Podróże 6 maj 2018 | Redaktor
Tunezja. Europejski kawałek Afryki [TURYSTYKA]

Znaczną część wybrzeża, około 100 kilometrów, stanowią szerokie i piaszczyste plaże / materiały Alfa Mar

Tunezja, najmniej zislamizowany z krajów arabskich, po kilkuletniej przerwie wraca do łask polskich turystów. Cywilizacja europejska i egzotyka nigdzie nie sąsiadują tak blisko, jak tutaj.

Tunezja leży na północy Afryki, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Kraj przyciąga piaszczystymi plażami, niezwykłymi zabytkami i egzotyką orientu. To kraina wydm, palm daktylowych i wielbłądów i największe zagłębie oliwkowe z ponad 75 milionów drzew. Już w maju pogoda w Tunezji zachęca do wyruszenia na wcześniejsze wakacje.

Wczasy na wybrzeżu
Do największych i najciekawszych kurortów nadmorskich Tunezji należą:
• Hammamet, „miasto jaśminu” – rozciągające się wśród palm, drzew pomarańczowych, jaśminowych i krzewów różanych. To najstarszy i najbardziej lubiany kurort tunezyjski, o łagodnym klimacie i szerokich piaszczystych plażach, z medyną – starą dzielnicą – Wielkim Meczetem i fortem.
• Monastir, który z małej wioski przekształcił się w jeden z najpiękniejszych kurortów z bogatą infrastrukturą turystyczną oraz lotniskiem. Do miejsc wartych zobaczenia należą tu: medyna, mauzoleum pierwszego prezydenta Tunezji, Bourgiby, Wielki Meczet oraz VIII-wieczny Ribat Harthema.
• Sousse, czyli trzecie co do wielkości miasto Tunezji, założone ponad trzy tys. lat temu, ze strefą hotelową i atrakcjami dla turystów, położone wzdłuż wybrzeża.
• Port el Kantaoui – urokliwy port jachtowy i zarazem piękny ogród w stylu andaluzyjskim, z aquaparkiem i lunaparkiem, mógłby ubiegać się o miano stolicy rozrywki.
• Nabeul, mniejsze miasteczko słynące z gwarnych targów wielbłądzich i ręcznie wyrabianej ceramiki.
• Mahdia, dawny port punicki, a za czasów Fatymidów stolica Tunezji, pełne zabytków, z medyną otoczoną murem, twierdzą turecką, Wielkim Meczetem oraz malowniczym cmentarzem muzułmańskim.


Tunezja to znacznie więcej niż tylko plaże, słońce i kurorty nad Morzem Śródziemnym. Wiele wrażeń dostarcza wyprawa w głąb lądu, gdzie można zmierzyć się z sięgającą aż po horyzont pustynią i wybrać się na wycieczkę objazdową po Saharze. Berberowie nadal żyją w wydrążonych w ziemi domach, a odpoczynek dają tu jedynie oazy. Tunezja pozostawała pod wpływem wielu kultur, dlatego też możemy odnaleźć tutaj zabytki z różnych epok: rzymskie, bizantyjskie, arabskie, tureckie i francuskie.

materiały Alfa Mar


Sceneria prosto z ekranu
Południowa Tunezja to wielki plan filmowy, „piaskowa fabryka snów”. Jej niezwykły i bardzo zróżnicowany krajobraz w postaci jałowej pustyni i piaszczystych przestrzeni oraz skupisk zielonych palm i oaz, skalistego pasma górskiego, słonego jeziora, jaskiń i wiosek tubylców wykorzystano w scenach wielu kultowych filmów: „Gwiezdnych wojnach”, „Angielskim pacjencie”, „Indianie Jonesie”, „Quo vadis”, „W pustyni i w puszczy” czy „Gladiatorze”.


Warto zobaczyć tu El Jem, czyli miasto plantatorów oliwek, ze słynnym i wpisanym na listę UNESCO koloseum będącym trzecim co do wielkości tego typu obiektem (po Rzymie i Kapui) na świecie i największą budowlą z czasów rzymskich w Afryce. Podziwiać tu można ruiny świetnie zachowanego rzymskiego amfiteatru.

