Psychologia 1 lut 2017 | Redaktor
Proste sposoby na odprężenie

Ciągle jesteśmy zabiegani, zestresowani i przytłoczeni nawałem pracy. Dlatego proponuję trzy sprawdzone, błyskawiczne sposoby na odprężenie.

Podstawą ich skuteczności jest zapewnienie sobie minuty spokoju, tak, by nikt nam jej nie przerwał. Być może będzie to wymagać zamknięcia się w pokoju, ale warto.

1) Wstań i przeciągnij się. Wypchnij klatkę piersiową do przodu, a ramiona i palce wyciągnij w bok, ziewnij kilka razy, naprężając mięśnie (nie opuszczaj ramion). Napręż też maksymalnie brzuch i nogi. Jeszcze bardziej napręż mięśnie i wytrzymaj chwilę w tej pozycji, zaciskając i rozluźniając pięści. Następnie rozluźnij wszystkie mięśnie. Pomachaj trochę ramionami i zrób kilka wykopów w powietrzu, by poczuć, jak bardzo są rozluźnione.

W tym ćwiczeniu dzięki ziewaniu dostarczasz sobie dodatkowej porcji tlenu. Ważne jest też to, że gdy jesteśmy zestresowani, mamy spięte mięśnie, tylko tego nie czujemy. Napinając je jeszcze mocniej, możemy je potem łatwiej rozluźnić!

2) Sześćdziesięciosekundowe wakacje. Zamknij oczy i weź głęboki wdech. Wyobraź sobie ze szczegółami, że leżysz na słonecznej plaży, obserwujesz zachód słońca lub wylegujesz się w pachnącej, ciepłej kąpieli. Wyobraź sobie, co widzisz, ale też, co słyszysz. Jeżeli chcesz, możesz posłuchać na słuchawkach szumu morza (np. dostępnego za darmo na stronie noisli.com). Poczuj ciepło słońca na ciele. Choć niepozorne, takie ćwiczenie może dać ci prawdziwą chwilę wytchnienia w gorączkowym dniu.

3) Zrób sobie herbatę, kawę lub coś przekąś. Ale nie szybko, byle jak, myśląc o problemach. Zrób to wolno, rozkoszując się każdym łykiem lub kęsem. Skoncentrowanie się na drobnej przyjemności pomaga cieszyć się nią w pełni, tu i teraz. Pozwala ci odnaleźć w nawale pracy tę odrobinę radości, której tak bardzo potrzebujesz!

Powodzenia!

 

Bogna Białecka, psycholog

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor