Kapryśna cyrkulacja [POGODA]
Cyrkulacja zachodnia, czyli wędrówka niżów znad Atlantyku na wschód, która jest naturalnym procesem w atmosferze w naszych szerokościach geograficznych, oznacza przede wszystkim, z punktu widzenia zwykłego obserwatora, niestabilną pogodę.
Inne z kategorii
Jesień północy [POGODA]
Teraz będzie prawdziwa jesień. Deszcz, chmury i chłód nadchodzą [POGODA]
Nie tylko oznacza to zmienne zachmurzenie, przelotne decze, na przemian silne wiatry i cisze, ale także huśtawkę temperatur. Niże przemieszczają się albo torem bałtyckim, wchodząc nad nasze morze przez cieśniny duńskie, albo obchodząc Skandynawię od północy. Niż bowiem "trzyma się" morza, które jest dla niego "paliwem napędowym". Gdy wejdzie nad ląd (np. nad Rosję), to dość szybko wypełnia się i zanika. Istnieje też przypadek pośredni wędrówki niżów - gdy dostają się one nad Bałtyk "przeskakując" w poprzek półwysep Skandynawski. Oczywiście z największą niestabilnością pogody mamy do czynienia w pierwszym przypadku i właśnie takie ostatnio się zdarzają. Ta cyrkulacja, jak przewiduje długoterminowy model GFS, potrwa jeszcze około dwa tygodnie, kiedy to zostanie zablokowana (trudno dziś powiedzieć czy trwale) przez wyż, który prawodopobnie rozbuduje się nad Rosją.
Oznacza to, że huśtawka pogodowa, taka jak obecnie, potrwa jeszcze co najmniej kilkanaście dni. Dziś będzie w Bydgoszczy ciepło, temperatura maksymalna wg modelu WRF wyniesie około 15 stopni, zachmurzenie będzie zmienne, po południu i wieczorem możliwy deszcz. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, południowy i południowo zachodni.
Jutro pochmurno i deszczowo, z temperaturą około +7 stopni, ale wiać będzie dużo silniejszy wiatr, skręcający na zachodni, a w sobotę, nadal przy silnym wietrze, może padać deszcz lub deszcz ze śniegiem, przy temperaturze od +1 do +5 stopni.
Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 6.22, a zajdzie o 17.37. Dzień będzie trwał 11 godzin i 15 minut.
Pogodyn
Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.