Amifiteatr El Jem, fot. Newworldltd, Wikipedia


Jedną z największych atrakcji południowej Tunezji są malownicze i jedne z najpiękniejszych na świecie oazy. Chebika, Tamerza i Mides to oazy górskie, położone blisko Algierii, z 12-metrowym wodospadem oraz potężnym wąwozem. Pustynna oaza Douz nazywana jest „bramą Sahary”, wyruszają stąd w głąb pustyni karawany oraz jeepy, a temperatura nawet jesienią sięga tu 35 stopni Celsjusza. Oglądać tu można pustynię o zachodzie słońca także z grzbietu wielbłąda.
Z kolei główną atrakcją Matmaty są podziemne domy, wielkie groty i jaskinie wydrążone w miękkiej skale. Z lotu ptaka te oryginalne domostwa wyglądają jak kratery na księżycu. Miejsce to stało się popularne wśród turystów po emisji „Gwiezdnych wojen”.


Warto zobaczyć także Wielki Szott, olbrzymie wyschnięte słone jezioro, tysiące kilometrów kwadratowych pokrytej solą równiny. Jest pamiątką sprzed tysięcy lat – z czasów, gdy Morze Śródziemne zalało większość tych terenów. Dziś zapełniające się jedynie podczas deszczu, wysychające słone jezioro zachwyca kolorami wody. Purpurowa, zielona, błękitna jest nieziemsko piękna, podziwiana przez turystów o zachodzie słońca.


Turyści chętnie odwiedzają też Kairuan – oznaczający po arabsku karawanę – pierwszą stolicę Tunezji, założoną w 670 roku. Po Mekce, Medynie i Jerozolimie, to czwarte święte miasto islamu. Jego zabytkowa starówka, jedna z najpiękniejszych w Tunezji, ogrodzona jest murem o długości siedmiu kilometrów. Najważniejszym miejscem miasta jest Wielki Meczet Sidi Ukby.


Stolica i rzymskie pamiątki
Podczas wyprawy do Tunezji, warto zobaczyć także Tunis – półtoramilionową stolicę kraju, główny port handlowy, w której najlepiej widać połączenie świata zachodniego z Orientem. Z średniowieczną zabudową, i jedną z najciekawszych medin świata, bazarem, meczetem i pałacem Dar Othman sąsiadują nowoczesne budynki.

W pobliskim Muzeum Bardo, mieszczącym się w dawnym pałacu Bejów, znajduje się najpiękniejsza na świecie kolekcja mozaik rzymskich wraz z zabytkami archeologicznymi z terenu całej Tunezji. Na przedmieściach Tunisu leży Sidi Bou Said, biało-niebieskie miasteczko, z tarasami zawieszonymi nad zatoką, które tworzą scenerię wprost wymarzoną na romantyczne spotkania. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Tunezji.


Godna uwagi jest także Kartagina, czyli ruiny starożytnego miasta, założonego w IX w p.n.e. Zwiedzimy tu najlepiej zachowany zabytek z czasów rzymskich: Termy Antoniusza.


Wyspa połączona z lądem
Najsłynniejszą tunezyjską wyspą jest Djerba (Dżerba), położona na południu, licząca 500 km kw. powierzchni. Dzięki ciepłemu, łagodnemu klimatowi i bardzo rzadkim deszczom jest doskonałym miejscem wypoczynku przez większość roku. Pełna gajów oliwnych, palmowych oraz cytrusowych sadów, równinna kraina (najwyższe wzniesienie wynosi 30 metrów), jest też świetnym miejscem na rodzinny wypoczynek – piaszczyste plaże łagodnie opadają tu do spokojnego morza. Dzięki łączącej ją z lądem 7-kilometrowej grobli, Djerba to także dobra baza wypadowa. Blisko stąd na Saharę, do oaz górskich: Chebiki, Tamerzy, Matmaty, miejsc, w których kręcono „Gwiezdne wojny”.

Miejscowość Tatawin, fot.Terrasque /Filippo Caranti, Wikipedia


Tunezja, kraj pachnący jaśminem, urzeka turystów przede wszystkim korzystnym dla zdrowia klimatem, różnorodnością krajobrazów, bogactwem zabytków, a także możliwością aktywnego wypoczynku. Turystyczne trasy wiodą przez wybrzeże, starożytne miasta aż do oaz i wydm Sahary. Wraz z przystępnymi cenami tworzy idealny kierunek wakacyjny dla wszystkich spragnionych słońca i wypoczynku. Tygodniowe wakacje all inclusive w 4* hotelu można tu spędzić już od 1200 złotych.


Marcin Kowalewski
Centrum Podróży Alfa Mar
Gajowa 43
www.alfamar.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor