cymbalistów i orkiestr ludowych w wielu salach koncertowych Witebska i obwodu witebskiego. Od początku 2015 jest zatrudniona  w Orkiestrze Symfonicznej Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Obecnie studiuje na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki. Niedawno odbyła trasę koncertową po Estonii, Polsce, Chinach (Pekin, Szanghaj), Rosji (Moskwa) itd. wraz  z Orkiestrą Symfoniczną Białorusi pod batutą Alexandra Anissimova.

55. Bydgoski Festiwal Muzyczny potrwa do 6 października,. Bilety są w sprzedaży w kasie FP oraz na stronie www.bilety24.pl. Szczegółowy program – www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

55. BFM współfinansowany jest ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Bydgoszczy

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego