Aktualności 14 kwi 20:02 | mk
COVID-19 w regionie. W szpitalach prawie 1800 osób

Mikołaj Bogdanowicz/fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Pacjentów w szpitalach jest więcej, niż podczas poprzednich „fal”, ale liczba zakażeń i skierowań na testy powoli spada. O bieżącej sytuacji epidemicznej poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

- Województwo jest w tej chwili na szczycie pandemii koronawirusa. W szpitalach znajduje się prawie 1800 osób, z tego przeszło 190 pod respiratorem - mówi. Porównując, pod koniec lutego, pacjentów w lecznicach regionu było 800.

Obecnie najwięcej osób leczonych jest w placówkach w Grudziądzu i Radziejowie - łącznie 500.

- Dobrą wiadomością jest to, że zauważamy pewną tendencję spadkową liczby zachorowań, skierowań na testy. Może to oznaczać, że w dłuższej perspektywie pandemia będzie wyhamowywać, ale na razie sytuacja jest dla nas wszystkich bardzo trudna - podkreśla Bogdanwoicz.

Do tej pory w regionie wykonano 330 tys. szczepień, w tym ponad 100 tys. drugą dawką.

Wkrótce tempo szczepień ma przyspieszyć, w związku z utworzeniem nowych punktów szczepień. - W krótkim okresie chcemy zaszczepić większość populacji - przekonuje wojewoda.

Punkty otwierane będą we współpracy z samorządami. W regionie JST zaproponowały utworzenia 49 punktów; propozycje zostały przesłane do Narodowego Funduszu Zdrowia, który ma wytypować ostateczną listę miejsc.

mk Autor