Aktualności 23 cze 2020 | Redaktor
Bon turystyczny. Co musisz wiedzieć. Gdzie są haczyki?

fot. pixebay

Bon turystyczny w wysokości 500 zł wchodzi w życie w te wakacje. Są jednak przypadki gdy może być wyższy lub niższy. Warto je poznać.

Bon turystyczny przysługiwać będzie na każde dziecko - będą mogły otrzymać go osoby, które są objęte świadczeniem w ramach programu Rodzina 500 plus, a także beneficjenci dodatków (wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny). By skorzystać z bonu, powyższymi świadczeniami trzeba być objętym w dniu wejścia w życie ustawy oraz do końca 2021 roku.

Bon 500 złotych może być wyższy gdy wychowujemy dziecko niepełnosprawne. Wtedy świadczeniem objęty będzie także opiekun dziecka.

 

Z uwagi na fakt, iż organizacja wypoczynku tej grupy dzieci wiąże się z koniecznością zapewnienia całodobowej opieki osoby dorosłej, którą, co do zasady, jest rodzic, tej grupie uprawnionych postanowiono przyznać prawo do dodatkowego świadczenia w formie bonu" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Ważnym pytaniem jest, co z rodzicami wychowującymi dzieci naprzemiennie. Ustawodawca rozwiązał ten problem dzieląc bon między nimi (po 250 złotych).

Bon będzie w formie elektronicznej a za jego obsługę teleinformatyczną odpowiada ZUS.

 

System teleinformatyczny ma tę niezaprzeczalną przewagę nad papierowym systemem dystrybucji bonów, że nie wymaga kosztownego i czasochłonnego druku bonów, zabezpieczenia ich podczas przechowywania i dystrybucji, fizycznego zliczania i dokonywania rozliczeń - napisano w uzasadnieniu ustawy.

 

Bon będzie można aktywować internetowo - w Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoba uprawniona do jego otrzymania będzie musiała zalogować się do systemu ZUS. Po dokonaniu tej czynności bon turystyczny zostanie aktywowany, a jego numer zostanie przesłany na nasz numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej.

Bonem będzie można zapłacić za pobyt w hotelu lub innym ośrodku noclegowym albo wydać na inne imprezy turystyczne (na przykład organizowane przez biura podróży). Warunkiem podstawowym jest by impreza czy wyjazd odbywały się na terenie Polski.

Lista miejsc, z których będzie można skorzystać, będzie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Według szacunków ma znaleźć się na niej ok. 100 tys. firm.

Rząd chciałby, by bon turystyczny zaczął obowiązywać jeszcze w lipcu 2020 roku. Konkretna data nie jest jeszcze jednak znana.

Jak zapisano w ustawie - bonem będzie można zapłacić do 31 marca 2022 roku. Zgodnie z ustawą bon turystyczny ma być świadczeniem jednorazowym.

 

 

Na podstawie: gov.pl/MR

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor