Aktualności 29 lip 2020 | Jarosław Aleksander
Czternasta emerytura. Kiedy, ile i dla kogo?

fot. JT/arch.

Czternasta emerytura była jednym z punktów rządów PIS, przypominano ją w kampanii wyborczej. Wielu wyborców obawiało się, że może pozostać ona tylko hasłem. Czternastka ma już swoje liczby jednak pojawiło się zagrożenie jakim jest pandemia.

14. emerytura to jeden z głównych programów PiS podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Projekt zakłada, że pod koniec 2021 roku zostanie wypłacone kolejne świadczenie. Wysokość nowego świadczenia to kwota najniższej emerytury.

 

Uprawnionymi do świadczenia będą osoby których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł. Takie były założenia przed wybuchem pandemii. Zapytana o obecny stan rzeczy prezes ZUS, odpowiada:

 

Jeżeli chodzi o 13. emeryturę, to my mamy regulacje ustawowe i one się nie zmieniły. O 14. emeryturze nie mamy regulacji ustawowych. To jest jakaś dyskusja nad projektami i założeniami. Mówi Gertruda Uścińska

 

W lutym 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadziła na stałe 13. emeryturę jako cykliczne świadczenie. Jednak od wybuchu pandemii brak jest potwierdzenia, że prace nad czternastką toczą się lub konkretnych dat.

 

Na podstawie: money.pl

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz